1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Terörden huzura doğru uzanan yol
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Terörden huzura doğru uzanan yol

A+A-

Başta Mehmetçik olmak üzere güvenlik güçlerimizin bölgede huzuru sağlamasıyla birlikte Keban Baraj Gölü'nün de etkisiyle Tunceli, yörenin parlayan yıldızı oldu. Son dönemlerde oluşan huzur ve güven ortamıyla turizm kenti konumuna gelen Tunceli, bayram tatilinde de bir hayli ilgi gördü.

Tatilini bayramda Tunceli'de geçirmek için gelen 400 turistin katılımıyla Pertek ilçesindeki Keban Gölü'nde mavi tur etkinliği düzenlendi.

Bir dönem terör olaylarıyla anılan Tunceli artık tatilin rotası konumunda, bir hayli rağbet görüyor. Güvenlik güçlerince düzenlenen kapsamlı operasyonlarla kentin teröristlerden arındırılmasının ardından oluşan huzur ve güven ortamı beraberinde turizmin de canlandırılmasını sağladı.

Tunceli'ye daha önce terör olaylarıyla nedeniyle gelemeyen yerli ve yabancı turistler, oluşan huzur ve güven ortamında doğa harikası kenti ziyaret etmeye başladı.

Kaban Baraj Gölü'nde feribotla yapılan gezi etkinliğine katılan Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, "Tunceli'de sanayi ve büyük iş alanları yok. Dolayısıyla ilimizin kalkınmasındaki tek çözüm turizmdir. Bizler de turizm alanına yönelik yatırım yapıyoruz. Pertek, Tunceli'nin giriş kapısı ve birçok tarihi yapıta sahip. Düzenlediğimiz mavi tur gezisiyle, Ege ve Akdeniz'den geri kalır yanımız yok. Birçok güzel koya sahibiz. Belediyemizin bir gemisini turistler için mavi tur gezilerine ayırdık ve insanlar hem doğa ile iç içe oluyor hem eğleniyor" diyerek sevincini ortaya koydu.

Geziye katılan yerli ve yabancı turistler, düzenlenen etkinlik nedeniyle memnuniyetlerini dile getirdi.

Tunceli'de sadece turizm hareketlenmedi. Huzura kavuşan kent, rafting sporunun da merkezi haline geldi. Biliyorsunuz rafting; azgın ırmak sularında sal, kano, motorsuz tekne gibi bir araçla, kürek çekerek yol alma biçiminde yapılan bir spor.

Geçtiğimiz yıl 27 Mayıs'ta, Türkiye Rafting Şampiyonası Tunceli'de yapıldı. Türkiye'nin ve dünyanın en iyi rafting parkurları arasında yer alan Munzur Vadisi içinden geçen Munzur Çayı'nda, Türkiye Rafting Şampiyonası gerçekleştirildi. Türkiye genelinden 300 sporcunun yer aldığı toplam 49 takım şampiyon olmak için yarışmalara katıldı.

Yarışma öncesi konuşan Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu Rafting Asbaşkanı Fikret Yardımcı, "Munzur Vadisi'nin inanılmaz bir görsel güzelliği var. Munzur Vadisi inanılmaz etkileyici ve güzel. Türkiye'nin en iyi parkuru Munzur'da. Biz dün Tunceli'de uluslararası rafting eğitim çalışmasını da yaptık. 3 bin sporcu birçok yönetici ve hakem katıldı. Bu müthiş bir durum Tunceli için" dedi.

Tunceli Valisi Tuncay Sonel de etkinlikte, "Bugün Tunceli için heyecanlı ve önemli bir gün. Çünkü Tunceli tarihinde ilk kez Türkiye Rafting Şampiyonası yapılıyor. Bu hem Tunceli hem bölge için çok önemli bir gelişmedir. Biz artık Tunceli'yi Türkiye'ye bir huzur şehri olarak tanıtmak istiyoruz, bütün çabamız ve gayretimiz de bu yönde. Munzur hem ilimizin hem ülkemizin hem de dünyanın önemli bir değeri. Bugün Munzur'da Türkiye Rafting Şampiyonası'nın yapılması çok çok önemli. Hem ilimizin turizmi hem gelişimi açısından  büyük bir adımdır bu nedenle Gençlik ve Spor Bakanlığı'mıza, Rafting Federasyonu Başkanlığı'na ve destek veren herkese çok teşekkür ediyorum" diye memnuniyetini belirtti.

Vali Sonel daha sonra, "Rafting Federasyonumuzun girişimleri ile Munzur Vadisi uluslararası rafting parkuru ilan edildi. Munzur artık dünyanın en önemli rafting parkurlarından biri ve yakın zamanda uluslararası etkinlikler de yapılacak. Munzur Vadisi Millî Parkı içinde Munzur Çayı'nın geçtiği 36 kilometrelik kısmı artık uluslararası rafting parkuru haline getirilecektir. Anlatmaya gerek yok görüyorsunuz işte Munzur" diye konuştu.

Vali Tuncay Sonel'in geçtiğimiz yıl verdiği müjde bu yıl gerçek oldu. Munzur Vadisi Millî Parkı, bu yıl 8-13 Haziran'da yapılacak 2019 Dünya Rafting Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak. Darısı sancısını çektiğimiz diğer şehirlerimizin başına.

Bu yazı toplam 587 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar