1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Zeytin ve incir KARDEŞLİĞİ
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Zeytin ve incir KARDEŞLİĞİ

A+A-

İlim sahibi büyüklerimiz; "Bir ayetin 18 ayrı anlamı vardır, onu da bilen bilir derler." Ben de uzun süre Tin sûresi 1. ayetindeki anlamı idrak edebilmek için kafa patlatıp durdum. Allah (CC); Tin suresi 1. ayetinde mealen şöyle buyuruyor: "Yemin olsun incire ve zeytine!"

Bizi uyarmak için gönderdiği Kur'an'da neden "incire ve zeytine yemin" ediyor? "Bunun hikmeti ne?" diyerek kafa yordum.

Ta ki şu haberi okuyana kadar: "Türkiye Zeytin Dostu Derneği üreticilere zeytin sineği zararlısıyla mücadelede incir ağaçlarından faydalanmalarını öneriyor. Derneğin üniversiteyle birlikte başlatmayı planladığı çalışma ile zeytinliklere incir ağacı dikilerek biyolojik ilaçlama yapılması amaçlamıyor."

"Zeytin" bütün semavi dinlerde barışın simgesi olarak kabul edilmiştir. Bizim tasavvuf inancımızda da "zeytin" ve "incir" Cennetin bereket, rahmet ve güzellik sembolüdür. İncir ağacı gerçeği temsil eder, hayatı temsil eden zeytin ağacıdır. İslamiyet'te zeytin, dünyanın ekseni, zeytin dalı ise tüm peygamberlerin sembolü olarak kabul edilir.

Ayrıca zeytin ve incirin olduğu bölgede feyiz, bolluk, istikrar ve güven vardır. İnsan öyküsü zeytin ağacı ile başlar. 150 yıl boyunca mahsul verir. Bin ve hatta 3 bin yaşında zeytin ağaçları bulunmuştur. Ecdat, zeytin ağaçlarının yanına mutlaka incir ağaçları dikmiştir. Gelin bunun hikmetini de ilim adamlarına bırakalım:

"Kimyevî ilaçlamalarda, çeşitli yan etkileri bulunan ilaçlar kullanılmaktadır. Biyolojik ilaçlamalarda ise uğur böcekleri, zeytin sineklerinin larvalarını yiyerek beslenir. Bunun dışında zeytin ağacı ile incir ağaçları aynı dönemde meyve verir. Bu dönem zeytin sineğinin üremeye başladığı zamanlardır. Zeytin sineğinin, zeytin ağaçları ve zeytin meyvesine zarar vereceği dönemlerde, iyice olgunlaşan incir ağaçlarının meyveleri bal dökmeye başlar. İncirin balı, zeytin sineğine cazip gelir ve zeytin yerine incir meyvesini tercih eder. Zeytinliklerdeki incir ağaçları tıpkı bir paratoner gibi zeytin sineklerini üzerine çeker. İncir balını yiyen zeytin sinekleri bir süre sonra zehirlenerek yok olur."

Ziraat Mühendisi Görkem Yazıtaş da bu durumu; "Günümüzde bazı zeytinlik alanlarda eski ağaçların bulunduğu bölgelerde incir ağaçlarına sıklıkla olmasa bile rastlayabiliyoruz. İncir ağaçları zeytinlik alanlardaki zararlıları üzerine çekebilme özelliğine sahip bir ağaçtır. Salgılamış olduğu tatlı maddeler, tüm böcek ve uçkunlar için beslenme kaynağı olarak görünmektedir. Bugün zeytin sineği, özellikle zeytin ağaçlarının en büyük düşmanıdır. Zeytin sinekleri de incir meyvesini kendisine besin maddesi olarak gördüğü için, incir ağacı üzerine yönelmektedir. Bu durum zeytin sineğinin zeytin ağaçlarına daha az zarar vermesi anlamına gelmektedir. Bu durum zeytin üreticisi için çok büyük bir avantajdır. Ama günümüzde incir ağaçlarından vazgeçen zeytin üreticisinin en büyük kâbusu zeytin sineği olmaktadır. Bana göre bu konuda en ciddi çalışmayı ziraat fakültelerindeki akademik kadroların yanı sıra özellikle bitki koruma ile bahçe bitkileri bölümleri tarafından yapılmasını bekliyoruz" diye açıklar.

Ne diyelim, kurban olduğum asırlar öncesinden haber veriyor; "kimyasalı bırakın, doğal yollardan çözüm bulun, yoksa ziyandasınız" diyor. Anlayana...

Bu yazı toplam 2246 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar