1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Nazım Hikmet'ten Ağa Camii şiiri
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Nazım Hikmet'ten Ağa Camii şiiri

A+A-

Türk şiirinde kutsal mabetlerimiz camilerle ilgili bir dizi güzel mısralar buluruz. Bunlara şöyle kısaca bir baktığımızda şunları görürüz:

Edebiyatımızın mihenk taşlarından olan Yahya Kemal "Süleymaniye'de Bayram Sabahı" şiiriyle bizleri adeta Sinan'ın dönemine götürüp, o ihtişamı bize yaşatmıştı. Milli Şairimiz Mehmet Akif de "Fatih Kürsüsü'nde" şiiriyle Fatih Camii'nin ihtişamını içinde hisseder ve şahane bir üslupla bunu kaleme alır. Şiiri okuyanların; İstanbul'un fethini ve cennetle müjdelenmiş Fatih'i bir arada bulmaları mümkündür.

Rıza Tevfik Bölükbaşı, "Harap Mabet" adlı şiirinde, Mihrimah Sultan Camii' nin eşiğine yüzünü sürerken utancından yüzünün kızardığını söyler ve "Hey Rıza! Başını secdeye koy da inle, dinle..." diyerek kendine seslenir.

Yine Yahya Kemal'in "Ezansız Semtler" makalesinde zikrettiği yerlerden olan Beyoğlu'ndaki Ağa Camii de ilham vesilesi olur şairlere. Kiliselerin yoğun şekilde olduğu bu semtteki tek camii olan Ağa Camii çok kez hasar görmesine ve yanmasına rağmen Sultan İkinci Mahmud devrinde tamirden geçer. Dönemin İstanbul beyfendilerinin ve hanımlarının Beyoğlu bölgesinde uğrayabileceği tek camii olan Ağa Camii son devirde bir kez daha yanar ve Suzan Hanım isminde bir hayırseverin çabalarıyla onarılır.

İşgal yıllarındaki İstanbul birçok şairimizi hüzne boğmuştu. Bu hüznü derinlerinde hissedenlerden biri de dönemin genç şairlerinden olan Nazım Hikmet Ran'dır. Nazım Hikmet, İstanbul'un içinde bulunduğu hal'in de etkisiyle Ağa Camii için aşağıdaki dizeleri kaleme alacaktı.

Şiir dünyamızın gelmiş geçmiş en önemli isimlerinden biri olan Nazım Hikmet Ran'ı, daha çok Nazım Hikmet olarak biliriz. Nazım Hikmet hayatı boyunca bir çok güzel şiire ve esere imza atmıştı. 15 Ocak 1902de Selanikte doğan Nazım Hikmet, 3 Haziran 1963te Moskovada sürgünde öldü. Siyasi görüşü hâlâ tartışılmasına rağmen İstiklal Savaşı'mız başta olmak üzere pekçok manevi duygularını dile getirdiği şiirleri de vardır.

Ünlü şairimiz Nazım Hikmet'in şiirleri elliden fazla dile çevrilmiş ve eserleri birçok ödül almıştı. Gelelim şimdi, Nazım Hikmet'in manevi duygularla yüklü ve kenarda - köşede kaldığı için pek duyulmayan Ağa Camii isimli şiirine:

 

Havsalam almıyordu bu hazin hali önce

Ah, ey zavallı cami, seni böyle görünce

 

Dertli bir çocuk gibi imanıma bağlandım;

Allah'ımın ismini daha çok candan andım.

 

Ne kadar yabancısın böyle sokaklarda sen!

Böyle sokaklarda ki, anası can verirken,

 

Işıklı kahvelerde kendi öz evladı var…

Böyle sokaklarda ki, çamurlu kaldırımlar,

 

En kirlenmiş bayrağın taşıyor gölgesini,

Üstünde orospular yükseltiyor sesini.

 

Burda bütün gözleri bir siyah el bağlıyor,

Yalnız senin göğsünde büyük ruhun ağlıyor.

 

Kendi elemim gibi anlıyorum ben bunu,

Anlıyorum bu yerde azap çeken ruhunu

 

Bu imansız muhitte öyle yalnızsın ki sen

Bir teselli bulurdun ruhumu görebilsen!

 

Ey bu caminin ruhu: Bize mucize göster

Mukaddes huzurunda el bağlamayan bu yer

 

Bir gün harap olmazsa Türkün kılıç kınıyla,

Baştan başa tutuşsun göklerin yangınıyla!

Bu yazı toplam 792 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar