1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘Yemininize sahip çıkın’
‘Yemininize sahip çıkın’

‘Yemininize sahip çıkın’

ADD Bahçeşehir Şube Başkanı Kaya, milletvekillerine “Anayasa değişikliğiyle TBMM ve milletvekilleri yetkisiz veişlevsiz hale getiriliyor. Yemininize sahip çıkın, parlamenter sistemi koruyun” diye seslendi

A+A-

Burak OTAK / İSTANBUL

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bahçeşehir Şube Başkanı Abdullah Kaya, TBMM’de AK Parti ve MHP’nin birlikte getirdiği yeni anayasa teklifinin oylamasını sürdüren milletvekillerine mektup göndererek, “Yanlıştan dönün” çağrısı yaptı. Teklifin, Türkiye’yi bölünmeye götürecek bir rejim değişikliği olduğunu ileri süren Kaya, milletvekillerini parlamentoda ettikleri yemine sahip devat ederek, “Ülkemizi bölecek, milletimizi ayrıştıracak, birbirine düşman edecek, bu anayasa değişikliğine lütfen hayır deyin. Yol yakınken bu yanlıştan dönün” dedi.

‘ENDİŞELENMİYOR MUSUN?’

“Bu anayasa değişikliği ile TBMM ve milletvekilleri etkisiz, yetkisiz, işlevsiz hale getiriliyor. Ulusun egemenliğini kendisinde değil partili cumhurbaşkanına devretmiş oluyor” diyen Kaya, mektubunda şu ifadelere yer verdi: “Ülkeyi yönetecek partili cumhurbaşkanını denetleyen kontrol eden bir mekanizma olmaması beni endişeye sevk ediyor. Sayın milletvekili sen endişelenmiyor musun? Partili cumhurbaşkanı aynı zamanda partisinin de genel başkanı olması sence etik mi? Bu anlayışın ne gibi sakıncaları olduğunu görmüyor musun? Diyelim ki cumhurbaşkanı seçildi ama genel başkanı olduğu parti TBMM’de gerekli çoğunluğu sağlayamadı. Bakanları nasıl seçecek? Hem cumhurbaşkanı ve hem de muhalefet parti başkanlığını nasıl yapacak? Tarafsız olabilecek mi? Cumhurbaşkanı, Meclis’i fesih etme yetkisi var. Bu ’Ben halkın iradesini tanımıyorum’ anlamına gelmez mi? Böyle bir yetkiyi nasıl olur da bir kişiye teslim edersiniz. İleri demokrasiden siz bunu mu anlıyorsunuz?

‘DEMOKRATİK BİR TUTUM MU?’

Sayın milletvekilim, bu anayasa değişikliğiyle cumhurbaşkanı, yasama yürütme ve yargı yetkisini tek elde toplamış olmuyor mu? Cumhurbaşkanına, OHAL olduğunda siyasi haklar ve kişi hak ve özgürlükleri konusunda KHK çıkarma yetkisi verilmesi keyfi uygulamaları da beraberinde getirmez mi? Kendisini eleştiren ve muhalefet edenlerin cezalandırılmayacağını kim garanti edebilir? Cumhurbaşkanı, Anayasa Mahkemesi’nin 15 üyesinde 12’sini ataması ne kadar demokratik ya da adil bir davranıştır? Bu Anayasa Mahkemesi gerektiğinde cumhurbaşkanını nasıl yargılayacak? Tarafsızlığını, bağımsızlığını ve özgürlüğünü koruyabilir mi? Gerektiğinde Cumhurbaşkanının Yüce Divan’a sevk etmek için 600 milletvekilinden 301 milletvekilinin önerge vermesi, bu konuda araştırma komisyon kurulması için 360 milletvekilinin oyuna, Yüce Divan’a sevk için 400 milletvekilinin oyuna ihtiyaç olacak. Parti genel başkanı olan cumhurbaşkanı milletvekillerini çoğunu kendisi seçtiğinde yüce divana sev edilemeyeceği açık değil mi?”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.