1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Sahte müttefiklerin gerçek yüzü
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Sahte müttefiklerin gerçek yüzü

A+A-

Sevgili okuyucularım bugün gündemi meşgul eden bir konuya değinmek istiyorum.

Suriye'deki iç savaşın başlamasının ardından bölgedeki ABD'li komutanlarla verdiği pozlarla gündeme gelen "Mazlum Kobani" adını Suriye'nin kuzeyiyle ilgili son gelişmelerle birlikte sıkça duymaya başladık.

Türkiye'nin kırmızı bültenle aradığı, YPG'nin sözde komutanı "Mazlum Kobani" kod adlı terörist Ferhad Abdi Şahin, sahte müttefikler ABD ve Rusya tarafından bir "siyasi figür" olarak gösteriliyor. Peki kimdir bu terörist?

***

1990'da terör örgütüne katılan ve 1997'den 2003'e kadar örgütün Avrupa'daki faaliyetlerinin başında bulunan Mazlum Kobani, daha sonra Mahmur Kampı'na dönmüş. Kendisi için "manevi oğlum" diyen terörist başı Abdullah Öcalan'ın Suriye'de sözde idari işler sorumlusu olan Mazlum Kobani, Suriye rejimi tarafından 5 kez hapse atılmış ve 2009 yılına kadar zamanın büyük bölümünü hapiste geçirmiş. Sonrasında PKK'nın operasyonel kollarından olan Halk Savunma Güçleri'nin (HPG) sorumlusu yapılan Kobani, iç savaşın başlamasının ardından Suriye'ye geçmiş. Kobani, bölgede bulunduğu süre boyunca IŞİD'e karşı mücadelede İran ve ABD ile görüşmeleri yürütmüş. Bu mücadelede ABD ile ittifak kurulmasını sağlayan Mazlum Kobani, 2014 yılında Washington yönetiminin bölgede temas kurduğu bir aktör haline gelmiş.

***

Türkiye sınırının da dahil olduğu Suriye'nin kuzeyi, ABD'nin sözde IŞİD ile mücadele adı altında bölgeye gönderdiği binlerce TIR'lık silah ve mühimmatla önemli bir güç elden Mazlum Kobani yönetimindeki YPG'nin eline geçti. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin başlattığı Barış Pınarı Harekâtı sonrasında Esad ile uzlaşarak kontrolündeki terörist unsurları Münbiç ve Kobani'den çekerek rejim güçlerine teslim eden Mazlum Kobani, bu süreçte Rus ve ABD'li birçok üst düzey isimle görüşmeler yaptı. 17 Ekim'de ABD ile varılan mutabakatın ardından ABD Başkanı Donald Trump "General Mazlum" dediği teröristi "Nazik sözleriniz ve cesaretiniz için teşekkür ederim. En içten saygılarımı lütfen Kürt halkına iletin. Sizi yakın bir zamanda görmeyi sabırsızlıkla bekliyorum" diyerek ABD'ye davet etti. Bir başka terörist İlham Ahmed'in Pentagon'da Amerikan bayrağı önünde Demokrat senatör Chris Van Hollen ile görüşmesi medyaya servis edildi.

Rusya da Türkiye'nin Ekim 2015'ten beri "en çok aranan teröristler listesi" kırmızı kategorisinde dokuzuncu sırada yer alan ve başına 4 milyon lira para ödülü koyduğu teröristle, 22 Ekim'de Erdoğan ve Putin arasında gerçekleşen Soçi zirvesi sonrası temas kurdu. Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu başkanlığında üst düzey askerlerden oluşan bir heyet Kobani ile telekonferans yöntemiyle bir görüşme yaptı. Üstelik bu görüşmeyi Rusya Savunma Bakanlığı yaptığı bir açıklamayla duyurdu. Görüşmeye dair bir fotoğrafın da servis edildiği açıklamada, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov'un da katıldığı görüşme için "Bakan Şoygu, Mazlum Kobani ile 22 Ekim günü Soçi'de Rusya ve Türkiye liderlerinin vardığı anlaşma kapsamındaki Kürt tarafının uygulamalarını görüştü" denildi.

ABD ile yapılan 4.5 saatlik görüşmede müzakere süresince Amerikan tarafının sürekli YPG'li teröristlerle temas halinde olduğu ortaya çıkmıştı. Rus Savunma Bakanı Şoygu'nun da iki devlet liderinin yaptığı görüşmenin detaylarını bir teröristle paylaşması, "müttefik" diye geçinen ABD ve Rusya'nın gerçek yüzünü bir kez daha göstermiş oldu.

Son derece zor bir coğrafyada bulunan Türkiye, kendi aralarında göstermelik "süper güç savaşı" yapan ABD ve Rusya'nın, her durumda terör örgütlerine koltuk çıkması karşısında dış politikasını gözden geçirmeli.

Çünkü, süper güçlerin dostları ya da düşmanları olmaz, sadece ve sadece "çıkar ilişkileri" olur.

Bu yazı toplam 302 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar