1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Medlere ait yazıt Türkçe çıktı!..
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Medlere ait yazıt Türkçe çıktı!..

A+A-

Avrupalıların dil konusunda ataları olarak kabul ettiği Aryan olarak sınıflandırılan Medlerle ilgili ilginç bir gelişme kaydedildi. Aslında Medlerin Hint-Avrupa dili konuştuğu kabul edilmiş, ancak bütün uğraşlara, bütün saptırmalara rağmen, Hint-Avrupa dili ile hiçbir şekilde alakaları bulunamamıştı. 
Med veya Midiyanilere ait olduğu söylenen bir yazıt bulunmuştu. Yazıt Arami alfabesi ile yazılmıştı. Ancak Arami alfabesiyle yazılan yazının Aramice olmadığı kısa sürede anlaşılmıştı. Sonunda bilim adamları yazıtı çözmeyi başardılar. Ancak bu başarı; bilim dünyasında şaşkınlık yarattı. Hatta bu şaşkınlık; bir başka şaşkınlığı ortaya çıkaracaktı.
Yazıtın Arami alfabesinde bile yazılmadığı, Orhun-Yenisey alfabesi ile Türkçe yazılmış olduğu ortaya çıktı. Günümüzdeki  Azerbaycan'ın Güney ve Güneydoğu ile İran'ın Kuzeybatı kesimlerinde yaşayan bir halk vardı. Yunanlar bu halkın yaşadığı bölgeye Medya, Azerbaycan lehçesiyle de Midiya (Madaya) adını vermişlerdi. Medler ilk kez M.Ö. 858-824 yılları arasında yaşamış Asur Kralı III. Salmaneser'in dönemindeki yazılarda "Mada" adı ile kaydetmişlerdi... 
Burası aynı zamanda Heredot'un Media-Jason ve Argonatlar hikayesindeki Media'dan adlandırdığı ülkeydi. Yeni Babillilerle birleşerek Asur Krallığı'nı yıkan Medler, MÖ 6. yüzyılda Anadolu'dan Afganistan'a kadar büyük bir coğrafyada imparatorluk kurmuşlardı. MÖ 550 yılında, Med kökenli Büyük Kiros'un büyükbabası, Med kralı Astiages'i yenmesi sonucunda, Medya Ahameniş İmparatorluğu ile birleştirilmişti. Azerbaycan ve Türkiye Türkleri aynı genetik bağa sahip olmalarının yanında Azerbaycan, Türkiye ve Urmiye Gölü üçgeni içinde yer alan Türk kurganlarının tarihlerinin MÖ 5-6 binlere giderken Orta Asya kurganlarının tarihlerinin ise, MÖ. 2000'lerden öteye gitmemesi yerleşim eskiliği bakımından Anadolu'yu Orta Asya'nın önüne çıkarıyor. Ayrıca Anadolu'nun tam ortasında yer alan Çatalhöyük genetik sonuçlarıyla içerik bakımından yüzde 40'ının ProtoTürk olduğunu haykırmaktadır. Bu ProtoTürklerin kesin bir biçimde Orta Asya'dan değil, önce Anadolu'ya yerleştiklerini ortaya çıkarır. Son olarak Türk mitolojisi ve destanları Mitanni, Asur, Rus, Lulu, ve Maday gibi ülkelerin komşuluklarından söz etmektedir. Madem Türkler denildiği gibi Orta Asya'dan çıkmadılarsa, nasıl oluyor da bu milletlerin komşuluğu bu destanlarda yer alıyor? Bunun da başlı başına araştırılması gerekiyor.
Azeri ve Anadolu Türkmen genetiğinin köken olarak aynı oluşu yanında Anadolu, Azerbaycan ve Urmiye gölü üçgeni içinde yer alan kurgan mezarlarının MÖ 4000-5000'lere giden tarihine karşılık Orta Asya ve Altaylar'da MÖ 2000'lerden öteye gitmeyen kurganların tarihi seyiri bakımından Anadolu'nun daha önce olduğunu net olarak ispatlamaktadır. Ayrıca Anadolu'nun tam merkezinde yerleşen Çatalhöyük'ün de genetik olarak yüzde 40 oranında Türk kökenli çıkması ve buranın MÖ 7000'lere ulaşan tarihi kesinlikle Anadolu'yu ilk yerleşim yeri olarak göstermektedir.
Bütün bunlara baktığımızda insanın aklına şu sorular geliyor: 
İlk insanın dili acaba neydi? Bu dilin Türkçe ile bir akrabalığı var mıydı?

Bu yazı toplam 845 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar