1. YAZARLAR

  2. Kemal Kamburoğlu

  3. Tarımımız ve İzmir Ticaret Borsası -1 -
Kemal Kamburoğlu

Kemal Kamburoğlu

HAYATIN NABZI
Yazarın Tüm Yazıları >

Tarımımız ve İzmir Ticaret Borsası -1 -

A+A-

Geçen hafta Perşembe günü İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ile kahvaltıda birlikte olduk. Doğal olarak konu tarımımız, tarımla ilgili yapılan çalışmalar ve yeni projeler oldu. -Konuyu bugün ve yarınki köşemde bulacaksınız. - İzmir Ticaret Borsası'nın tarımın gelişmesi ile ilgili fevkalade güzel projeler geliştirdiğini görmek bizi mutlu etti. Bu konuda Başkan Kestelli'nin ve Genel Sekreter Dr. Ersin Güdücü ile ekibinin hakkını teslim etmek gerek. Ülkesini seven bu insanlar Türk tarımını acaba nasıl daha ileri taşıyabiliriz diye kafa yoruyorlar. Toplantıda Başkan Kestelli kurum olarak kentin her türlü sıkıntıyı ortak akıl ile aşılabileceğine inandıklarını vurguladı ve bu gibi buluşmaların ortak sinerji yaratmak ve kente katkı sağlamak adına çok kıymetli bulduğunu söyledi.

Kestelli, Türkiye'nin 2023 hedefine teknolojik tarımsal üretim ile girmesi gerektiğinin altını çizerek, "Ülkemizde 2023 hedeflerine ilerlerken başlatılacak nitelikli üretim seferberliğinin merkezine tarım ve hayvancılığı koymak zorundayız. Ülkemizin trilyon liralık ilk bütçesi aralık ayında Meclis'ten geçti. 2020 bütçesinde tarım desteklerinin yüzde 36,7 artışla yaklaşık 22 milyar liraya ulaşacak olması oldukça sevindirici. Ancak kıt kaynaklarımızın maksimum verimle kullanımı, örneğin pamuk gibi stratejik ürünlerimizin üretim gücünün artmasına katkı vermesi büyük önem taşıyor. Tarım ve Orman Bakanlığımız 2020 yılında temel stratejisini; 'Su odaklı destekleme politikası, sözleşmeli üretim, Sera A.Ş., kooperatif marketleri ve arazi bankacılığı' üzerine kurguladığını açıkladı. Bütün bu uygulamaların tarımda üretim ve ticaret dengelerini nasıl değiştireceğini ortak akılla gözlememiz ve varsa aksayan yönlerini birlikte düzeltmemiz şart. Umarım 2020 yılı Türkiye ekonomisi için sıkıntıların sona erdiği ve sürdürülebilir büyüme hedefine yürüdüğümüz güzel bir yıl olur" diye konuştu.

Sürdürülebir büyüme

 Işınsu Kestelli, yüksek büyüme yerine sürdürülebilir büyümenin ülke adına daha hayırlı olduğunun da altını çizerek, "Son yıllarda yaşadığımız acı deneyimler bize ne pahasına olursa olsun yüksek büyümenin değil, sürdürülebilir büyümenin daha hayırlı olduğunu gösterdi. Küresel ekonomiye baktığımız zaman en küçüğünden en büyüğüne tüm ülkelerin kendi üretimini korumak için yoğun bir çaba içinde olduğunu görüyoruz" dedi. Başkan Kestelli'nin açıklamalarına katılmamak mümkün değil. Biz de her TV yayınımızda, konuşmamızda, yazımızda defalarca ifade ettik; tarım stratejik ve en güçlü silahtır. Zira artan küresel nüfus ile birlikte, küresel gıda talebi de gün geçtikçe artmaktadır. 2016 yılında yaklaşık 7,5 milyar olan dünya nüfusunun, 2030 yılı itibari ile 8,5 milyara ve 2050 yılında ise 9,7 milyara yükseleceği öngörülmektedir. Bu nüfus artışının gıda ihtiyacının karşılanması için tarımsal üretimin 2050 yılına kadar %70 artış göstermesi gerekmektedir (FAO, 2017). Bu projeksiyon, bir yandan tarım sektörünün stratejik bir sektör olarak yeniden gündeme gelmesini sağlamış diğer yandan ise tarım sektörünün mevcut durumunun ve gelişme eğilimlerinin tüm dünyada gözden geçirilmesini gerekli kılmıştır. Bu açıdan bakıldığında dünya nüfusu hızla artarken dünyada mevcut arazi aynı metrekarede kalmaktadır. Üstelik de var olan hızlı iklim değişikliği yani küresel ısınmanın dünya kara parçaları üzerinde yarattığı olumsuzluklarla tarımsal ürün elde edilecek alanlar giderek kısıtlanmaktadır. Örneğin sulak arazilerin yüzölçümleri azalmaktadır. Türkiye bu açıdan bir çok ülkeye göre şanslı ve avantajlıdır. O nedenle bu şansı ve avantajı pozitif yönde iyi değerlendirmelidir. (Konuya yarın devam edeceğim.

Bu yazı toplam 527 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar