1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Madalyonun diğer yüzü ÇOCUK DAMATLAR
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Madalyonun diğer yüzü ÇOCUK DAMATLAR

A+A-

Çocuk istismarının dünyada en yaygın biçimlerinden biri olan "erken evlilik" konusu birçoğumuzda "çocuk gelin" gerçeğini aklımıza getirir. Ya bir de madalyonun öbür yüzünü düşündüğünüzde. Yani çocuk damatlar! 'Çocuk gelin' probleminden bahsettiğimiz kadar ruhsal ve fiziksel olarak örselenmiş bir 'çocuk damat' problemi göremiyoruz. Çocuk yaşta evlilikler hem kız çocukların hem de erkek çocukların özgürlüğünü ve sahip oldukları temel hakları, en önemlisi çocuk olma hakkını, ellerinden alıyor. Dünyada 700 milyonu aşkın çocuk gelin olduğu belirtilirken, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF)'nun ilk kez çocuk damatlar hakkında hazırladığı raporuna göre dünyadaki "çocuk damat" sayısı da çocuk gelinler kadar olmasa da azımsanamayacak kadar fazla...

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çocuk evlilikleri üzerine yaptığı araştırmada dünyada 115 milyon erkeğin küçük yaşlarda evlendirildiğini ortaya koyuyor. Bunlardan 23 milyonu 15'inden daha küçük yaşta "çocuk damat" olmuş.

UNICEF'in, 82 ülkeden alınan veriler kullanarak yaptığı araştırma, çocuk yaşta evliliğin erkek çocuklarında da yaygın olduğunu gösteriyor. Sahra altı Afrikası, Güney Amerika, Karayipler, Güney ve Doğu Asya, Pasifikleri de kapsayan bir coğrafyada yer birçok ülkede erkek çocuklar, anne - babalarının baskısıyla erken yaşta evlendiriliyor.

UNICEF'in Genel Müdürü Henrietta Fore, "Evlilik çocukluğu çalıyor. Çocuk damatlar hazır olmadıkları halde yetişkin sorumlulukları yükleniyor. Dolayısıyla erken evlilik, erken babalığı getiriyor. Bu da aile geçindirme, eğitimin ve iş olanaklarının kesilmesi baskısı yaratıyor" diyor.

Eldeki verilere göre, Orta Afrika Cumhuriyeti, çocuk evliliklerinde yüzde 28'lik oranla birinci sırada yer alıyor. Orta Afrika Cumhuriyeti'ni  yüzde 19 ile Nikaragua ve yüzde 13 ile Madagaskar ülkeleri izliyor.

UNICEF çocuk gelin ve damatların sayısının toplamda 765 milyon olduğunu tahmin ediyor. Kız çocuklarının evlendirilme oranı erkek çocuklara göre bir hayli yüksek. 20 ila 24 yaş arasındaki evli kadınların 5'te 1'i, erkeklerde ise 30 genç erkekten 1'i 18'den küçük yaşta evlilik yapmış.

UNICEF'in Genel Müdürü Fore, "Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin kabul edilmesinin 30. yıl dönümünde çocuk evliliklerinin sözleşmede yer alan haklara aykırı olduğunu hatırlamak zorundayız. Daha fazla araştırma, yatırım ve eforla bu ihlalin önüne geçebiliriz" diye uyarıda bulunuyor.

"Çocuk gelin" olsun, "çıcuk damat" olsun, çocukluğunun o tatlı evresini geçirmeden, anne - baba olup, çocuk sahibi oluyorlar. Bir düşünün; kendileri çocukken, bir de çocukları var. Tabii ki; bir de o çocukların mesuliyeti... Gel çık işin içinden!.. Hani eskilerin bir sözü var: "Kendi himmete muhtaç, başkalarına himmet ede..." diye. Lütfen çocuklarımıza sahip çıkalım. Onların büyümeden, olgunlaşmadan mesuliyet sahibi olmalarına göz yummayalım. Çevremizde bu şekilde hareket edenlere de asla izin vermeyelim...

Bu yazı toplam 449 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar