1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Unutkanlığı önemseyin...
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Unutkanlığı önemseyin...

A+A-

Son yılların hastalıkları arasında demans adını sıkça görmekteyiz. Peki nedir bu demans? Kelime anlamı olarak demans, Latince mens yani zihin kelimesinden türetilmiş. Demans ise zihnin yitirilmesi anlamına gelmekte.

Demans unutkanlığın ön planda olduğu birçok hastalığa verilen genel bir isimdir. Özellikle yaşlı kesimde sıkça rastlanan demans, farklı hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkabilmekte. Halk arasında bu rahatsızlık, bunama/unutkanlık olarak tanımlanmakta.

Şimdi bilimsel verilere bakacak olursak, ülkemizde 1 milyon 300 bin kişinin demans hastası olduğu bilinmekte.

Demansla ilgili olarak Alman Alzheimer Akademi Başkanı Mefküre Ülker aydınlatıcı bilgiler vermekte. Ülker, demans hastalığında erken tanı, teşhisi kabul etmek ve profesyonel yardım almanın çok önemli olduğunu söylüyor.

***

Mefküre Ülker, günlük yaşamda isimleri, randevuları ya da olayları unutmanın normal olduğuna, ancak yaşın ilerlemesiyle beraber bu durumun sık sık tekrarlanması halinde demans şüphesinin oluşabileceğine vurgu yaptı. Ülker, ''Son zamanlarda meydana gelmiş olayları unutmak, eşyaların yerlerinin karıştırılması, tanıdık ortamlarda oryantasyon bozukluğu, dilin yoksullaşması, günlük aktiviteleri yapmada zorluklar ve davranış değişikliği bir arada görülürse demans belirtisi olarak kabul edilir. Bu belirtileri taşıyan kişilerin muhakkak nöroloji doktoruna görünmesi gerekir'' dedi.

Aynı zamanda Türk Alzheimer Derneği Başkanı da olan Ülker, güvenilir bir tıbbi tanı ile demans belirtilerinin nedenlerine açıklık getirilebileceğini, kişinin birincil demans ya da demansa benzer diğer hastalıklara ait semptomlar yani diğer bir deyişle ikincil demans olup olmadığı konusunda bilgi alınabileceğini söylemekte. Erken tanıda ise hastalığa ve buna bağlı bozukluklara uyum sağlama sürecinin daha kolay olacağına vurgu yapan Ülker, erken tanıyla sosyal hizmetlere ve yasal haklara zamanında erişim sağlanacağını, bunun da hastaya ve hasta yakınlarına yardımcı olacağına dikkat çekiyor.

Tavsiye ve yardım

Demans hastalığında hastalığı kabul edip, hastalık hakkında mümkün olduğunca çabuk bilgi edinmenin uyum sürecini hızlandıracağını söyleyen Ülker ''Demans hastalarının bakımı çoğunlukla birinci derece aile fertleri tarafından üstlenilir. Demans hastalarının bakımı oldukça zor ve kompleks bir durumdur. Bu yüzden hasta yakını, hastalığın ilk teşhisinden itibaren profesyonel danışmanlık ve bakım hizmetlerinden yararlanmalıdır. Hasta yakınları genellikle bu sorumluluğu tek başlarına taşıyabileceklerini düşünürler, ancak ilerleyen dönemlerde tükenmişlik sendromu gibi hastalıklarla karşılaşabilirler. Bu nedenle hasta yakını gündüz bakım merkezleri, mobil bakım ve destek, 24 saatlik kısa süreli bakım gibi profesyonel hizmetlerden yararlanmalı ve kendine kişisel özgürlük alanı yaratıp, zaman ayırmalıdır'' diye konuştu.

Ülker demansı şöyle tarif etti: Davranışı, düşünceyi ve günlük faaliyetleri yerine getirme yetisini olumsuz yönde etkileyen beyin bozukluklarının neden olduğu bir belirtiler bütün. Ülker, hastalık hakkında şu bilgiyi verdi; ''Azalan zihin becerilerinin bir sonucu olarak günlük faaliyetlerin kısıtlanmasına sebep olan demans, hafıza, dil becerileri, muhakeme ve dikkat becerilerini olumsuz yönde etkilemektedir. Demans hastalığının en yaygın türü olan Alzheimer demans, yaklaşık olarak hastaların yüzde 70'ini oluşturur. Birkaç proteinin anormal davranışlarının sonucu oluşan hastalıkta bu proteinler, beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyip bazı bölgeleri devre dışı bırakır. Bunlar hafızayla ve koordinasyonla yakından ilişkili olan beyin birimleridir.''

Bu yazı toplam 385 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar