1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. NASA'dan sağlığınız için en iyi ev bitkileri
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

NASA'dan sağlığınız için en iyi ev bitkileri

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)'nin uzay programını yürüten National Aeronautics and Space Administration - NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)'nın Ay'a ayak basıp basmadığı tartışıla dursun, yeni bir projesi ortaya çıktı. Bu da NASA Temiz Hava Projesi.

Bu proje için yapılan araştırmaya göre; kapalı bir alanda ve özellikle evlerde ortalama olarak formaldehit, karbon monoksit, trikloroetilen ve amonyak toksinleri bulunuyor. Bu proje kapsamında elde edilen bilgilere göre; kapalı bir alandaki kirli havayı yüzde 90 temizleyen ev bitkileri bulunuyor. İnsan sağlığı için yararlı bu bitkiler NASA tarafından şöyle sıralanıyor:

*) Açelya: Muhteşem bir renkli çiçek olmasının yanı sıra, havadaki tüm kimyasalları emeler iç havayı iyileştirir. Açelyalar nemli ortamları severler bu yüzden mutlaka nemli ortamlarda barındırın.

*) Aloe vera: İyileştirici etkileri ile ünlüdür. Tahriş olmuş cildi pürüzsüzleştirir ve nemlendirir; yanıkları, güneş yanığı, donma, sedef hastalığı ve hatta soğuk yaraları tedavi eder.

*)Ananasgiller: Zehirli kimyasalların yüzde 90'ını emer. Aydınlık ve güneşli mekanlar için bu bitki harika bir seçimdir.

*) Barış zambakları: Ev dekorasyonu için mükemmeldir. Bu ev bitkisi, hava kirleticilerinin giderilmesinde, amonyak formaldehit ve trikloroetilenin emilmesinde, iç mekan havasının daha temiz hale getirilmesinde bir profesyoneldir. Ancak polen alerjisi olanların evinde bulundurmamaları tavsiye ediliyor.

*) Biberiye: Çoğunlukla konsantrasyonu ve hafızayı geliştiren bir bitki olarak bilinir . Ayrıca kas ağrısını hafifletmek ve bağışıklık ve dolaşım sistemlerini güçlendirmek için kullanılır.

*) Boston eğreltiotu: Bu bitki büyük bir doğal nemlendirici olarak biliniyor. Ayrıca hava temizleme, formalhedit ve diğer istenmeyen tonsinlerle savaşmaya yardımcı olur. Yalnız nemli bir bitki olduğu için günlük olarak toprağını mutlaka kontrol edin.

*) Deve tabanı: Havadan ksilen ve formaldehit gibi toksik kimyasalları filtrelemek için çok iyi bir bitkidir. Bitki düşük ışık alanlarını sever ve fazla bakım gerektirmez. Ancak küçük çocuklar ve hayvanlar için yenildiğinde tehlikeli olabilir.

*) Jerbera: Son zamanlarda NASA, Jerbera'yı geceleri oksijen üreten en iyi bitki olarak belirledi. Akciğer Enstitüsü'ne göre, buykusuzluk ve uyku apnesinden şikayetli olanlara yardımcı olan en iyi bitkidir.

*) Kauçuk bitkisi: Bakımları çok zor olmasa da, sürekli olarak büyüme eğilimindedir. Büyük yapraklar havadaki tüm kötü bakterileri emer. Bu yüzden mutlaka yaprakların tozunu almayı ihmal etmeyin.

*) Kurdele bitkisi: Örümcek bitkiler formaldehit, karbon monoksit ve diğer toksik hava kirliliklerine karşı mükemmel savaşçılardır. Çok fazla bakım gerektirmediği için bu bitkiyi kolaylıkla evinizde bulundurabilirsiniz.

*) Lavanta: Stresi ve uykusuzluğu gidermek; huzursuzluğu, gerginliği, kaygıyı ve depresyonu yatıştırmak için en yardımcı bitkiler arasındadır.

*) İngiliz sarmaşığı: Alerjileri tetikleyebilen ve astımı olan kişilerin gece daha iyi nefes almasına ve dinlendirici bir uyku çekmesine yardımcı olur. Havadaki küfün yüzde 90'ına kadar arındırır. Ancak evcil hayvan ve küçük çocuklar için yenilirse zehirlidir.

*) Paşa kılıcı: İç mekan hava kalitesini arttırdığı için yatak odası için harika bir bitkidir. Paşa kılıcı, trikloroetilen, formaldehit, tolüen, benzen ve ksilen dahil her türlü toksini giderir. Bakımı en kolay bitkilerden biri olarak kabul ediliyor.

*) Yasemin bitkisi: Kaygıyı hafifletiyor ve ruh hali değişimlerini tedavi ediyor. Hatta uyku kalitesini daha büyük miktarlarda bağışıklığı ve libidoyu artırabilen bir kimyasal nedeniyle zihinsel sağlığımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir.

Evet gördüğünüz gibi; herşey doğal dengeyi koruyarak insan oğlunu yaşatabilecek formüller bulup, uygulamakta...

Bu yazı toplam 465 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar