1. YAZARLAR

  2. Yağmur Ozan Özben

  3. Türkçülük üzerine Nejdet Sançar görüşleri
Yağmur Ozan Özben

Yağmur Ozan Özben

GENÇ KALEM
Yazarın Tüm Yazıları >

Türkçülük üzerine Nejdet Sançar görüşleri

A+A-

Sevgili Okuyucum,
Geçtiğimiz haftalarda, değerli Hoca'm, Amca'm, İbrahim Metin ile konuştuk. Kendisinin kurduğu Töre Devlet Yayınevi'ni maatteessüf kapatmak zorunda kalmış. E, o da haklı tabi… Kâğıt fabrikaları satıldı, dolar fırladı; dolayısıyla da artan kitap fiyatları sonucu ulusumuz kitap alamaz oldu. Kaldı ki açlık sınırının bile asgari ücretten fazla olduğu ülkemizde, insanlarımızın kitap okuyamaması pek de suçlanacak bir durum değil açıkçası…
İbrahim Amca'm ile bu konu üzerine dertleşirken, "Yağmurcuğum, kitap ister misin?" dedi. Ee, tabii ben de naçizane bir kitap kurdu sayılırım. Kitap okumak için boş vakit arayanlardan değil, okumak için vakit yaratanlardanım… Hemen kabul ettim.
Kitapları hemen kargolamış… Ertesi gün elime ulaştı. Ancak gönderdiği kitaplarda dikkatimi celbeden ayrı bir betik vardı: "Türkçülük Üzerine Nejdet Sançar Görüşleri" Sağ olsun imzalamış bir de benim için: "Yağmur Ozan Özben ülküdaşıma: Atsız'lı ve Sançar'lı günlerin özlemiyle sağlıklı ve başarılı uzun bir ömür diliyorum" demiş. Kitaplar benim için zaten değerliyken yüzlerce kat daha da arttı gönderdiği bu kitabın değeri…
Şimdi ise izninizle biraz kitaptan bahsedeceğim sizlere…
Türkçülük düşüncesinin yakın geçmişini hatırlayanlar, Nejdet Sançar'ın isim ve yerini bileceklerdir. Tarihteki Haçlı Seferleri İslam'ın kökünü kazıma gayretinin neticeleri iken, 1944 yılındaki Haçlı Seferleri'nin hedefi Türkçülüğü yok etmeye çalışmak olmuştu.  İşte bu Haçlı Seferleri'ne karşı, Nejdet Sançar ve Ağabeyi H. Nihal Atsız, Türk ve Türklük için büyük bedeller ödemişlerdir.
Sizlere bahsettiğim bu kitap ise değindiğim konuyu ele alıyor.
Kitapta Genç Türkçülere yazılmış mektuplar da var. Buyurun onlardan birini hep beraber okuyalım:
"Türkiye'miz birçok fikrin ve inançların kıyasıya çarpıştığı bir meydan haline gelmiş bulunuyor. Birbirleriyle mücadele eden bu kuvvetler arasında, vatanımızın bir parçasını devletimizden koparmak veya Türkiye'yi bütünüyle en büyük düşmanlarımızın pençesine teslim etmek isteyenler bulunduğu gibi, şahsi temeller üzerine oturtulmuş bir nevi menfaatleri şeklindeki teşekküller de vardır. Maddi ve manevi güçleri birbirinden farklı bu yıkıcı veya zararlı kuvvetler karşısında ise Türklüğü ayakta tutacak tek fikir Türkçülüktür! Türkçülük bu zararlı ve yıkıcı kuvvetlere karşı bulunduğu için o kuvvetler de derece derece Türkçülüğe karşı ve düşmandır. Birisi kendi kendine, öteki milli irade ile devletin kaderine hâkim olmuş iki siyasi teşekkülün, 1944'te ve 1953'te Türkçülüğün üzerinden silindir geçirme teşebbüslerinde bu kuvvetlerin rol oynaması, bundandır.

***

Sevgili Okuyucum,
Tam 51 adet konu başlığı içeren 230 sayfalık bu güzel eser özellikle genç Türkçüler için çok yararlı bir eser niteliğindedir. Bu güzel esere 0532 774 1123 numaralı telefondan ya da imdevlet@gmail.com adresinden ulaşabilirsiniz. Değerli İbrahim Metin Hocam'a tekrar teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Haftaya buluşmak dileğiyle…

Bu yazı toplam 666 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar