1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Sevinelim mi ağlayalım mı?
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Sevinelim mi ağlayalım mı?

A+A-

Dünyada vatandaşlığı "en değerli ülkeler" acaba hangisi, Türkiye bu sıralamada acaba "kaçıncı sırada" sorusu aklıma hep takılmış, durmuştur. Sonunda bu soruların cevabını tam olmasa da bir haber vasıtasıyla öğrenebildim. Dünyada vatandaşlığı en değerli ülkeler sıralamasında Fransa ilk sırada yer alırken, Türkiye 76'ncı sırada yer alabilmiş. Bu haberi veren internet sitesi; "Türk pasaportu ne kadar değerli?" başlığı ile haberi sunmuş.

Araştırma; Hollanda'da Gronigen Üniversitesi'nde hukuk profesörü olan Dimitry Kochenov ile İsviçreli Henley&Partners şirketinin yöneticisi Christian Kälin tarafından yapılmış ve sonuçları açıklanmış. Araştırmada vatandaşlığı en kıymetli 160 ülkenin sıralaması tek tek yapılmış.

Bu sıralamada Fransa'nın ardından Almanya ve Hollanda birlikte ikinci sırayı paylaşırken, Danimarka üçüncü sırayı almış. Norveç ve İsveç ise dördüncü sırayı paylaşmışlar. İzlanda 5'inci, Finlandiya 6'ncı, İtalya 7'nci, İngiltere 8'inci, İrlanda 9'uncu, İspanya ise 10'uncu sırada yer alabilmiş. Amerika Birleşik Devletleri ise, iri cüssesine rağmen bu klasmanda ancak 25'inci sırada yer kapabilmiş. Bu değerlendirmede devlet başkanlarının durumu da var mı bilemem. Eğer devlet başkanları da olsaydı, Başkan Donald Trump'un davranışları Amerika Birleşik Devletleri'ni daha da diplere indirirdi herhalde.

Araştırmayı düzenleyenlerden Prof. Dr. Dimitry Kochenov'a göre, Fransız pasaportuyla 160 ülkenin çoğuna vizesiz yolculuk yapılırken, yaklaşık 50 ülkede oturma ve çalışma iznine sahip olunabiliyormuş.

Euronews, Avrupa ağırlıklı yayın yapmakta olan çok dilli bir haber kanalı. Kanal, yayın hayatına 1 Ocak 1993 tarihinde Lyon merkezli olarak başlamış. Avrupa perspektifinden dünya haberlerini yansıtıyor ve on dilde güvenilir bir yayın yapıyor. Euronews, dünya çapında 151 ülkede 330 milyon haneye hitap ediyor. İşte bu Euronews'ten Rahmi Gündüz'ün haberi. Rahmi Gündüz'ün haberine göre; AB ülkesi olması dışında, geçmiş tarihi bağları yüzünden çok sayıda eski sömürgesi olan ülkelerle ilişkisi de Fransa'yı bu konuda avantajlı duruma getiriyor.

Araştırmanın kriterleri sadece ekonomik güç değil.

Ekonomik gücün yanı sıra, insanî kalkınma, özgürlükler, barış, istikrar gibi kriterler de göz önünde bulundurularak verilen notlarla sıralama yapılıyor. Bu değerlendirmede en çok puanı yüzde 83,5 ile Fransa almış durumda.

Sıralamada Somali ve Afganistan'ın vatandaşlığı da son sıralarda yer bulabilmiş. Ülkemiz Türkiye ise yüzde 37 ile "vatandaşlığı orta kaliteli" ülkeler içinde gösteriliyor. Ha şunu da ilave etmek gerekir: Bir zamanlar Türkiye'yi yönetenler; "Türkiye küçük Amerika olacak!.." derlerdi. ABD'nin 25'inci sırada zor yer bulduğu bir ortamda, "küçük Amerika" hayalindeki bir ülkede, "Türkiye; 76'ncı sırada yer almış çok mu?" diyebilirsiniz. 

Şunu da hatırlatmakta fayda var: Ülkemizin değerleri, bizim için her şeyin üstündedir. Ancak unutmayalım ki, bu değerlendirme; yabancıların değerlendirmesidir.

Ancak yabancıların bu sıralamasının Türkiye için bir de sevindirici yönü var. Türkiye bir önceki yıl bu klasmanda 82'nci sıradaymış. Yani bir sene öncesine göre Türkiye; 6 sıra birden öne fırlamış. Ne diyelim; Türkiye'nin 76'ncı sıralarda yer almasına mı üzülelim, yoksa bir yıl içinde 6 sıra ilerlemesine mi sevinelim? Varın onu da sizler düşünün...

Bu yazı toplam 412 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar