1. YAZARLAR

  2. Hüdavendigâr Onur

  3. Petrolün neden olduğu kargaşa
Hüdavendigâr Onur

Hüdavendigâr Onur

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Petrolün neden olduğu kargaşa

A+A-

Dünyada çıkan savaşların çoğunun ekonomiye dayandığı yazılır ve söylenir ki, bu bize göre doğrudur. Ayrıca, Osmanlı (Otmanlı) Türk

Devleti'nin yıkılışının nedenlerinden biri olarak sahip olduğu coğrafyadaki petrol yatakları gösterilir. 19. Asrın sonuna doğru değeri anlaşılan petrolün önemi günümüzde hâlâ sürmektedir.

1999 yılında ABD'nin Kafkas ülkelerinde görevli büyükelçileri, New York'ta yapılan bir toplantıda, Hazar Denizi ve Kafkas bölgesinin petrol ve doğalgaz bakımından büyük bir potansiyele sahip olduğunu görüştüğüne dair bilgi basına yansımıştı. Öte yandan 2010 yılında enerji piyasasının devlerini Ankara'da buluşturan TUROGE 2010 Petrol ve Doğalgaz Konferansı yapıldı. 2006'da, Irak'la Türkiye, Ürdün, İran, Bahreyn, Suudi Arabistan, Suriye, Kuveyt ve Mısır arasında bir protokol imzalandı. Protokolün bir maddesi, petrol türevleriyle mal ve emtia kaçakçılığının önlenmesini öngörüyordu.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da, 2017 yılında, IKBY'deki bağımsızlık referandumunun yapılması halinde petrol vanalarının kapatılacağını belirterek "Petrolün vanası bizde" demişti.

ABD, İngiltere ve Rusya, petrole sahip ülkelerde isyanlar çıkartıp bu bölgelere sahip olmaya kalkışırken, birbirleriyle de mücadele etmiştir. Churchill, 1936 yılında yaptığı açıklamada, "Bir damla petrol bir damla kandan daha kıymetlidir" sözüyle dikkat çekmiştir.

Günümüzde yaşanan Suriye'deki iç savaşta ise ABD, bu ülkeye tamamen yerleşirken, terör örgütü YPG/PKK'yı desteklemiş ve petrolün olduğu bölgelere askeri üs kurmaya başlamıştır.

 

***

 

Petrol sorunundan niye bahsettik. Raif Karadağ'ın "Petrol Fırtınası' adlı kıymetli bir kitabı var. Turan Neşriyat Yurdu tarafından İstanbul'da 1969'da yayınlanan bu yapıt daha sonra birçok yayınevi tarafından tekrar tekrar basılmıştır. Karadağ, emperyalist devletlerin

petrole sahip olmak için başta İran olmak üzere neler yaptıklarını, petrol şirketleri arasındaki mücadeleyi anlatmakta ve şöyle demektedir: "30 yıllık bir çalışma sonunda meydana konan bu kitap, iddia ediyorum ki, hakikate en yakın olanıdır."

Petrol yüzünden birçok ülkede binlerce insanın hayatını kaybettiğini anlatan Karadağ, sözlerine şöyle devam ediyor: "Petrol mücadelesi

basit bir mücadele değildir ve petrolcular mağlup olacaklarını hissettikleri anda, her çareye başvurmaktan, hatta devletleri, Birinci ve İkinci Dünya Harbi'nde olduğu gibi topyekun bir harbin içine sokmaktan da tevakki etmemişlerdi."

Karadağ, konuyu, "Petrol mücadelesinin başlaması", "İngiliz ticaret imparatorluğu", "İran'da, Rusların oynadığı oyunlar", "Romanya petrolleri", "Petrol ve Osmanlı İmparatorluğunun kaderi", "Türklerin petrol uğruna feda edilmeleri", "Bakü petrolleri ve tasfiye edilen bir Türk devleti" gibi birçok başlık altında inceliyor. Ortadoğu sorunuyla ilgilenenler için önemli bir yapıt.

Esen kalın...

Bu yazı toplam 614 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar