1. YAZARLAR

  2. Hüdavendigâr Onur

  3. Türk tarihinde bir dönem: Fetret Devri
Hüdavendigâr Onur

Hüdavendigâr Onur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Türk tarihinde bir dönem: Fetret Devri

A+A-

Tarih boyunca Türk devletleri ve Türk ulusunun yaşadığı buhranlı yıllar vardır. Bu diğer toplum ve devletler için de geçerlidir. Yöneticiler, devleti ve ülkeyi çeşitli saldırılar ya da ekonomik zorluklar karşısında ayakta tutmak, daha kötüye gitmesini veya yıkılmasını önlemek için gayret gösterirler, hâl çareleri ararlar. Bu tür zamanlar zor dönemlerdir.

Yıldırım Bayezid Han ve Timur Han arasındaki Ankara Savaşı'ndan  sonra yaşanan Fetret Devri de, Osmanlı Türkleri ve devleti için acı dolu yıllar olmuştur. Burada insanın aklına "Peki fetret ne demektir?" diye gelebilir. Biz, sözlükte iki tür karşılığını bulduk. Bunlar şöyle:

1. İki peygamber arasında peygambersiz geçen süre.

2. İki padişah arasında padişahsız geçen süre.

 

Timur, Ankara Savaşı'ndan sonra sekiz ay kadar (Temmuz  1402 - Mart 1403) Anadolu'da durur. Bayezid Han ise ölene kadar Timur'un yanında tutsak kalır. Karamanoğulları beyi Mehmet de, Kayseri, Isparta, Antalya ve Alaiyye'nin de arasında bulunduğu geniş bir coğrafyanın başına getirilir. Timur Han, Anadolu'dan ayrılmadan önce Osmanlılara karşı bir güç bırakmak için böyle bir önlem alır. Böylece Mehmet Bey, Osmanlılar da içlerinde olmak üzere birçok beyliğin 'emiri' olarak ilan edilir.

Timur Han böyle önlem almasına rağmen, Yıldırım'ın çocukları devleti toparlamak için her biri bir tarafta sultanlığını ilan eder. Şehzade Süleyman Çelebi, Edirne başkent olmak üzere Avrupa'daki Osmanlı hükümdarı kabul edilir. İsa Çelebi Balıkesir, Mehmet Çelebi ise Amasya'da hüküm sürer.

Şehzadeler iktidar kavgasına girince, Osmanlı Türk askerleri ise kimi tutacağını şaşırır ve orduda ayrılıklar oluşur. Her gurup, hangi şehzadenin devleti toparlayıp eski gücüne kavuşturur düşüncesiyle hareket eder. Mehmet Çelebi, bazı toprakları kendisi için ister ama Musa Çelebi karşı çıkar. Timur da, Musa Çelebi'yi destekler. Çünkü, tutsak olduğu dönemde babasının yanında Musa Çelebi de vardır. Süleyman Çelebi ise imparatorluğun tamamını istemektedir. Kısacası şehzadeler arasındaki mücadeleden Çelebi Mehmet zaferle çıkar ve devleti toparlar. Tarihçiler bu yüzden Mehmet Çelebi hakkında "Osmanlı Devleti'nin ikinci kurucusu" der.

Osmanlı Devleti döneminde yaşanan bu Fetret Devri (1402-1413) hakkında tarih kitaplarında geniş bilgi vardır. Biz, Stanford Shaw'ın kaleme aldığı "Osmanlı  imparatorluğu ve modern Türkiye"  adlı yapıtından faydalandık. Kitabı Erzurum'da almıştım, üzerine bir de tarih düşmüşüm. 30 Mart 1983.

*

Tarihçi Nihal Atsız'ın yazdığı "Deli Kurt" romanı, İsa Çelebi ve oğlunun dramını anlatır. Güzel bir eser, ben yıllar önce okumuştum sonra bir kez daha okudum.

Esen kalın. 

Bu yazı toplam 1415 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar