1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Türk tüfeği zor bir rekora imza attı
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk tüfeği zor bir rekora imza attı

A+A-

Son zamanlarda TÜBİTAK ve ASELSAN modern silah sanayiine imza atarak, yüzümüzü bir hayli güldürdü. Özellikle kurşun geçirmez askeri araçlar, görünmez İnsansız Hava Araçları (İHA) ve lazer silahları bir hayli başarı sağlıyor. Silah sanayiindeki bu gelişmeler Türk insanının göğsünü kabartırken, dostlarımıza güven, düşmanlarımıza da korku veriyor.

Ben sizlere bugün öyle lazer silahlarından söz açmayacağım. Avcılıkla uğraşan hemen hemen bildiği birşey vardır: Huğlu av tüfekleri. Bu tüfeklerin namı hemen hemen dünyayı sarmıştır.

Huğlu tüfeklerin ünü nereden gelir dersiniz; gelin bir de ona bakalım: Dönem 1. Dünya Savaşı dönemidir. Osmanlı Ordusu'nda silah tamir ve bakımıyla ilgili görev yapan Huğlulu Mustafa Çavuş'un namı bir hayli yayılmıştır. Onun yapamayacağı, tamir edemeyeceği tüfek yok gibidir. Gel zaman, git zaman 1. Dünya Savaşı biter. İstiklal Savaşı başlar. Ordunun elinde doğru dürüst silah da yoktur.

Olsun Mustafa Çavuş vardır ya... En olmadık silahları; o maharetli elleriyle kız gibi yapar.

İstiklal Savaşı da bitmiştir. O cepheden bu cepheye koşan Mustafa Çavuş memleketi Huğlu'ya döner. Koskoca Mustafa Çavuş burada boş oturacak değildir ya... Başlar mesleğini yapmaya... Ancak ortada tüfek yapacak doğru dürüst malzeme de yoktur. Elden çıkmış karasabanların demirlerini toplar. Başlar onlarla av tüfekleri yapmaya. Yaptığı tüfekler, beğenilir. Ağızdan ağıza yayılmaya başlar... "Huğlu'da bir Mustafa Çavuş var. Of ne tüfekler yapıyor. Gör de bak!.."

Mustafa Çavuş'un adı gittikçe ünlenir. Ünlendikçe de talep artar. O da yanına gençlerden birkaçını alır, tüfek işini geliştirir. 1960'lı yıllara gelindiğinde işler iyice açılmış olur. Huğlu Kasabası'nın adı dillere destandır. Artık Huğlu halkının zanaatkâr yönü silah tamirinden imalatına uzanan yolda tamamen açığa çıkmış ve yivsiz av tüfeği imalatı en yaygın iş kolu haline gelmiştir.

Bireysel üretim ve sivil pazara elden satışa dayalı olarak sürdürülen tüfek zanaatkârlığı, devletin sivil silah üreticilerinin tek çatı altında toplanması yönündeki kararıyla 1962 yılında kurulan Sınırlı Sorumlu Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi çatısı altında devam eder. 165 üye ile kurulan Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi 380 üyeye sahip olur. Günümüzde tamamen yenilenen üretim tesisi ile Huğlu, teknolojiyi ustalığıyla birleştirerek birçok model tüfek imal etmektedir. Ayrıca yeni yatırımlarla kooperatif savunma sanayi tarafında da yeni ve kalıcı hamleler yapmaktadır.

Bju günlerde Huğulu tüfeği bir başarıya daha imza atmıştır. Huğlu'nun yarı otomatik tüfeği Renova (CZ 1012), ABD'nin Kansas eyaletinde ilginç bir rekor kırdı. Powder Creek Shooting Park atış poligonunda, 12 saat içerisinde 5 kişilik bir takım en fazla plak kırma rekorunu denedi. Bu rekor CZ-USA için üretilen ve Huğlu'nun Renova modeli ile aynı olan CZ 1012 tüfeği ile kırıldı ve tescil edilerek Guiness rekorlar kitabında yer almaya hak kazandı.

Amerika'nın Kansas eyaletinde bulunan Powder Creek Shooting Park atış poligonunda, 5 kişilik bir takım ile en fazla plak kırma rekoru denendi. 12 saatlik süreyi kapsayan rekor, Huğlu Av Tüfekler Kooperatifi'nin CZ-USA için ürettiği ve Renova modeli ile aynı olan CZ 1012 tüfeği ile kırıldı.

Bu alanda daha önce kırılan 4 bin 602 plak kırma rekoruna 4 saat gibi kısa bir sürede ulaşan David Miller ve ekibi, bu defa toplam atış süresi boyunca 14 bin 167 adet plak kırarak yeni bir rekorun sahibi oldular. Bu rekor denemesi aynı zamanda Huğlu tüfekleri açısından zorlu bir kalite kontrol testi anlamına da geliyor.

12 saatin yaklaşık 9 saatini atış yaparak geçiren takım ortalama 35 dakika atış yaptıktan sonra 10 dakika mola verdi. Her atıcıya ait 6 adet tüfeğin bulunduğu rekor denemesinde bu tüfeklere 12 saat boyunca atıcılardan başka hiç kimse dokunmadı. Rekor denemesi Guinnes tarafından da onaylandı.

Ne diyelim; yolun açık olsun Huğulu Kasabası, yolun açık olsun Sınırlı Sorumlu Huğlu Av Tüfekleri Kooperatifi...

Bu yazı toplam 1360 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar