1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Sosyal medya ve nitelikli takip
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal medya ve nitelikli takip

A+A-

Sanal dünyada hareketliliğin yaşandığı en önemli sitelerin başında; Facebook, Twitter, İnstagram ve Youtube gibi sosyal medya takipçi siteleri geliyor. Bir çoğumuzun en azından bir sosyal medya hesabı vardır. Bu platformlarda sosyal medya hizmetlerinden faydalanmak son günlerde oldukça yüksek talep görüyor. Özellikle kurumsal ya da internet üzerinden ticaret yapan kişiler sosyal medya takipçi satın alarak rakiplerine göre daha önde başlamak istiyorlar. "Takipçi artırma" işlemi ticarete bile dönüşmüş durumda. Öyle ki, "Sosyal medya hesaplarınız istediğiniz kadar yüksek sayıda etkileşime sahip değilse ya da takipçi sayınız yeterli değilse takipçi satın alabilirsiniz" şeklinde ilanlarla sık sık karşılaşır durumdayız. İnternet üzerinde araştırma yaptığınızda bu işi yapan birçok firma ve çeşitli fiyatlandırmalar görebilirsiniz. Uzmanlar, diğer ürün ve hizmetlerde de olduğu gibi bu konuda da yaşanacak olumsuzluklara karşı dikkatli olmak gerektiğine vurgu yapıyor.

Anadolu Üniversitesi Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM) Müdürü Doç. Dr. Levent Eraslan, sosyal medya saldırganlığına karşı "nitelikli takipçi" önerisinde bulundu.

Günümüzde insanların iletişimin hızla geliştiği ve sosyal ilişkilerin, teknolojinin yaygınlaşmasıyla sanal ortamlara taşındığı bir toplumda yaşadığını vurgulayan Eraslan, değişen yaşam koşullarının, sosyal medya kullanımını neredeyse kaçınılmaz hale getirdiğini belirtiyor.

"Dijital bir zeminde gerçekleşen bu sosyalleşme süreci, toplumsal hayatta yaşanan birçok olumsuz ögeyi de sanal ortama aktarmıştır. Bu olumsuz süreçler içinde yer alan saldırganlık davranışları da sosyal medyaya taşınmıştır. Çocuk, genç, yaşlı her kesimden internet kullanıcısı farklı sebeplerle 'sosyal medya saldırganlığı' ile karşı karşıya kalmaktadır" tespitinde bulunan Eraslan, SODİGEM Bilim Kurulu olarak sosyal medya saldırganlığı konusunda akademik bir çalışma yürüttüklerini aktarıyor.

Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla bu tür saldırganlığın örneklerine daha sık rastlanır hale gelindiğini vurgulayan Eraslan, özellikle kadınların bu konudan çok muzdarip olduğunu söylüyor.

Sosyal medya saldırganlığının, sosyal medya etiğiyle ilgili bir unsur olduğunu belirten Erarslan, "Eğer bir toplumda sosyal medya etiği yoksa bunun hukuku oluşmuyor. Böylelikle özellikle sahte profiller, sahte hesaplar, farklı IP'lerden yapılan saldırılara rastlıyoruz. Araştırmamızda en çok kadınların sosyal medya saldırganlığına maruz kaldığını gördük. Özellikle kadınlara karşı cinsiyet üzerinden ötekileştirme, onların toplumsal yaşamdaki yerlerine dönük çeşitli kritik ve eleştiriler, utanç verici fotoğraf ve videoların yayınlanması, bu fotoğraf ve videoların şantaj amaçlı dolaşıma sunulması gibi birçok sosyal medya saldırganlığı örneklerine rastlamaktayız" diyor.

Sosyal medyada saldırganlıkla karşılaşanlara önerilerde bulunan Eraslan, asla sessiz kalmamaları ve üstünü örtme davranışı sergilememeleri gerektiğine dikkat çekiyor. "Çok takipçi yerine nitelikli takipçi, milyonlarca kişi yerine diyaloğa girebileceğimiz insanların olduğu online topluluk, bizleri sosyal medya saldırganlığından göreceli olarak koruyabilir" uyarısında bulunan Eraslan, sosyal medya saldırganlığının nedenlerine de şöyle sıralıyor: "Kıskançlık, bu sebeplerden ilki olarak gösterilebilir. İnsanlardaki kontrol edilemeyen kıskançlık duygusu bazen hakaret, taciz ve karşı tarafı itibarsızlaştırmaya yönelik hareketlerle sonuçlanabilir. Bir diğer sebep, güvensizlik olarak görülmektedir. İnsanlar yaşamlarındaki önemli şeylerin eksikliğinden dolayı acı çeker ve diğer insanların da acı çekmesini ister. Bazı eksikliklerinden kaynaklı saldırganlaşan insanlara, onların istediği tepkiyi vermemelisiniz. Sosyal medya saldırganlığı konusundaki bir diğer sebep ise sindirmedir. Bazı insanların asla yapamayacağı şeyleri yapmış olabilirsiniz, bu durumda devreye giren nefret ve kıskançlık ise başarınız karşısında sizi sindirmeye yönelik saldırganlıkla sonuçlanabilir."

Aman dikkat... Siz siz olun, "Daha çok takipçim olsun" diye uğraşırken, hayatı zehir edecek "sanal sorunlar" yumağının içine düşmeyin.

Bu yazı toplam 625 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar