1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Trump'un çelişkili mesajları ve ardında yatan gerçekler -2-
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Trump'un çelişkili mesajları ve ardında yatan gerçekler -2-

A+A-

Konuya dün kaldığım yerden devam ediyorum...

Akşam saatlerindeki açıklama bu sefer Pentagon'dan gelecekti. ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jonathan Hoffman, "ABD'nin Türkiye'nin kuzey Suriye'de planladığı operasyonu onaylamadığını, ABD ordusunun bu operasyonu desteklemeyeceğini" duyurdu.  "ABD Başkanı Trump'ın yaptığı gibi Savunma Bakanlığı da Türkiye'ye açıkça böyle bir operasyonu onaylamadığını söyledi" ifadeleri açıklamada yer aldı. Hoffman, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley'nin Türk mevkidaşlarına, "tek taraflı adımların Türkiye için de risk oluşturacağını söylediğini" belirtti.

Trump'ın Japonya ile ABD arasında imzalanan ticaret anlaşmaları için kameralar karşısına geçtiği imza töreninde de, bir dışişleri yetkilisi gazetecilere, "Ankara eğer bu bölgeye girerse, oradaki IŞİD savaşçılarından Türkiye sorumlu olacak" diyecekti.

İmza töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Trump, "Neden Kürt müttefikleriniz yerine, otoriter bir liderin tarafını tutuyorsunuz?" sorusuna "Kimsenin tarafını tutmuyorum" yanıtını da verecekti. Ayrıca Trump, "Türkiye'ye, bizim insani olarak değerlendirdiğimiz şeylerin dışına çıkarlarsa fazlasıyla zarar görmüş bir ekonominin gazabına uğrayacaklarını söyledim" sözlerini yine vurgulayacaktı.

9 Ekim Çarşamba: Konuyla ilgili yeniden tweet atan Trump ilk kararını savunacaktı: "Türkiye'nin önemli bir ticaret ortağı ve NATO müttefiki" olduğunu hatırlatıp, yine de Kürtlere verilen desteğin de devam ettiğini vurgulayarak "uyarmak"tan kaçınmayacaktı. Aynı gün akşam saatlerinde Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, bir açıklama daha yaparak, Beyaz Saray ile Pentagon arasında fikir ayrılığı olmadığını söyleyecekti.

Ancak açıklamaların tonundaki değişim, Washington'da "çekilmenin Türkiye'ye operasyon için alan açmak" anlamına geldiğini düşünenlerin tepkisini dindirmedi.

10 Ekim Perşembe: Trump, son olarak Çarşamba günü kararını yeniden bir tweet'le savundu ve IŞİD savaşçılarının sorumluluğunu Türkiye'nin üstleneceğinin bir kez daha altını çizdi: "Çeşitli gruplar arasındaki savaş yüz yıllardır sürüyor. ABD, hiçbir zaman Orta Doğu'da olmamalıydı. 50 askerimizi çıkardık. Türkiye, Avrupa'nın geri almayı reddettiği ve ele geçirilen IŞİD savaşçılarını üstlenmek zorunda. Bu bitmeyen salakça savaşlar, bizim için bitiyor!" dedi.

Trump'ın çelişkili açıklamalarının arkasında yatan sebep, ilk aşamada verdiği karara gelen tepkiler ve yıllardır Suriye'deki savaşta aktif rol oynayan CIA, Savunma Bakanlığı (Pentagon) ve Dışişleri Bakanlığı gibi kurumların karara destek vermemesi olarak yorumlanıyordu.

Ancak olayın perde arkasını emekli Tümamiral Semih Çetin açıklayacaktı. FETÖ'nün Balyoz kumpası mağdurlarından emekli Tümamiral Semih Çetin, sosyal medya hesabından "Her harekâtın bir sonrası vardır" diyerek kritik mesajı yayımladı.

Emekli Tümamiral Semih Çetin'in Twitter'da paylaştığı mesaj şöyle: "Her harekâtın bir sonrası vardır. 'End State' En az harekât planlaması kadar dikkatli, titiz bir planlama gerektirir. Kuşkularım bu noktada. Suriye krizi ABD ve Rusya'nın aynı anda sahada olduğu ilk kriz. Kontrolden çıkarsa yangının ne kadar büyüyeceğini kimse kestiremez.

Mantıklı olalım. Sonsuza kadar orada kalamazsınız. Esad'ın da ölene kadar Suriye'yi yöneteceği belli oldu. Bu durumda Suriye yönetimiyle iş birliği şart.

Son olarak Trump'ın twitlerini tek tek değerlendirmek son derece yanlış. Bence ABD Başkanı harekâtı destekliyor. Böylelikle ABD Başkanları için belirlenmiş oyun sahasının dışına çıkıyor. ABD derin devleti bundan hoşnut değil. Kasap et derdinde Trump can derdinde." -BİTTİ-

 

 

 

Bu yazı toplam 397 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar