1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. ‘Seslerle bilinçaltı temizlenir ağrılar azalır’
‘Seslerle bilinçaltı temizlenir ağrılar azalır’

‘Seslerle bilinçaltı temizlenir ağrılar azalır’

Down sendromlu çocuklar için açılan Down Town Event Cafe’de ses çanakları ile terapi ve meditasyon yapan Belin, sesin birçok hastalığa şifa olabileceğini söyleyerek, “Seslerle bilinçaltı temizlenir, ağrılar azalır” dedi

A+A-

AYŞE KILINÇ / Dokuz Sütun

İlk kez kamu kuruluşunun içinde yer alan ve işletmeciliği Down sendromlu çocuklar tarafından yapılan ve Sarıyer Belediyesi Hizmet Binası’ndaaçılan Down Town Event Cafe’de ilk etkinlik gerçekleşti. Etkinlikte Peter Hess Enstitüsü’nde eğitim almış ve ses çanakları ile ses masajı ve terapisi yapan Sırma Belin, sesin ruha ve bedene etkilerini katılımcılara anlattı. Belin, “Seslerle çakralar dengelenir, bilinçaltın temizlenir, stresin yok olur, mutluluk hormonları salgılarsın, ağrıların azalır yok olur, iç huzura ve dinginliğe kavuşursun, yaratıcılığın, odaklanman ve öğrenmen artar. Ses mucizedir” dedi.

SES YOLCULUĞU

’Ses ve Ses Çanakları ile Beden, Zihin ve Ruh Akordu’başlıklı konuyu ele alan Belin, çalışmasının ilk bölümünde ses, frekans, rezonans konularını ele alıp, sesin bedenimiz ve ruhumuza etkilerini hazırladığı görsellerle anlattı. Sonraki bölümde ise ses meditasyonu ile katılımcıları ’ses yolculuğuna’çıkararak, seslerin insan vücudundaki etkilerini gösterdi.

Belin, insan bedenini bir orkestraya benzeterek, “Her bir organımızı bir müzik aleti olarak düşünün. Müzik aletlerinin akordu bozulduğunda yanlış ses çıkartarak kaos yaratırlar. Bedenimiz de öyle... Her organımızın her hücremizin bir frekansı var, olması gereken frekans dışında bir frekansa sahip olduklarında hastalıklar başlar. Stres, yorgunluk, kaygılar frekansımızın bozulmasını sağlar. O nedenle beden, zihin ve ruhumuzu zaman zaman akord etmemiz gerekir” dedi. 30 yıl önce Peter Hess tarafından geliştirilen ve Avrupa’nın birçok ülkesinde kullanılan yöntem; hastanelerin farklı birimlerinde, yoğun bakım ünitelerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, ameliyathanelerde, okullarda öğrencilerin konsantrasyonunu arttırmada, otistiklerle yapılan çalışmalarda, hiperaktiviteyi gidermede, huzur evlerinde, psikolojik tedavilerde bizzat tıp mensupları ve konularının uzmanları ses çanaklarından yararlanırlar. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.