1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Marmaray Anadolu yakasını hareketlendirdi
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Marmaray Anadolu yakasını hareketlendirdi

A+A-

İstanbul'un göç alan bölgelerine dikkat ederseniz, raylı sistemlerin -metro/Marmararay- geçiş güzergahlarının ön planda olduğunu görürsünüz. Bu doğal olgu dünyanın her yerinde geçerlidir. Zira insanoğlu evi ile iş yeri arasındaki ulaşımını en kısa sürede sağlayacak araçları tercih etmekte. Böyle olunca da haliyle raylı sistemler, taşınma rotalarını belirlemekte.

RahatTasin.com'un açıkladığı Türkiye Taşınma Dosyası'na göre; Ocak-Haziran 2019 dönemine ait taşınma taleplerine dair verilere göre Türkiye'de taşınma talepleri bir önceki döneme göre yüzde 7 arttı. İstanbul'da en çok göç alan semtler arasında, geçtiğimiz Mart ayında hizmete açılan Marmaray hattı üzerindeki Pendik, Kartal ve Tuzla yer alıyor. Ankara'da ise Nisan'da seferlerine başlayan Başkentray, Etimesgut ve Mamak'taki taşınma hareketliliğini etkiliyor.

Şehirden sahile kaçış

İstanbul, bu dönemde de özellikle kıyı kesimlere göç vermeye devam ediyor. Şehrin temposundan uzaklaşmayı tercih eden İstanbullular, şehir içinde Şile ve Adalar'a taşındı. İstanbul'da en fazla göç veren ilçeler ise Eyüp, Sancaktepe ve Zeytinburnu oldu.

Özellikle büyük ilçeler Kadıköy, Beşiktaş ve Şişli'den taşınanların en çok Bodrum'u tercih ettiği gözlemleniyor. İzmir, Ankara, Muğla, Antalya ve Balıkesir ise İstanbul'dan taşınanların en çok tercih ettiği ilk 5 şehir oldu. Geçtiğimiz döneme kıyasla İstanbul'dan taşınmaların net sayısı yüzde 36 arttı.

Sahil şehirlerinden Antalya, geçtiğimiz döneme kıyasla Türkiye genelinden net göç eden kişi sayısını yüzde 110 artırdı ve en çok tercih edilen bölge oldu. Antalya'da en çok göç alan ilçeler İstanbulluların tercih ettiği Muratpaşa ve Ankaralıların ilgi gösterdiği Kepez oldu.

 

YENİ GÖZDE BALIKESİR

 

Antalya'yı  yüzde 71 ile Muğla izlerken, bu yıl göç oranındaki yüzde 42 artışla Balıkesir, yeni gözde sahil lokasyonu. Balıkesir Edremit en çok göçü İstanbul Maltepe'den alırken, Ankara Çankayalıların tercih ettiği Ayvalık, yoğun ilgi gören ilçeler arasına girdi. Kıyı kesimlerde Aydın'ın Kuşadası ilçesi ise, Antalya, Muğla ve Balıkesir'in ardından en çok tercih edilen lokasyon oldu.

Taşınma alışkanlıklarının da gözlemlenebildiği Türkiye Taşınma Dosyası verilerine göre, taşınmalar genellikle Cumartesi günleri gerçekleşiyor. En uygun ücretler Ekim, Ocak ve Kasım aylarında gözlemlense de, taşınmak için en çok Haziran, Mayıs ve Nisan gibi hava şartlarının yumuşak olduğu dönemler tercih ediliyor. Genellikle kendi eşyalarını paketlemeyi ve sadece büyük ve beyaz eşya taşımasını seçen kullanıcıların oranı yaklaşık yüzde 59 olsa da, paketleme hizmeti alanların oranı yüzde 24 olarak dikkat çekiyor.

 

TAŞIMA ÜCRETLERİ DÜŞTÜ

 

Taşınma oranlarındaki artışa rağmen, şehir içindeki taşıma ücretlerinde %5'lik bir düşüş yaşandığı görülüyor. En düşük fiyat teklifleri Ekim, Ocak ve Kasım aylarında veriliyor. İstanbul'da taşınma maliyetleri daha uygun; özellikle 1+1 ve 2+1 evlerin taşınma fiyatları, Ankara ve İzmir'e oranla düşük seviyelerde kalıyor.

 

 

Bu yazı toplam 228 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar