1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Ormanya cennetindeki HAYALLER ÜLKESİ
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Ormanya cennetindeki HAYALLER ÜLKESİ

A+A-

Ala geyikler, ceylanlar, karacalar, lamalar... doğal yaşam alanlarında seni bekliyor. 73 farklı türden 802 hayvanı doğal yaşamlarında ziyaret edebilir, doğayla iç içe bir gün geçirebilirsiniz. Projede ayrıca 40 araçlık karavan kamp alanı, 3 bin araçlık ücretsiz otopark, 100 çadırlık kamp alanı,15 kilometrelik bisiklet, 21 kilometrelik yürüyüş parkuru ve 5 bin kişilik mesire alanı bulunuyor. Tabii park içerisinde ateş ve mangal yapmanın yasak olduğunu söyleyeyim. Kendi malzemelerinizi getirip sevdiklerinizle doyasıya piknik yapabilirsiniz.

Alana girdiğinizde; park içerisinde çeşitli noktalarda içme suyu, mescit, tuvalet gibi ücretsiz hizmetler de cabası. Ayrıca çoluk çocuk sıkılır diye düşünmeyin. Aslında, bütün proje çocukların eğlencesi üzerine kurulu.

Parkta yok yok. Doğa terapisi gibi. Mini hayvanat bahçesi, yapay göller, kafeteryalar, sosyal tesisler, çiçekler böcekler... Proje tamamlandığında eminim harika bir doğal yaşam alanı olacak. Şu an hâlâ yapım aşamasında olan kısımlar var ama ziyaret için yeterince alan mevcut.

Bu yeni doğal yaşam parkı sabah 09.00 ile akşam 19.00 arası hizmet veriyor. 3 bin araçlık otoparkına aracını park edip, gün boyu doğallığın keşfine bakmak mümkün.

Kocaeli'nin Kartepe İlçesi D-100 Karayolu kenarında 2 bin dönümlük bir doğal yaşam parkı yaptılar. ORMANYA, proje tamamlandığında tamı tamına 4 bin dönümlük bir araziyi kaplayacak.

Burası öyle bir yer ki, sen piknik yaparken yanından geyikler geçiyor. Hayvanlar büyük kafeslerin arasında değil, atlara dokunabiliyor, ördekleri sevebiliyorsun. Zaten hayvanat bahçesinde yırtıcı hayvanlar yok. Yılkı atları var, lamalar var, lemurlar var, kanatlı hayvanlar, ceylanlar, geyikler var. Yeni cinsler de gelecek. Amaç kuşkusuz insanlarla hayvanları kendi ortamlarında bir birlerine yaklaştırabilmek.

Dikkat çeken bir diğer özellik ise, Ormanya'da bulunan bütün hayvanlar, 100 dönümlük alanda üretilen organik yem bitkisiyle besleniyor. Yerli üretimden doyuyorlar. Burada, kendi iç döngüsünü kurabilen bir yapı tasarlanmış.

Tamamlandığında 4 bin dönüm araziden oluşacak Doğal Yaşam Parkı Ormanya'da hazırlıklar devam ediyor. Yapımına devam edilen yaşam alanında botanik bahçesi, doğa müzesi, alakart restoran ve macera parkı gibi yenilikler de sıra bekliyor. Mesela Botanik Yolu'nda Anadolu coğrafyasının zengin faunası ve bitki örtüsünden onlarca örnek var. Gençler ve çocuklar, Ormanya'da bir taraftan spor yapıp eğlenirken, bir taraftan da Orman Okulu kapsamındaki etkinlikler ile doğayı keşfedecekler.

Bu doğa harikası yaşam parkını, filmciler daha şimdiden keşfetmiş bile. Beşiktaş Kültür Merkezinin (BKM) yeni sinema filmine,

Kocaeli'nin Kartepe ilçesinde bulunan Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya, ev sahipliği yapıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin en önemli yapım şirketlerinden BKM'nin, yönetmenliğini Tuğçe Soysop'un üstlendiği "Gamonya: Hayaller Ülkesi" Ormanya'da çekildi. Filmin çekimleri, Ormanya'daki doğal ortamlarda ve hazırlanan özel sette gerçekleştirilmiş. BKM'nin Güldüy Güldüy Show Çocuk ekibi ve teknik ekip, doğası ve zengin canlı popülasyonuyla dikkati çeken Ormanya'ya hayran kalmışlar.

Film, özel olarak hazırlanan dekor ve kostümlerinin yanı sıra, heyecan verici hikayesiyle hem çocukları hem de büyükleri sihirli bir dünyaya götürecek. BKM ekibinin oluşturduğu rengarenk çocuk köyü, çekimlerin ardından Ormanya'ya gelen çocukların filmin sihirli dünyasını görebilmesi için de ziyarete açıldı. OrmanKöy bölümünde çekilen film için hobbit evlerinin olduğu bölgeye set için kurulan evler de sergilenecek. Yarıyıl tatilinde çocukların beğenisine sunulacak film sayesinde tüm Türkiye Ormanya'nın güzelliklerine şahit olacak. Ormanya'nın birçok noktasında çekilen sahnelerle Kocaeli'nin doğal güzelliklerinin tanıtımına da katkı sunulacak.

Bu yazı toplam 378 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar