1. YAZARLAR

  2. Gözde Acar Karabay

  3. Atatürk'ün Çocuk Bayramı
Gözde Acar Karabay

Gözde Acar Karabay

HİKÂYE DİYARI
Yazarın Tüm Yazıları >

Atatürk'ün Çocuk Bayramı

A+A-

Bugünler de Atatürk'e dil uzatmak nedense moda oldu. Onlara inat istedim ki bu yazımda Ata'mın farklı bir yönüne değineyim.

Malumunuz 23 Nisan'a yaklaşıyoruz. TRT Çocuk'ta çalıştığım günler Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı dünyanın dört bir tarafından gelen çocuklarla coşku içinde kutlardık. Ah ne güzel günlerdi.

Öyle bir bayram düşünün ki, sadece Türk Milletine değil tüm dünya çocuklarına armağan edilmiş. Bu davranışıyla bir ilk örnek sergilemiş.

Çocuğa değer veren bir Ulu Önder!

Öyle bir çocuk bayramı düşünün ki, tam da 23 Nisan 1920'de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kurulduğu günle aynı.

Öyle bir çocuk bayramı ki renk, dil, din ayırımı yapmadan bütün Dünya çocukları el ele.

Öyle bir çocuk bayramı ki savaşlara inat, sevgisizliğe inat, düşmanlığa inat 'Sevgi dili' motif motif işlenmiş.

Öyle bir bayram ki, bütün kültürlere aynı eşitlikte değer veriyor. Hepsi aynı sahnede tüm dünyaya hünerlerini sergiliyor.

Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, çocuklara değer veren bir lider!

Çocuklara bu denli değer vermek her insanın harcı değildir. Gönül genişliği ister. Ne mutlu bize ki Ata'mızda bu bolca var. Ne kadar gurur duysak az.

Öyle bir lider ki, çocukların eğitiminden ahlaki gelişimlerine, beden sağlığından ruh sağlığına düşünmüş bir lider.

'Sağlam kafa, sağlam vücutta bulunur' sözünün altında sadece sağlıklı olmak yatmıyor. İnsan psikolojisini çok iyi anlamış bir lider. Çocukları, gençleri serbest zamanlarına bir uğraşa yönlendirmeye çalışıyor. Bir hobisi olan çocuğun bedeni de sağlam olur, psikolojisi de, kafası da…

Öyle bir lider ki çalışkanlığı, dürüstlüğü, ahlaklı olmayı el üstünde tutuyor.

Öyle bir lider ki gençlere yol göstermiş. Gençlerin fikirlerine güvenmiş. Gençlere, yıllar geçsede eskimediği, bilakis daha da kıymetlendiği bir Hitabe bırakmış.

Bir ülkeyi uçurumun kenarından kurtarmış, kadınlara ve çocuklara o güne kadar görmedikleri değeri vermiş bir lider.

Kısacası;

Kadınlara değer vermiş bir lider,

Gençlere değer vermiş bir lider,

Çocuklara değer vermiş bir lider.

Mustafa Kemal'in askeri deha yönünü, milli mücadele başarılarını yazmaya kalksam bu satırlar yetmez. Ben bir kadın ruhuyla bana bakan yönlerinin altını çizmek istedim.

Atatürk'e dil uzatanları anlamak gerçekten mümkün değil. Ya neye dil uzattıklarının farkında değiller, ya da gündemde kalmak istiyorlar.

Tüm dünya çocuklarına bayram hediye etmek öyle sıradan bir düşünce değildir. Onun altında iyi bir kalp, yüce bir gönül yatar. Çocuklarımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayram'nı kutluyorum. Coşkuyla kutlayacağımız bayramların gelmesini temenni ediyorum. Kadınlara ve çocuklara bu denli değer veren Atatürk'ü de özlemle yâd ediyorum.

Kalın sağlıcakla.

Bu yazı toplam 1598 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar