1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Yaşar Büyükanıt Paşa'mız da gitti
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Yaşar Büyükanıt Paşa'mız da gitti

A+A-

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 25. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, hayatını kaybetti. İşin garip yönü Yaşar Büyükanıt Paşa, çok sevdiği eşi Filiz Büyükanıt'ın vefatından 4 gün sonra hayatını kaybetmesiydi.

Hastaneden kendisiyle ilgili kısa ve öz şu açıklama yapıldı: "Yaşar Büyükanıt, bugün (21.11.2019) saat 06.05'te solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti."

Rahatsızlığından dolayı bir süredir tedavi gören Büyükanıt, sabah saatlerinde vefat etti.

79 yaşında vefat eden Büyükanıt, rahatsızlığından dolayı bir süredir Maslak Acıbadem Hastanesi'nde tedavi görüyordu. Eşi Filiz Büyükanıt da 4 gün önce yaşamını yitirmişti. Yaşar Büyükanıt, rahatsızlığından dolayı eşinin cenaze törenine katılamamıştı.

Yaşar Büyükanıt'ın naaşı Selimiye Camii'nde öğle vakti düzenlenen askeri törenden sonra Karacaahmet Mezarlığı'na defnedildi

TSK'nın 25'inci Genelkurmay Başkanı olan Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı sırasında onun odağında olduğu pek çok olay gündeme gelmişti.

Gelin sizle birlikte Yaşar Büyükanıt'ın hayatındaki ilginç gelişmelere bir göz atalım:

1 Eylül 1940'ta İstanbul'da doğdu. 1961 yılında kara harp okulundan, 1963'te piyade okulundan mezun oldu. Orgeneral Büyükanıt, kurmay subay olarak NATO'nun çeşitli kademelerinde görev aldı. Kuleli Komutanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

Generalliğe 1988 yılında adım attı. İsminin kamuoyunda tanınması ise Tümgeneral rütbesindeyken Genelkurmay Genel Sekreteri görevine getirilmesiyle oldu.

1996 yılında Korgeneralliğe ardından da Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesinde Genelkurmay İkinci Başkanlığı'nı yürüten Büyükanıt, 2004'te Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) kararıyla Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na getirildi.

İsminin üzerindeki en önemli tartışmalar Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan Genelkurmay Başkanlığı'na atanacağı süreçte yaşanacaktı.

Adı 2005 yılında Hakkari'nin Şemdinli İlçesi'nde Umut Kitabevi'nin bombalanması olayına karıştırıldı. Bölücü yayınlara ağırlık verdiği öne sürülen kitabevini bombaladığı iddia edilen iki astsubay ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle hakkında iddianame hazırlandı. Ancak yıllar sonra iddianameyi hazırlayan Savcı Ferhat Sarıkaya'nın FETÖ üyesi olduğu ortaya çıkacaktı.

Genelkurmay Başkanlığı'na atanmaması için sosyal medyada başlayan kaynağı belirsiz kampanyalar üzerine Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, tarihte ilk kez YAŞ toplantısı sona ermeden Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı'nı onayladı.

Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, tartışmaların odağındaydı. 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinden yayınlanan bir bildiri tarihe e-muhtıra olarak geçecekti. Büyükanıt yıllar sonra Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu'nda bu bildirinin cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgisinin olmadığını, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin laiklik hassasiyeti olduğunu yansıtan bir bildiri olduğunu söyleyecekti.

Türkiye'nin erken seçime gitmesiyle sonuçlanan bu süreçteki en kritik görüşmelerden biri 5 Mayıs 2007'de Dolmabahçe Sarayı'nda yapıldı. Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt arasında gerçekleşen bu görüşmenin içeriği hiçbir zaman açıklanmadı. Bu konuda iki taraf da suskunluğunu korudu.

İkili arasında bir sır olarak kalan Dolmabahçe görüşmesi sonrasında Orgeneral Büyükanıt, iki yıllık görev süresinin ardından 30 Ağustos 2008 itibariyle yaş haddinden sessiz sedasız emekliye ayrıldı.

Kamuoyu, Dolmabahçe görüşmesinde; Yaşar Büyükanıt ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği faal üyelerinden biri olan eşinin harcamalarının hedef alındığı, Büyükanıt'ın da çok sevdiği eşinin daha fazla yıpranmaması için görevi bırakmayı tercih ettiği söylenen fısıltılar arasında yer aldı durdu. FETÖ'nün Ergenekon-Balyoz kumpasları da Yaşar Büyükanıt'ın Genelkurmay Başkanlığı'nı bırakmasıyla başlayacaktı.

Kim ne derse desin; Yaşar Büyükanıt Paşa; vatanını, milletini seven, Atatürkçü ve dirayetli bir paşaydı. Yaşar Büyükanıt ve eşi Filiz Büyükanıt'ı rahmetle anıyoruz.

Bu yazı toplam 625 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar