1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Pembe gözden kara göle doğru
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Pembe gözden kara göle doğru

A+A-

Korono virüs vakıaları bütün dünyayı kasıp kavuruyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın dün verdiği rakamlara göre; yapılan 9 bin 982 korona virüs testinden 1815'i pozitif çıktı. Türkiye'deki toplam olay sayısı 9 bin 217 olurken, toplam vefat sayısı ise 131 oldu. Dünyadaki tahribatı ise saymakla bitmez.

Bu meret hastalığa çeşitli ülkelerin uzmanları çare bulmak için gecesini gündüzüne katıyor. ABD'de yapılan yeni bir araştırma, korona virüsün yaşla bağlantısına dair bakış açısını değiştiriyor.

Buna göre "Y" kuşağı olarak bilinen 20-44 yaş arası grupta, koronavirüs nedeniyle hastanede tedavi gören kişi sayısı hiç de az değil. Elde edilen yeni veriler, yaşları 20 ve 44 arasında değişen hastaların yaklaşık 5'te birinin hastaneye yatırıldığını gösteriyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin istatistiklerine göre bu yaş grubundaki 705 vakanın yüzde 21'i hastanelerde tedavi edildi. Yüzde 2-4'ü yoğun bakıma alındı ve yüzde 0.2'si hayatını kaybetti. Çalışmada yine de en ağır vakaların ve en yüksek ölüm oranlarının yaşlılar arasında gözlemlendiği vurgulandı.

Japonya'da Tokyo Üniversitesi de, COVID-19'a karşı aşı denemelerinin nisan ayında başlayacağını duyurdu. Ön çalışmalarda Nafamostat adlı ilacın, koronavirüsün insan hücrelerine girmesini engelleyebileceği keşfedildi. Ekipte Türk bilim insanı Halil İbrahim Çiftçi de yer alması dikkat çekti.

Norveç'te ise korona virüse karşı ilk deneysel tedavi denemelerine başladığını duyuruldu. İlgençtir; bu tedavinin temelinde Planquenil adlı sıtma ilacı bulunuyor. Planquenil, geçmişte de Ebola salgını sırasında kullanılmış. Norveç Araştırma Konseyi, ilacın COVID-19'a karşı ne boyutta etkili olabileceğini araştırdıklarını ifade ediyor.

Korona virüsün bugüne kadar bilinmeyen yeni bir belirtisi de keşfedildi. ABD'deki yapılan araştırmaya göre her 30 hastadan 1'inde, göz akının iltihaplanması olan ve 'pembe göz' olarak da bilinen konjoktivite rastlandı.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi, yapmış olduğu araştırmalar sonucunda korona virüsün şimdiye kadar açıklanmayan bir belirtisinin daha keşfedildiğini duyurdu. Akademi, 'pembe göz' olarak tarif edilen konjoktivitin de semptomlar arasında dikkate alınması gerektiğini belirtti. Araştırmaya göre, ABD'de COVID-19 teşhisi konulan her 30 hastadan 1'inde konjonktivit görüldüğü ifade edildi.

ABD'li doktorlar, Çin'deki birçok hastaneden toplanan sağlık verilerinin yer aldığı başka çalışmalara da dikkat çekerek, bu araştırmada bin 99 koronavirüs hastasının 19'unda konjonktivit tespit edildiğini belirtti.

Konjoktivit, göz akını örten şeffaf dokunun ve göz kapaklarının içinin iltihaplanması olarak tarif ediliyor. Uzmanlar konjonktiviti olan kişilerin aynı zamanda ateş ve solunum zorluğu yaşamaları halinde, COVID-19 şüphesi nedeniyle sağlık kurumlarına başvurmaları konusunda uyarıyor.

Tedavi çalışmalarının yanı sıra çok ilginç olaylar da yaşanıyor: Örneğin İngiltere'de polis, sosyal medya hesapları için fotoğraf çekmeye gelen kişileri durdurmak için bir kasabadaki 'mavi gölü' siyah boya ile doldurdu.

Korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin bini geçmesi üzerine insanlara evde kal çağrısı yapılan İngiltere'nin Derbyshire bölgesinde polis, birçok kişinin karantina kurallarını ihlal ettiğine dair ihbarlar aldı.

Bunun üzerine ekipler, her yıl yüz binlerce turist çeken ve ülkenin Harpur Hill kasabasında bulunan 'mavi gölü', 'selfie' çekmeye gelenleri durdurmak için siyah boya ile doldurdu.

Polis olayla ilgili yaptığı açıklamada, insanların 'mavi gölü' ziyaret ettiklerine dair ihbar aldıklarını belirterek şu ifadeleri kullandı: "Fotoğraf çekmek için Mavi Göl'ün güzel bir yer olduğu konusunda şüphe yok. Ancak, bu yer tehlikelidir ve bu şekildeki toplanmalar hükümetin mevcut talimatlarına aykırıdır. Bunu göz önünde bulundurarak göle gittik ve gölün daha az çekici görünmesini sağlamak için su boyası kullandık!" Gölün siyaha boyandıktan sonraki görüntüleri ise tüm dünyada dikkat çekti.

Bu yazı toplam 201 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar