1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Malcolm X’in hayatı Başakşehir’de konuşuldu
Malcolm X’in hayatı  Başakşehir’de konuşuldu

Malcolm X’in hayatı Başakşehir’de konuşuldu

Amerika’da siyahilere karşı uygulanan ırkçılığa karşı duruşu ve verdiği mücadeleyle ismi akıllara kazanan Malcolm X’in hayatını konu alan panel Başakşehir Belediyesi’nin Emin Saraç Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

A+A-

Burak OTAK / Dokuz Sütun

ABD’de ırkçılığa karşı en etkili mücadeleyi veren siyahi aktivistlerden Malcolm X’in hayatı, Başakşehir Belediyesi’nin Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlediği panelde konuşuldu. Mücadelesi, hayatı ve islamiyeti ABD’de temsil edişi ile örnek gösterilen ve insan hakları savunuculuğunu üstlenen Malcolm X programı Başakşehirliler tarafından ilgiyle dinlendi. Amerika’da siyahilere karşı uygulanan ırkçılığa karşı duruşu ve verdiği mücadeleyle ismi akıllara kazanan Malcolm X’in hayatını konu alan panelin moderatörlüğünü İsmail Erdoğan yaparken, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk ve yazar İsmail Kılıçarslan konuşmacı olarak katıldı. Programa Malcolm X’in en akılda kalan sözleriyle başlayan İsmail Erdoğan, “Hayatı boyunca tam anlamıyla kimseye yaranamamış, riaya kaçmayan, dünya edebiyatı, felsefesi, insanın serüvenine hakimiyeti noktasında çok önemli tespitleri olan bir insan. Bana göre atomu defalarca parçalamış bir isim. Hayatı boyunca vardığı şey neyse, hakikat yolculuğunda yeni bir keşif söz konusu olmuşsa o güne kadar biriktirdiklerini gözünün yaşına bakmadan paramparça edebilen bir isimdir” diyerek Malcolm X’e hayranlığından bahsetti.

ÖRNEK ALINABİLECEK BİRİSİ

Malcolm X’in gençlerin örnek alabileceği birisi olduğunu belirten İbni Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, “Benim hem İbni Haldun hem de Malcolm X ile ilgili kitaplarım bulunmakta. Bu iki insan birbirine zıt gibi görünse de aslında teori ile pratiği bir arada birleştiren insanlardır. Bizim medeniyetimizin üretmiş olduğu aydın modeli teori ile pratiği, ilim ile ameli, fikir ile aksiyonu birleştiren insanlardan olmuştur. Malcolm X’de islamın alim modelinin çağdaş bir versiyonunu ortaya koymaktadır. İslamın aksiyoner insan, mücahit modelinin çağdaş örneklerinden biridir. Müslümanların özellikle gençlerin örnek alabileceği bir isim Malcolm X. Demokratik mekanizmalar içerisinde müslümanların haklarını nasıl savunmalarını gerektiğini ve bundan nasıl sonuç alabileceklerini ortaya koyan bir şahsiyettir. Kendisi bir taraftan da islamiyetin Amerika’da gerçek manada yayılmasına öncülük yapmıştır. Gerçek islamın Kur’an-ı Kerim’de peygamberimizin hadislerinde olan islamın evrensel islam olduğunun, hem siyahların hem beyazların müslüman olabileceğini savunmuş. Allahın insanları renklerine bakmaksızın kardeş yarattığına inanmış, görmüş bunu öğrenmiş. Bunu keşfettikten sonra da bu mesajı bütün dünyaya yaymaya çalışmıştır” ifadelerini kullandı. Program sonunda katılımcılara çiçek takdim eden Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş , “ Malcolm X, dünyanın kirli yüzüne en büyük putunun karşısında ödeyeceği bedelin ağırlığı ile birlikte alçak olduğunu haykırıyor.” diyerek konuklara ve katılanlara teşekkürlerini sundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.