1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Zararsız zannedilen alışkanlıklar
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Zararsız zannedilen alışkanlıklar

A+A-

İnternet artık yaşamımızın bir parçası. O olmadan ne yemek yiyebiliyoruz -sipariş vermezseniz aç oturursunuz!- ne yola çıkabiliyoruz -trafik durumu, toplu ulaşım saatleri, hava durumu- alış verişler, otomatik ödeme talimatıyla yapılan ödemeler. Bunların hepsi teknolojinin kolaylık sağlayan nimetleri. Ama bir de kötü tarafı var. Bunun için Kaspersky, zararsız zannedilen alışkanlıklara karşı uyarmakta.

***

Kaspersky'nin, zararsız zannedilen alışkanlıklara karşı internet kullanıcılarını uyarısı şöyle:

Herkes internete bağlı ve bazı çevrim içi rutinlere sahip. Kullanıcılar sabahları ilk iş olarak e-postalarını ve sosyal medya sayfalarını kontrol ediyor ve bu alışkanlıkların sağlıklı ve zararsız olduğunu düşünüyor. Ancak, bazı çevrimiçi alışkanlıklar yaşamı olumsuz etkileyebilir ve çevrimiçi güvenlik açısından tehlikeli olabilir.

Verilerin sızdırılmasına veya bilgisayarlara zararlı yazılım bulaşmasına yol açabilen alışkanlıklar edinmemeliyiz. Şu önerilere dikkat edilmeli...

"Uygulamaları fazla düşünmeden hemen indirmek. Bazen indirebileceğimiz çeşit çeşit uygulamalardan o kadar etkileniyoruz ki 'kabul ediyorum' düğmesinin ardında neler olduğuna bakmayı unutuyoruz. Buradaki yatan sorun, verdiğimiz birçok iznin bize ciddi zararlar vereceğini göz ardı etmemiz. Bu izinlerle uygulamaların takvimden önemli toplantıları silmesi, istedikleri an gizlice video veya fotoğraf çekmesi veya adres defterimize erişmesi mümkün olabiliyor. Kabul etmeden önce koşulları detaylı bir şekilde inceleyin.

Bilgisayarın başından uzaklaşmak. Bilgisayarınızı kilitlemeyi unutmayın ve tekrar açabilmek için parola isteyecek şekilde ayarlayın. Güçlü bir parola oluşturun ve ne kadar süre için olursa olsun, çalışma masanızın başından ayrılacağınız zaman Win-L (Windows) veya Ctrl-Shift-Eject (Mac) tuşlarına basmayı alışkanlık haline getirin. Güncellemeleri dikkate almamak. Popüler uygulamalar, sahip olabilecekleri zafiyetlere karşı hem araştırmacılar hem de geliştiriciler tarafından sürekli inceleniyor. Güncelleme bildirimlerini görmezden gelmeyin; güncelleme yapmamak sisteminizi riske atabilir. Bunun yerine güncellemeleri yükleyin, böylece sisteminiz çok daha güvenli hale gelir."

Kolay hedeftekiler

Aynı anda birden fazla iş yapanlar, indirilen dosyalara daha az dikkat etme eğilimindeler. Bunlara da tavsiyeler şu yönde:

"Kimlik avı web siteleri tarafından kandırılmaya ve yasal bir program olarak maskelenmiş zararlı yazılımları indirmeye daha eğilimli olduklarından, birden fazla işi aynı anda yapanlar kolay hedef haline geliyorlar. Tek bir işe ve web sayfasına odaklanmanızı veya bilgi akışında düzeni korumanızı öneriyoruz. Başlığı ilginç geldiği için bir bağlantıya tıklamak. Bu tür siteler kötü amaçlı olabilir. Bu tür içeriklere sahip web sayfalarından kaçınmanızı veya güvenilir bir güvenlik çözümü kullanmanızı öneriyoruz.

Sitelere sosyal medya oturum açma bilgileriyle kayıt olmak. Oturum açmak için sosyal medya hesabını kullanmak bir siteye veya uygulamaya hızlı erişim sağlayabilir. Ancak, bu seçenek siber suçluların sayfalarınıza erişmesini kolaylaştırabilir. Çok fazla web sitesine kayıt olmak. Birçok kişi farklı web sayfalarında ikiden fazla hesaba sahip. Bazen bu hesapları kullanmıyor veya bu hesaplara ihtiyaç bile duymuyorlar ve parolalarını da hatırlamıyorlar. Ancak bu tür sayfalar yine de e-posta adresi, telefon numarası, parola ve diğer hassas bilgilere sahip oluyor. Bu tür hesapları düzenli olarak takip etmek ve silmek daha faydalı bir yaklaşım olur."

Bu yazı toplam 448 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar