1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Tırnak batmasını engellemek için 8 önlem
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Tırnak batmasını engellemek için 8 önlem

A+A-

Parmakta ve tırnak kenarında kızarıklık, şişlik, ağrı gibi şikayetlere yol açabilen tırnak batması, toplumda sık görülen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkıyor. Tırnak batması ilerlemiş hastalarda, ayakkabı giymek zorlaşıyor, çoraplar sık kirleniyor, iltihap ve apse gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Sıcak havalarda genellikle burnu açık ayakkabılar, sandalet ve terliklerin giyiliyor olması ayak tırnak batması olan kişileri rahatlatıyor. Ancak sonbahar ve kış ayları tırnak batması problemi yaşayan kişiler için zor geçebiliyor. Memorial Sağlık Grubu Medstar Antalya Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü'nden Op. Dr. Feza Köylüoğlu, tırnak batması ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.  Sözü Dr. Feza Köylüoğlu'na bırakıyorum: Tırnak batması, özellikle ayak başparmak tırnağının iç veya dış kenarında şişlik, kızarıklık ve acıyla kendini belli eden bir enfeksiyondur. Mekanik olarak tırnak kenarının ete batmasıyla başlar. Şikayet ve belirtiler artarak seyreder.

 

Pedikür yaptırmak çözüm değil!

 

İltihaplı bir tırnak batması varsa tedavisi kesinlikle cerrahi bir işlemdir. Oraya merhem sürmek veya antibiyotik kullanmak sorunu çözmez. Kuaförlerde pedikür yaptırmak da çözüm değil, hatta problemi çözmek yerine büyütebilir. Çünkü sorunun temelinde, tırnağın bir parçasının mekanik olarak ete girerek iltihap oluşturması yatar. Minik bir cerrahi müdahale ile bu mekanik engel ortadan kaldırılırsa sorun ortadan kalmış olur.

 

Tedavi soruna göre değişebiliyor

 

Sağlıklı bir tedavi planlaması için tırnağın değerlendirmesinin iyi yapılması gerekir.  Genellikle batık kısmı alınır bazen de dikiş atılır. Burada tırnağın çekilmesinin bir çözüm olmadığının bilinmesi gerekir. Tel tedavileri sonucu da nüks görülebilmektedir. Buna karşın "Fenol ile matrisektomi" adı verilen yöntem ile yüksek oranda başarı sağlanabilmektedir. Tırnak kenarındaki sadece batık kısım köke kadar alınıp, buradan bir daha tırnak çıkıp batık oluşturmasın diye batık yeri kimyasal bir madde ile körlenir. Böylelikle tekrar batık olma ihtimali en aza indirilmiş olur.

 

Evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri:

 

 

    Sabunlu sıcak su banyosu. Etkilenen ayağın suya sokulması, şişliğin azaltılmasına ve ağrının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Ayağı günde üç kez, her seferde 20 dakikaya kadar ılık ve sabunlu suda bekletmek etkili sonuç verebilir. Zeytinyağından yapılan kastilya sabunu iyi bir seçenektir.  Suya epsom tuzları ilave etmek ekstra bir rahatlama sağlayabilir. Epsom tuzu, doğal olarak oluşan şifalı magnezyum sülfat tuzlarıdır.

    Elma sirkesi. Bilimsel kanıtlar sınırlı olsa da elma sirkesinin antiseptik, antienflamatuar ve ağrıyı hafifletme özelliklerine sahip olduğu düşünülmektedir. Tırnak batması için bir kova ılık suya yarım çay bardağı elma sirkesi ilave edilir. Etkilenen ayak günde 20 dakika kadar bu suda bekletilir. Uygulama sonrası ayaklar iyice kurulanmalıdır.

   Rahat ayakkabı ve çorap giymek. Çok sıkı ayakkabı ve çorapların giyilmesi, parmak uçlarını sıkıştırabilir. Bu durum tırnak batmasının önde gelen bir nedenidir. Tırnak batması gelişmesini veya kötüleşmesini önlemek için ayak parmaklarında yeterli miktarda boşluk bırakacak şekilde ayakkabı ve çorap giyilmelidir. İyileşme sürecinde, ayak parmaklarındaki baskıyı sınırlamak için ayakkabı yerine terlik veya sandaletler tercih edilmelidir.

   Batık tırnak koruyucu kullanmak. Batık tırnak koruyucusu, batık tırnaklar için yastıklama bariyeri sağlar. Etkilenen alanın etrafına oturan halkalar veya parmağı tamamen saran bir kılıf olarak mevcuttur. Bazı koruyucu ürünler ayak tırnaklarını yumuşatmaya yardımcı olan ve iyileşmeyi hızlandıran ilaçlı bir jel ile birlikte satılır.

 

Tırnak batmasını engellemek için bunlara dikkat edin;

 

1.   Tırnaklarınızı çok kısa kesmeyin.

2.            Tırnaklarınızın köşelerini dik bırakmamaya özen gösterin, yarım ay şeklinde kesin.

3.            Dar ve sivri burun ve topuklu ayakkabılardan uzak durun.

4.            Bir süre parmağınızı açıkta bırakacak terlik ve sandaletler kullanın.

5.            Ayaklarınızı kuru tutmaya özen gösterin.

6.            Yalnızca pamuklu çorap kullanın ve günlük olarak değiştirin.

7.            Ayağınızda dolaşım sorunu varsa veya kendi tırnaklarınızı kesemiyorsanız, güvenilir bir yerde tırnak bakımı ve pedikür yaptırmayı tercih edin.

8.            İçe doğru büyüyen, birkaç hafta süren, iltihaplı tırnak batmanız varsa mutlaka bir uzmana görünün.

 

Bu yazı toplam 479 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar