1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Yazlık evler nasıl dekore edilmeli
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Yazlık evler nasıl dekore edilmeli

A+A-

Hani derler ya yazlık evin mi var derdir var diye. Bir bakıma doğru sayılır. Yılda 2-3 ay oturacağınız yer için aidat ödeyeceksiniz, bakımını yaptıracaksınız, dekorasyonu için yeniden kafa yoracaksınız.

Bir de buralar her ne kadar yılın belirli zamanlarında kullandığımız yaşam alanları olsa da ev sıcaklığını ve konforunu aradığımız yerler oluyor. Bu mekanları dekore ederken hem rahat etmek hem de kullanışlı olmalarını sağlamak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Açık renk mobilyalar seçmek, sadeliği ön planda tutmak ve doğal materyaller tercih etmek bunlardan bazıları. Şimdi gelelim yazlık evler nasıl dekore edilmeli faslına? Bu konuda bir dekoratöre kulak verelim.

Açık renkler tercihiniz olsun: Yazlık evleri dekore ederken ferah bir ortam yaratmak önemli. Bu da açık renkleri seçmekten geçiyor. Duvar boyalarından mobilyalara, aksesuarlardan ev tekstiline hafif renk tonlarında seçilecek ürünler hem mekanları geniş gösteriyor hem de temizlik hissi veriyor. Mavi, krem, kırık beyaz gibi sıcağı tutmayan renkleri tercih edenler, cıvıl cıvıl renklerdeki aksesuarlarla ortamı canlandırabiliyor.

Doğallıktan yana olun: Yaz demek deniz demek, kum demek, güneş demek... Doğayla iç içe olunan bu evlerde doğal malzemelerin kullanıldığı mobilyaların tercih edilmesi insana huzur veriyor ve tatilden beklenen dinginleşme sürecine katkıda bulunuyor. Mekanlarda kullanılan kahverenginin en güzel tonları ve yeşilin sakinleştiren havası, insana tatil bitmesin dedirtiyor.

Yemek odanızı ihmal etmeyin: Yazlık evlerin en önemli bölümlerinden biri de yemek odaları. Yaz sıcağının olmazsa olmazı uzun saatler süren, keyifli sohbetler eşliğinde yenen akşam yemekleri. Evin bu özel kısmı için rahat mobilyalar tercih etmek gerekiyor.

Açık alanlar için rahat oturma grupları: Yaz evlerinde açık havanın tadı bir başkadır. Bahçe, balkon keyfinin en önemli unsurları ise estetik ve konfordur. Yaz aylarında ailesi ve sevdikleriyle açık alanda uzun vakit geçirmek isteyenlere göre bahçeler için tasarlanan masa sandalye takımları ve oturma gruplarıyla dışarıda olmanın keyfini çıkarmanızı sağlıyor.

Evleri sade bir şekilde dekore edip tarzdan ödün vermemek de mümkün. Birbirinden canlı ve renkli aksesuarlar, balkonları bahçeye çeviren çiçek aranjmanlarıyla son derece şık görünümler elde edilebiliyor. Mobilyaların dekoratif objeleri, geceleri aydınlatan fenerleri, doğadan ilham alan tasarım ürünleri sayesinde yazlık evler modern bir havaya bürünüyor.

 

 

Bu yazı toplam 490 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar