1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Öyle bir müze olmalı ki dünya burayı konuşsun'
'Öyle bir müze olmalı ki  dünya burayı konuşsun'

'Öyle bir müze olmalı ki dünya burayı konuşsun'

15 Temmuz Müzesi Çalıştayı'nda konuşan İBB Başkanı Topbaş, "Burasının sıradan bir müze olmayacağını, yaşayan bir müze olacağını düşünüyorum. Öyle bir müze olmalı ki dünya burayı konuşsun, gidiniz İstanbul'daki 15 Temmuz Müzesi'ni görünüz' desin" dedi.

A+A-

15 Temmuz Müzesi Çalıştay'ı başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 15 Temmuz Derneği'nin düzenlemiş olduğu "15 Temmuz Müzesi Çalıştayı" Haliç Kongre ve Kültür Merkezi'nde başladı. Belediyeden yapılan açıklamada, "Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın da katıldığı çalıştaya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hayri Baraçlı, 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik ile birlikte çok sayıda akademisyen, 15 Temmuz'da şehit düşen vatandaşların akrabaları ve gazilerin katıldığı belirtildi. İBB'nin açıklamasına göre açılışda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş,"Gelecek nesillere aktaracağımız güzel bir çalışmanın başlangıcındayız. Bu millet var oldu var olalı geçmişinden günümüze hep altın sayfaları olmuştur. 15 Temmuz sonrasında yaşananlar bu milletin tarihine eklediği altın sayfalardan bir tanesidir" diye konuştu.

TARİHE GEÇTİLER

Türk milletinin darbeden daha çok işgal güçlerine karşı mücadele ettiğini vurgulayan Başkan Topbaş, "Çanakkale Savaşından yüz yıl sonra da bu millet aynı duygu ve aynı cesarette olduğunu da tüm dünyaya göstermiştir. En modern silahlara karşı ellerinde bayrak, göğüslerinde imanları ile işgalcilere karşı nasıl mücadele edileceğini tarihe altın harflerle yazmıştır. Değerleri istismar ederek bu değerler üstünden insanları aldatarak bu milletin üzerinden oyun oynamak isteyenlere halkımız fırsat vermedi. Allahü Teala Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor; "Şeytan sizi Allah ile aldatmasın"... Biz bunu yaşadık aslında." dedi.

DESTANLARLA DOLU

15 Temmuz gecesi yaşananların asla unutulmayacağını, yediden yetmişe tüm vatandaşların kahramanca duruş sergilediğini anlatan Başkan Topbaş, "Darbeler zayıf toplumlarda başarıya ulaşır". Tarihimiz destanlarla dolu. Tarihimizde nice şehitlerimiz var. Ama bu 15 Temmuz şehitleri başka bir anlam taşımakta. Onlar canlarını bizim geleceğimize armağan ettiler. Gazilerimize teşekkür ediyorum. Şehitlerimize rahmet diliyorum. Katkısı olan herkese, Başta Sayın Cumhurbaşkanımız o duruşuyla, o azmiyle, o imanı ve yüreğiyle, ortaya koyduğu o heyecanına teşekkür ediyorum. Başbakanımıza teşekkür ediyorum. Tarihimizde bir çok ihtilaller olmuştur. Ama darbe ve ihtilallerin başarılı olduğu dönemler zayıf toplumlardır, gergin toplumlardır. Bizim toplumumuz demek ki bir bütüncül hareketi ortaya koyabilecek, bir birlikteliği ortaya koyabilecek, vatan, devlet, bayrak söz konusu olduğu zaman gerisinin teferruat olduğunu söyleyebilecek durumdadır. Büyük bir millet olduğumuzu gururla ifade edebiliriz. 15 Temmuz aynı zamanda Milli İradeye karşı bir takım girişimlere bu halkın fırsat vermeyeceğini göstermesi açısından da önemli. İnanıyorum ki bundan sonraki süreçte de bize karşı olan insanların bakışları değişmiştir." ifadelerini kullandı.

Topbaş, dünyada müzecilik tarihinin eskiye dayandığını ve çok değişik temalarda müzeler olduğunu dile getirdiği açıklamada, "Ama bazı müzeler vardır ki hiç bir şekilde yerleri doldurulamaz ve oldukları yerlerde adeta birer öğüt merkezleridir. İşte ben de bu 15 Temmuz Müzesi'nin böyle olacağını düşünüyorum. Burasının sıradan bir müze olmayacağını, yaşayan bir müze olacağını düşünüyorum. Öyle bir müze olmalı ki dünya burayı konuşsun, 'Gidiniz İstanbul'daki 15 Temmuz Müzesi'ni görünüz' desin" şeklinde konuştu.

Levent BULUT / Dokuzsütun

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.