1. YAZARLAR

  2. Hüdavendigâr Onur

  3. Yayla'dan Taşkent'e bir yolculuk
Hüdavendigâr Onur

Hüdavendigâr Onur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yayla'dan Taşkent'e bir yolculuk

A+A-

Yaz tatiline çıkmak insana ayrı bir heyecan verir. Biz de bu yıl, Edirne'nin Keşan İlçesi'ne bağlı Yayla Köyü'ne gidip bir hafta kaldık. Yine Keşan'a bağlı seçkin tatil yerlerimizden biri olan Erikli'ye ise üç yıl önce gitmiştik. Edirne'nin sahil kesimi deniz tatili isteyenler tarafından oldukça rağbet görüyor.

Dünyanın en kalabalık kentlerinden biri olan İstanbul'dan çıkıp da yine kalabalık olan bir tatil beldesine gitmek bana kalırsa anlamsız. Bu düşünceyle Yayla köyüne gitmeye karar verdik. Saros Körfezi'ndeki bu köyde yer alan kiralık evlerin günlüğü genellikle 120 - 150 TL arasında değişiyor. Eski ve Yeni Yayla diye iki bölümden oluşan köy, Erikli kadar kalkınmış değil ama nüfusu az ve kafa dinlemek için uygun bir yer. Denizi oldukça serindi. Havası temizdi ki insanı rahat bir uykuya davet ediyordu. Sabahları, diyelim kahvaltılık almak için dışarı çıktınız, guguk kuşlarının sesleri duyuluyor. Günü birlik gelenlerden haftalık hatta aylık kalanlara rastlanabiliyor. Biz bir hafta kaldık. Bu arada ev sahibimiz kadın terzisi Neşe Hanım idi.

***

Tatilin ikinci haftasını ise Konya'da geçirdik. Karatay İlçesi'ndeki kömürcüler sitesinde iş yeri bulunan akrabamız Abdullah Özkan ağabey bizi ağırladı, gezdirdi. İki günün ardından Taşkent İlçesi'ne geçtik. Taşkent'te, kaynatam Hasan Köpüklü'nün kabrini ziyaret ederken, bir hanımefendiyle tanıştım. Babasının mezarını ziyarete gelmişti. Ne iş yaptığımı sorup gazeteci olduğumu öğrenince, "Ben de ressamım" dedi. Mesleği ilgimi çekti, çünkü ne yazık ki ülkemizde sanatkâr insana az rastlanıyor. Bu sebeple sanatına dair bazı sorular sordum. Ayrıca, Nuran Arıkan adlı bu hanımefendinin şimdiye kadar İstanbul'da birçok sergi açtığını da kendisinden öğrendim.

***

İstanbul'a dönerken tekrar Abdullah Özkan ağabeye uğradım. İki yıl önce yanına gittiğimde esnaf arkadaşı Seydişehirli Ahmet Erdoğan ağabeyle tanışmıştım. Onu da ziyaret ettim. Hemen bana Karatay Belediyesi Kültür Yayınları'ndan çıkan bir kitap verdi: "Karatay: Tarih Kültür Sanat".

Yusuf Küçükdağ, Yaşar Erdemir ve Bekir Şahin'in hazırladığı iki ciltten ve toplamda 1261 sayfadan oluşan bu yapıt, merkez ilçenin dünü ve bugünü hakkında önemli bilgiler içeriyor. Konya tarihi üzerine çalışma yapanlar için önemli bir kaynak.

Mevlana müzesi ve türbesi Karatay'da olduğu için yerli ve yabancı yoğun turist çekmektedir.

Bu yazı toplam 182 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar