1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Yarıyıl tatilini çocuklarınıza zehir etmeyin
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Yarıyıl tatilini çocuklarınıza zehir etmeyin

A+A-

2019-2020 eğitim öğretim yılının birinci dönemi sona erdi. Yeni ders başı 3 Şubat Pazartesi. 18 milyon öğrencinin yanısıra 1 milyonu aşkın öğretmen de öğrencilerle birlikte tatil yapacak.

Elbette her öğrencinin karnesi başarılarla dolu değil. Kimileri, teşekkür, takdir belgeleri alarak sevindi. Kimileri de karnesindeki zayfı notlarla hem kendilerini hem de ailesini üzdü.

Bu öğrencilerimizin zayıflarını telafi etmek için önlerinde bir yarı yıl daha var. Başarıya odaklanıp çalışırlarsa, olmayacak şey değil.

Bunu söylerken elbette bütün tatil boyunca bir odaya kapanıp ders çalışmalı demek istemiyorum. Diyeceğim o ki, geliştirecekleri bir programla hem ders hem de eğlenceye -aşırıya kaçmamak kaydıyla- vakit ayırabilirler.

Evet öğrenciler, başarının yolu programlı çalışmaktan geçer.

***

Şimdi de velilerimize birkaç söz etmek istiyorum.

Karnesi başarılı olan çocuklarınızı elbette ödüllendireceksiniz. Ama karnesi iyi olmayan çocuklarınıza kötü davranmayın. Yeni ders başı için motive edin. Onu, başarılı olacağına inandırın.

Her iki gruptaki çocuklarımıza 'tatili zehir etmeyin, onlara hapis hayatı yaşatmayın.'

Biraz esnek olun. Ancak esnek olun derken de ipleri iyice gevşetin demek istemiyorum. Dersle eğlenceyi makul bir seviyede gerçekleştirin.

Uzmanlar tatilde ebeveyn-öğrenci ilişkisi için bazı tavsiyelerde bulunuyor. Onlara kulak verelim...

"Anne ve babalar karne iyi geldiğinde ödül vermeye çekinir, 'acaba hediye alsam şımarır mı' diye düşünebilir. Böyle düşünmemek gerek. Çocuğun karnesinin iyi gelmesinden sonra ona bir hediye almak en doğal bir şeydir. Aileler bütçelerine göre çocuklarına hediyeler alabilirler.

Çocukların bu dönemde geleceği şekillenmektedir. Onu ne kadar motive ederlerse çocuk o kadar geleceği için çabalar. Çocuk velisine karnesini gösterdiği zaman hemen karneye bakıp 'çok güzel' deyip hediye vermek doğru değil, çocukla sohbet etmek gerek. 'Benim babam da karne aldığımda bana hediye almıştı' diyerek çocuğuyla sohbet etmesi en doğru şey. Karne hediyesini de hemen vermek doğru değil. Çocuğu bir yemeğe veya pikniğe götürerek orada hediyesini vermek daha doğru olur."

Bu karnesi başarılı olan çocuklar için tavsiyelerdi. Bir de karnesi iyi olmayan çocuklarımız var. Onlar için önerilere bir göz atalım...

"Kötü gelen karneler bu dünyanın sonu değil. Çocuğa cesaret vermek gerek. Onun daha iyisini yapabileceğine inandırmanız gerekiyor. Bu şekilde ona destek vererek karnesinin gelecek dönem daha iyi gelmesini sağlayabilirsiniz.

Onlarla birlikte ders çalışın. Derslerine yardımcı olun. Çünkü süresi ne olursa olsun tatil, çocukların bildiklerini unutmalarına yol açar. Unuttukları şeyleri çocuklarınızın hatırlamasında yardımcı olun. Çocuklarınıza 'şunları çalışırsan internette oyun oynayabilirsin' gibi şartlar koyarak motive olmalarını sağlayın. Çocuklarınızla birlikte sinema, tiyatro gibi sosyal aktivitelerde bulunarak onları ödüllendirebilirsiniz.

Bu yazı toplam 531 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar