1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Petrol için deniz boşaltılır mı?
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Petrol için deniz boşaltılır mı?

A+A-

Pek çok arkadaşımız, birçok kere yazdı çizdi. Ancak ben bir daha kaleme almak istiyorum. Hani şu Dipsiz Göl var ya...  Hani 'Hazine var' diye 12 bin yıllık gölü kurutmuşlardı ya...

Define hırsıyla vurulan kazmalar, çalıştırılan kepçeler, Gümüşhane'deki turistlerin uğrak yeri olan 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ü kurutmuşlardı ya... Onların kim oldukları ortaya çıktı.

Gümüşhane'deki doğa harikası 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ü, Roma lejyonunun definesini aramak için kurutan iki iş adamının kimliği ortaya çıktı.

Kazıları yapan kişilerin Fatih S. ile Ahmet C. olduğu anlaşıldı... Üstelik iş adamları göldeki kazıyı, resmî heyet huzurunda yapmış.

İş adamlarının ikisi de Trabzon'da faaliyet gösteriyor. Biri inşaat diğeri ise hafriyat sektöründe.

Dosyadaki kayıtlara göre Bölge Kurulu da göldeki kazı için kendisine görüşü sorulduğunda "Arkeolojik veya kentsel sit alanında değildir" raporunu vermiş.

Kazı yapılırken ilgili kanun gereği kazıya üç kişiden oluşan resmî bir heyet de eşlik etmiş. Yani sizin anlayacağınız, tabiat ve kültür katliamı, devlet ricali önünde gerçekleştirilmiş.

Resmî heyet önünde yapılan kazı sonucunda herhangi bir "define" bulunamadığı da kayda geçirilmiş. Gümüşhane Valisi Kâmuran Taşbilek, bakanlığın başlattığı soruşturmanın devam ettiğini, Gümüşhane Üniversitesi'nden uzmanların da gölü ve çevresini incelemeye aldıklarını söylüyor. Taşbilek, valilik ekiplerinin üniversiteden uzmanlarla birlikte gölü rehabilite etmek için yoğun bir çalışma yürüttüklerini de söylüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise, "Dipsiz Göl'ün kurutulmasına sebep olanlarla ilgili soruşturma başlatıldığını ve bu kişilerin görevlerinden uzaklaştırıldığını" bildirdi.

İstanbul Teknik Üniversitesi'nin en önemli isimlerinden Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Ahmet Ercan, arkeolojik kazıların jeofizik mühendisleri olmadan yapılamayacağını söylüyor. Dipsiz Göl'deki kazının da bu çerçevede değerlendirilmesi gerektiğini belirten Ercan, şunları söylüyor:

"Doğu Akdeniz'de, gölde değil denizde petrol arandığı gibi sismik yöntemlerle göl, akarsu, dere gibi yerlerde de tarama yapılır, bunun teknolojisi var. Aksi durum defineciliktir. Dipsiz Göl'de yapılan suçtur. Jeofizik mühendisi olsaydı, valilik izin bile verse o gölü boşalttırmazdı. İlkel, bilim dışı, definecilik yaklaşımıyla göl yok edilmiştir. Hiçbir jeofizik mühendisi, valilik izin verse bile gölü boşalttırmaz. Bakın Doğu Akdeniz'de, koca denizin altında petrol aranıyor, aynı yöntem arkeolojik buluntular için de kullanılır. Dolayısıyla jeofizik mühendisi olmadan hiçbir kazıya başlanamaz. Dipsiz Göl'de yapılan defineciliktir ve definecilik suçtur. Her kim izin verdiyse suçludur. Vali izin verdiyse vali suçludur. İlkel, bilim dışı, definecilik yaklaşımıyla göl boşalttırılmıştır."

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ile Gümüşhane Valiliği ekipleri gölün eski haline getirilmesi için çalışma başlatmış durumda.

Dipsiz Göl için kafa yoranlar sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gümüşhane Valiliği ve bilim adamları değil. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da "Dipsiz Göl nasıl kurtulur?" düşüncesiyle harekete geçmiş durumda.  Bu olayla ilgili 4 maddelik eylem planına destek veriyor:

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Doğal güzellik olarak hepimizin bildiği Dipsiz Gölü'müzle alakalı istemediğimiz bir süreç yaşandı. Buna ilişkin Sayın Cumhurbaşkanı'mızın da talimatlarıyla Dipsiz Göl'ün eski haline getirilmesi için 4 maddelik bir eylem planı belirledik" açıklamasında bulunuyor.

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı'nın da destek verdiği 4 maddeyi şöyle sıralıyor:

* Bakanlığımız, bakan yardımcımız ve ilgili genel müdürlüğümüzle olayı yerinde takip ediyoruz, valiliğimizle bu süreci yürütüyoruz.

* Gölümüzü eski haline getirecek, göl kıyısındaki mikroorganizmaları yeniden canlandıracak ve aynı su seviyesini koruyacak şekilde su takviyesi de yapıyoruz.

* İzinsiz kazıların yapılmaması amacıyla da Çevre Etki Değerlendirme Yönetmeliği'nde değişikliğe gittik. 

* Bundan sonra Türkiye'mizin neresinde olursa olsun yapılacak kazılara ilişkin bakanlığımızdan ÇED raporu alma zorunluluğu getirdik ve yeni düzenlemeyle birlikte de doğal güzelliklerimizi koruma altına alacak, bilinçsiz define aramalarının da önüne geçmiş olacağız.

Dipsiz Göl soruşturmasında, 2 müdür ve 1 memurun açığa alındığını da hatırlatarak; doğamıza ve tarihimize daha çok özen göstermek dileğiyle...

Ha bu arada, suya dayanıklı kireçli ve killi toprak dökülüp, silindirle tabanı hazırlanan göl alanına, yandaki dereden su verilmeye başlandığı da gelen haberler arasında...

Bu yazı toplam 401 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar