1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Mehmetçik'e selam yola devam...
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mehmetçik'e selam yola devam...

A+A-

Bugün siyaset yazmayayım, spor yazayım, dedim. Fakat gel gör ki; spor da gırtlağına kadar siyasete bulaşmış. Önceki gün, Türkiye ile Fransa Millî Takımları'nın Paris'teki Stade de France Stadı'nda karşılaşması vardı. Ancak bu maç, spor karşılaşmasından çok bir savaş başlangıcını andırıyordu.

Bu maçtan önce Türk Millî Takımı, Arnavutluk Millî Takımı'yla karşılaşmıştı. Bu karşılaşma öncesi seremonide Millî Takımımız'ın futbolcuları, Barış Pınarı Harekâtı'na katılan Mehmetçik'e destek için asker selamı vermişlerdi. Bunu fırsat bilen Fransızlar, ilkin Türk Millî Takımı'nın oyuncularına, UEFA'nın ceza vereceği şaiyasını yaydılar. Böylece UEFA, harekete geçecek; Türk Millî Takımı, ceza alan gözde oyuncularından mahrum kalacaktı.

Bu oyun tutmadı. UEFA, asker selamıyla ilgili herhangi bir yaptırım veya soruşturmada bulunmayacağını resmen açıkladı. Fransızlar bu sefer de; Stade de France'ı dolduracak Türk seyircilerin, kargaşa çıkaracağını öne sürerek maçın ertelenmesi konusunda UEFA'ya baskı yaptılar. Bu oyun da tutmadı...

Önceki gün Stade de France'ı dolduran büyük çoğunluğu Fransızlar olmak üzere binlerce seyircinin önünde Türk Millî Takımı yeşil sahaya çıkarak, Dünya Şampiyonu Fransız Millî Takımı'yla kendi sahasında başa baş bir mücadele verdi. Hatta 87. dakikada Burak boş kaleye o golü atabilseydi, Fransızlar kendi seyircisi önünde sahayı başları önde terk edeceklerdi.

Fransızlar, sadece UEFA'ya şikayetle kalmamışlardı. A Millî Futbol Takımımız'ın Fransa'yla 1-1 berabere kaldığı maçta tribünlerde bir de skandal bir pankart açmışlardı. Mücadele devam ederken Fransız seyircilerin arasında bulunan bir grup bir anda pankart açtı. Maçın 86. dakikasında açılan provokatif pankartta Türk askeri kastedilerek, "Kürt katliamını durdurun" yazıyordu. Açıldıktan kısa bir süre sonra skandal pankart, etraftaki Türk seyirciler tarafından çekilerek indirildi. L'Equipe'te yer alan haberde arbede yaşandığı ve polis tarafından durumun hemen kontrol altına alındığı belirtildi. Böylece bu pankartı açanlar görevini yapmış, bir dakika sonra dikkati dağılan Burak'ın golüne mani olmuşlardı.

Ancak oyun tersine dönmüştü. UEFA'dan Türkiye'ye ceza vermesini bekleyenler, şimdi UEFA'nın kendisine vereceği cezayı beklemeye başladı. Türk Millî Takımı'nın oyuncuları, maç sonrasında Fransız seyircilerin şaşkın bakışları arasında yine Mehmetçik selamı veriyordu.

Türk Milleti'nin ve de Türk Millî Takımı'nın başarısı, sadece Fransızları değil, başta Almanya olmak üzere hemen hemen Macaristan'ın dışındaki bütün Avrupa ülkelerini de rahatsız etmişti. Bu rahatsızlığı Almanya'da yayınlanan Bild gazetesi manşetinden dile getirecekti.

EURO 2020'de sadece Türkiye-Fransa maçı yoktu. Aynı saatlerde Bulgaristan-İngiltere maçı da oynanıyordu. Bu maçta da ev sahibi ekibin taraftarları Nazi selamı ve ırkçı saldırılarda bulundular. Bildi gazetesi, tasvip edilemeyecek saldırılarla dolu bu Nazi selamını, Türk Millî Takımı'nın oyuncularının verdiği asker selamıyla bir tuttu. İkinci Dünya Savaşı'nda milyonlarca insanın ölümüne neden olan Nazi'leri hiç üstlerine alınmayarak, iğrenç bir benzetmeyle haberlerinde yer verdiler. Bild haberi 'EURO 2020'de skandal akşam' başlığıyla verdi. Haberde Türk Millî Takımı'mızın futbolcularının fotoğrafıyla Nazi selamı veren Bulgarları yan yana koydular. Bild gazetesinin bu haberi özellikle Almanya'daki Türkler arasında büyük tepki yarattı. Türkler; "Önce kendilerine baksınlar. Almanya'daki Türkler'e ırkçı saldırılara baksınlar" diyerek tepki gösterdiler.

Evet yazımızın başında ne demiştik; "Spor gırtlağına kadar, siyasete bulaştı" dememiş miydik. Bütün bu gelişmelerden sonra biz de sporu biraz politikaya bulaştıralım. Malum, Mehmetçik'e selamı sadece Türk Millî Takımı'nın futbolcuları vermiyor. Bu selam şekli yurdun dört bir yanında yapılıyor. Bu kervana İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de katıldı.

Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuşurken bu konuda dikkat çeken ifadeler kullandı.

İYİ Parti lideri Akşener, "Türkiye'nin tarihten gelen bir dış politika stratejisi vardı. Bu stratejisinin ağırlık merkezi Orta Doğu değildi. Daha dengeliydi. Statükonun korunması ile çatışma hallerinde tarafsızlık benimseniyordu. Türkiye'yi bu duruma getiren strateji değişikliğidir. Türkiye'nin milli menfaatleriyle kumar oynandı. İktidar Suriye'nin toprak bütünlüğünü parçalamak isteyenlere 'dostum', toprak bütünlüğünü korumak isteyenlere 'küstüm' diyor" diye de ifade etti.

Meral Akşener, "Daha önce devleti hendeklerden çıkarıp alan Türk Ordusu şimdi de devleti yanlış dış politikalardan alıp çıkarmaya çalışıyor. Buradan Türk Ordusu'nu, Türk gençlerini selamlıyorum" dedikten sonra bir de asker selamı verdi.

Biz de; "Mehmetçik'e selam yola devam..." diyoruz.

Allah Mehmetçik'in başarılarını daim eylesin!.

Bu yazı toplam 461 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar