1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Kültür sanatın başkenti Kadıköy
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Kültür sanatın başkenti Kadıköy

A+A-

Sevgili okuyucularım, belediyelerin görevi bizlerin yaşamımızı düzenli bir şekilde sürdürmemizi sağlamaktır. Bunu sağlarken, yollarımızın düzgün olması, çöplerimizin düzenli bir şekilde toplanması, elektrik, su, ulaşım gibi ihtiyaçlarımızın kesintisiz sağlanması akla gelir. Bunlar elbette bizim olmazsa olmaz beklentilerimizdir.

Bunların yanısıra bir de belediyelerin kültür faaliyetleri vardır. Şehirde veya ilçede ikamet edenlere kültür ve sanat hizmeti vermek. Bunu sağlamak için belediyeler zaman zaman etkinlikler düzenler. Sinema-tiyatro festivali, gençler için yaz spor okulları, doğa yürüyüşleri gibi.

Şimdi sizleri bir kültür faaliyetinden haberdar etmek istiyorum. Bu bir tiyatro festivali.

Evet, Kadıköy Belediyesi'nin de her yaz merakla beklenen ve ücretsiz olarak düzenlenen Tiyatro Festivali başladı. Bu yıl 17'ncisi düzenlenen Kadıköy Belediyesi Tiyatro Festivali "Çiçekçi Sokağı Cinayeti" adlı oyun ile start aldı.

Selamiçeşme Özgürlük Parkı Amfi Tiyatro'da düzenlenen festival kapsamında 14 oyun seyirciyle buluşacak. Festivalin açılışı Kedi Sahne Sanatları'nın hazırladığı "Çiçekçi Sokağı Cinayeti" ile gerçekleşti. Hakan Altıner'in yönettiği, Altan Gördüm, Deniz Türkali, Özdemir Çiftçioğlu, Damla Cercisoğlu, Gökmen Kasabalı, Berkay Şengil, Sadi Özen'in oynadığı oyunu 1100 kişi izledi.

Festivalin açılış gününde "Çiçekçi Sokağı Cinayeti" adlı oyunu izlemeye gelen Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, "Kadıköy Tiyatro Festivali artık geleneksel hale geldi. Sezonun en iyi oyunlarını burada ücretsiz olarak sergileyeceğiz. Kadıköy İstanbul'un kültür sanat başkenti noktasına geldi. Kadıköy Belediyesi de burada bir yol gösterici, bir yer sağlayıcı noktasında. Kadıköy'de hemen her gün bir oyun var. Ben bundan çok mutluyum. Bunun daha da artması için elimizden geleni yapacağız" dedi.

Ücretsiz festival

İki hafta sürecek festivalde tüm oyunlar saat 21.00'de başlayacak ve ücretsiz sahnelenecek. Oyunların davetiyeleri her oyunun etkinlik günü saat 14.00-18.30 arası Kadıköy Belediyesi'nin Caddebostan Kültür Merkezi, Kozyatağı Kültür Merkezi, Süreyya Operası ve Halis Kurtça Çocuk Kültür Merkezi gişelerinden alınabilecek.

FESTİVALDE SAHNELENECEK OYUNLAR ŞÖYLE:

4 Temmuz Perşembe: Komik Gazino/Metin Zakoğlu Tiyatrosu

5 Temmuz Cuma: Nereden Nereye/Sgm Sahne Gösteri Müzik Yapım

6 Temmuz 2019 Cumartesi: Kader Can/Bam Tiyatro

7 Temmuz Pazar: Merhaba/Dostlar Tiyatrosu

8 Temmuz Pazartesi: Şen Makas/Tiyatro Kare

9 Temmuz Salı: Hakikat, Elbet Bir Gün/Tiyatro D22

10 Temmuz Çarşamba: Üçü Bir Arada/İstanbul Halk Tiyatrosu

11 Temmuz 2019 Perşembe-Hikayeler Sabahattin Ali/Rivayet Radyosu Yayına Başladı

12 Temmuz Cuma: Teftişör/Tiyatro Adam

13 Temmuz Cumartesi: Yalnızlar Kulübü/B Planı&Toy

14 Temmuz Pazar: Tırnak İçinde Hizmetçiler/Tiyatro Hemhâl

Oyunlarla ilgili belediyenin bir hatırlatması var. Onu da belirtmek isterim. Şöyle ki; Oyunun yaş sınırı sayı ile belirtilmiş. Belirtilen yaşın altındaki çocukların gösterime getirilmemesi isteniyor. Bir de geç kalan seyirciler için uyarı var: Oyunlar 21.00'da başlıyor. Oyun başladıktan sonra içeri seyirci alınmayacak, geç kalanlar ikinci perdeden itibaren oyunu izleyebilecekler. Onun için İstanbul trafiğini de göz önüne alarak vaktinde gitmenizi öneririm.

İyi seyirler...

 

Bu yazı toplam 620 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar