1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Madalyonun diğer yüzü çocuk damatlar!
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Madalyonun diğer yüzü çocuk damatlar!

A+A-

Dünyada ve ülkemizde kanayan bir yaradır "çocuk gelin" ve "çocuk damat" olgusu. Önce bizden bir istatistiki bilgi vereyim. Daha sonra "çocuk damat"larla ilgili UNICEF raporuna bir göz atalım.

TÜİK verilerine göre Türkiye'de çocuk yaşta gelin olanların sayısı 10 yılda yüzde 52 azalarak, 2017'de 23 bin 906'ya geriledi. Toplam evlenmeler içindeki kız çocuk oranının en yüksek olduğu il yüzde 16,6 ile Ağrı, en düşük olduğu il ise yüzde 0,4 ile Tunceli oldu. Yapılan derlemeye göre, ülkede geçen yıl gerçekleşen 569 bin 459 resmî evlilikten 23 bin 906'sını 16-17 yaş grubunda dünya evine giren kız çocukları oluşturdu.

Çocuk yaştakilerin resmi evlilikleri dikkate alındığında, bunların yıllar itibarıyla her iki cinsiyette de azalma eğiliminde olduğu görüldü. 10 yıllık dönemde kız çocukların evlilik hayatına daha erken adım attığı, çocuk gelinlerin sayısının, çocuk damatların sayısından yaklaşık 22 kat fazla olduğu belirlendi.

Evlenen erkek çocuk sayısı 2008 yılında 2 bin 214 iken, bu rakam 2017'de yüzde 51 azalarak bin 81'e geriledi. Bu dönemde 16-17 yaş grubunda evlenen kız çocuklarının sayısı ise yüzde 52 azalışla 49 bin 703'ten 23 bin 906'ya düştü. Kız çocuklarının taraf olduğu resmî evlenmelerin toplam evlenmeler içindeki payı 2008'de yüzde 7,7 iken 2017'de yüzde 4,2 olarak belirlendi. Bu oran, evlenen erkek çocuklarda ise yüzde 0,3'ten yüzde 0,2'ye düştü.

***

Türkiye'de biz daha çok "çocuk gelin"leri tartışırız. UNICEF ise dünyadaki "çocuk damat"ları mercek altına almış.

Çocuk istismarının dünyada en yaygın biçimlerinden biri olan "erken evlilik" konusu birçoğumuzda "çocuk gelin" gerçeğini aklımıza getirir. Ya madalyonun öbür yüzü. Yani çocuk damatlar! 'Çocuk gelin' probleminden bahsettiğimiz kadar ruhsal ve fiziksel olarak örselenmiş bir 'çocuk damat' problemi göremiyoruz. Çocuk yaşta evlilikler hem kız çocukların hem de erkek çocukların özgürlüğünü ve sahip oldukları temel hakları, en önemlisi çocuk olma hakkını ellerinden alıyor. Dünyada 700 milyonu aşkın çocuk gelin olduğu belirtilirken, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) ilk kez çocuk damatlar hakkında hazırladığı raporuna göre dünyadaki "çocuk damat" sayısı da azımsanamayacak kadar fazla...

UNICEF'in 'çocuk damat' raporuna göre 115 milyon erkek küçük yaşta evlendi...

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), çocuk evlilikleri üzerine yaptığı araştırmada dünyada 115 milyon erkeğin küçük yaşlarda evlendirildiğini ortaya koydu. Bunlardan 23 milyonu 15'ten küçük yaşta "çocuk damat" oldu.

82 ülkeden alınan veriler kullanılarak yapılan araştırma, çocuk yaşta evliliğin erkeklerde de yaygın olduğunu gösteriyor. Sahraaltı Afrikası, Güney Amerika, Karayipler, Güney ve Doğu Asya, Pasifikleri de kapsayan birçok ülkede erkek çocuklar, erken yaşta evlendiriliyor.

UNICEF'in Genel Müdürü Henrietta Fore, "Evlilik çocukluğu çalıyor. Çocuk damatlar hazır olmadıkları halde yetişkin sorumlulukları yükleniyor. Erken evlilik erken babalığı getiriyor ve aile geçindirme, eğitimin ve iş olanaklarının kesilmesi baskısı yaratır" diyor.

Çocuk gelin ve damat sayısı toplamda 765 milyonu buluyor.

Verilere göre, Orta Afrika Cumhuriyeti, çocuk evliliklerinde yüzde 28'lik oranla birinci sırada. Onu yüzde 19 ile Nikaragua ve yüzde 13 ile Madagaskar izliyor.

UNICEF çocuk gelin ve damatların sayısının toplamda 765 milyon olduğunu tahmin ediyor. Kız çocuklarının evlendirilme oranı erkek çocuklara göre bir hayli yüksek. 20 ila 24 yaş arasındaki evli kadınların 5'te 1'i, erkeklerde ise 30 genç erkekten 1'i 18'den küçük yaşta evlilik yapmış.

Fore, "Çocuk Hakları Sözleşmesi'nin kabul edilmesinin 30. yıl dönümünde çocuk evliliklerinin sözleşmede yer alan haklara aykırı olduğunu hatırlamak zorundayız. Daha fazla araştırma, yatırım ve eforla bu ihlalin önüne geçebiliriz." şeklinde konuşuyor.

Bu yazı toplam 817 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar