1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Yassah hemşerim!
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yassah hemşerim!

A+A-

Kendi ülkenizde yaptığınızda sorun olmayan bazı 'normal' davranışlar yurt dışında para cezası almanıza ya da tutuklanmanıza yol açabilir. Bu konuda en tutucu ülke İtalya. Şehirlerinde birçok yasak bulunuyor ve çoğu da şaşırtacak yasaklar. Gelin bu yasaklara birlikte göz atalım...

Eve hatıra eşya götürmek: Deniz kıyısından eve götürülen bir taş ya da deniz kabuğu tutuklanma sebebi olabilir. İngiltere'de bir kontluk olan Cornwall'da plaja ait çakıl taşı, deniz kabukları ve diğer doğal maddelerin hızla azalmasına önlem olarak böyle bir yasak getirildi. Aynı yasak Sardinya'daki kumsallarda da var.

Halka açık yerde yemek yemek: İtalya'nın Floransa şehrinde meydanda oturup pizza yemek ya da yürürken bir şeyler atıştırmak normal karşılanmıyor. Özellikle turistik alanlarda yemek yeme işini abartan turistler, kitleler halinde yemek kırıntısı döktükleri alanları büyük oranda kirlettikleri için bu önlem alınmış. Cezası ise 150-500 Euro.

Bisiklet sürmek ve üstsüz dolaşmak: Küçük olmasına rağmen çok fazla sayıda turist ağırlayan Venedik, şehir düzenini sağlamak için çareyi para cezalarında bulmuş. Özellikle şehrin olur olmadık yerlerindeki kanallara giren turistlere engel olmak için şehir içinde üstsüz gezmek ya da mayo/bikini giyilmesi yasak. Güneşlenmek için bile üstünüzü çıkaramazsınız. Cezası 500 Euro. Venedik'teki bir diğer ceza ise bisiklet sürenlere uygulanıyor. Çünkü şehirde ulaşım için sadece kanallar ve kara yolu kullanılıyor. Bisikletlere ayrılmış bir yol yok. Onun cezası da 100 euro.

Fıskiyede serinlemek: Roma'nın her yanından tarih akıyor. Özellikle çeşme özelliği de olan tarihi eserlerde bulunan süs havuzlarına girmek yasak. Yüzmek için girmeyi bırakın, ayaklarınızı dahi sokmak 450 Euro'dan başlıyor.

Parmak arası terlikle dolaşmak: İtalya'nın sahil beldesi Cinque Terre'de gezecekseniz terlik giymemelisiniz. Bunun sebeb ise bölgenin tamamen dik patikalardan ve dağ yollarından oluşması. Birçok turist bu yollarda tehlikeli yerlerde terlikle yürüyemeyip mahsur kaldı. Zarar görenlerin sayısının artmasının ardından şehirde terlikle gezmek yasaklandı.

Plastik ürün kullanımı: İtalya'nın en doğal bölgelerinden Capri adasındaki yerel halk, memleketlerine gözleri gibi bakıyor. Yerel yönetim de buna destek veriyor ve dünyada plastik kullanma yasağını uyan ilk yerleşim yerlerinden biriydiler. Özellikle turistlerin plastik çubuk ve bardakları adanın sağına soluna bırakmaları onları bu önlemi almaya itmiş. Restoranlarda dahi plastik kullanımı yasak.

Bunlar da İtalya dışından yasaklar...

Tac Mahal'de uzun süre kalmak: UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan ve dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden olan Hindistan, Agra'daki Tac Mahal, her gün ortalama 50 bin kişi ağırlıyor. Turist trafiği o kadar yoğun ki herkes için içeride kalmanın belirli bir sınırı var. Aldığınız bilete göre belirlenen bu süre içerisinde mekandan çıkmak zorundasınız. Aksi halde çıkıştaki kontrolde yüklü bir para cezası sizi bekliyor.

Kağıt paraya basmak: Tayland halkı kraliyet ailesine büyü önem veriyor. Verilen bu önemin aynısını turistlerden de bekliyorlar. Yasalara göre kraliyet ailesi hakkında olumsuz konuşmak yasak. Aynı şekilde kralın fotoğraflarına da saygılı davranılması gerekiyor. Kralın resminin basılı olduğu bir banknota yanlışlıkla basmak ya da vurmak bile yasa ihlali anlamına geliyor.

Mayo/bikini giymek: 2011 yılında Barselona'da yürürlüğe kanan bu ceza, şehrin ortasında bikini ya da mayoyla gezen turistlerin sayısının artmasından ötürü uygulanmaya başlandı. Plaja gitmeden önce şehirde yemek yemek ya da bir kafede oturmak isteyen turistler direkt olarak bikini/mayoyla şehir merkezine gidiyordu. Şu an bu davranışın cezası 300 Euro.

Bu yazı toplam 453 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar