1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Sivrisineğin tercihi kırmızıdan yana!
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Sivrisineğin tercihi kırmızıdan yana!

A+A-

Bu haberi okuyunca hani derler ya 'bir yaşıma daha girdim' diye. Aynen öyle oldu. Kırmızı ve koyu renk giysi giyenleri tercih ediyorlarmış... Yani yazın beyazları giydiyseniz kurtardınız demektir. Büyüklerimiz yaz gelince bizleri bembeyaz giydirirlerdi. Hatta öyle ki ayakkabılarımız/sandaletlerimiz bile beyaz renkte olurdu. Demek ki bir bildikleri varmış...

Gelelim esas konuya...

Sıcakların artmasıyla birlikte eminim birçoğumuzun başı sivrisineklerle belada... Sivrisinek sokması, basit gibi görünse de sıtma başta olmak üzere, zika ve sarı humma gibi hastalıkları insanlara bulaştırabiliyor. Sivrisineklerin aynı ortamda kimi insanları ısırdığını, kimilerini de ısırmadığını belirten Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, sivrisineklerin 0 kan grubuna sahip kişilere, kırmızı ve koyu renk giysilere daha çok gittiğini söylüyor.

Çok sayıda sivrisinek çeşidinin olduğunu ve bilimsel çalışmaların belli türler ile yapıldığını ve türden türe davranış farklılıklarının da araştırılması gerektiğinin altını çizen Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, "Her ne kadar ciddi hastalık bulaştıranlar en önemli grup ise de basitçe bizi ısıranlar da yeterince önemli" diyor.

Prof. Dr. Salih Türkoğlu, sivrisineklerin olduğu yerlerde mecburi olarak bulunuyorsak, onların çıktığı saatlerde ısırılmamak için uzun kollu giysilerin tercih edilmesi gerektiğini belirtiyor. Sivrisineklerin içeriye girmemesi için pencerelere tüller geçirilebilir. Araştırmalara göre 0 grubu insanlar sivrisinekleri derilerine belirgin oranda daha çok çekiyorlar.

Seçiciler

Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Salih Türkoğlu, kan grubunun yanı sıra sivrisineklerin "seçiciliklerini" etkileyen diğer faktörleri şöyle sıraladı:

* Giyim: Sivrisinekler, hedeflerini seçerken ilk olarak "görmeleri" gerekiyor. Buradan yola çıkarak, sivrisineklerin akşamüzeri itibariyle görüşleri artıyor. Koyu ve kırmızı renklerin sivrisinekleri çektiğine dair araştırmalar mevcut.

* Gazlar-karbondioksit: Çıkardığımız karbondioksit ne kadar yoğunsa (ne kadar çok soluyup üretiyorsak, iri isek) sivrisineklerin o kadar yoğun çekildiği ve metrelerce öteden algıladıkları söyleniyor; sivrisineklerin gece başın üzerinde dönüp durmasının sebebi de bu şekilde açıklanıyor.

* Sıcak ve ter: Sıcak ve ter sivrisinekleri çekiyor. Sinekler özellikle terdeki laktik asit, ürik asit, amonyak ve diğer maddelere geliyorlar. Bu egzersizle olabileceği gibi bazı kişilerin genetik olarak bunu daha çok sağladığı üzerine de çalışmalar sürdürülüyor.

* Deri üzerindeki bakteriler: Kişilerin derilerinde doğal olarak bulunan bakterilerin kişiden kişiye farklılık göstermesinin "seçmede" etkili olduğu dile getiriliyor.

* Hamilelik: Hamile kadınların daha "çekici" olduğu görülüyor. Bunun artan vücut ısısı ve artan karbondioksit ile de açıklanabileceği belirtiliyor.

Yaa işte böyle. Siz siz olun özellikle akşam üzerleri koyu ve kırmızı renkli giysilerden uzak durun. Gördüğünüz gibi üstelik bir de seçicilermiş!

Bu yazı toplam 393 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar