1. YAZARLAR

  2. Kemal Kamburoğlu

  3. Küresel rezerv para kavgası -1-
Kemal Kamburoğlu

Kemal Kamburoğlu

HAYATIN NABZI
Yazarın Tüm Yazıları >

Küresel rezerv para kavgası -1-

A+A-

Bu yazı yazılırken bizim de masada olduğumuz Berlin Konferansı başlamış ve Libya'nın geleceği masaya yatırılmıştı. Aslında konferans Libya meselesi için gibi görünse de gerçekte büyük resimde mesele çok farklıydı. Biz şimdi büyük resmi bir daha perdeye yansıtalım ki konferansın kapsamı daha açık belli olsun. Bugün dünyanın hemen her yerindeki vekâlet savaşlarının, çatışmaların, siyasi dövüşlerin, ekonomik kapışmaların tümü temelde "küresel rezerv para kavgası"nın farklı tezahürleridir. Meselenin en temel özü "Küresel Para" hangi para olacaktır kavgasıdır. Böyle zamanlarda hep değerli dostum Ersal Yavi'nin sözü aklıma gelir; "Dünyada paranın seyrini takip et, her şeyin sebebini kolayca görürüsün." Tam isabet.

 Emperyal Batı'nın temel sorunu sonsuz paraya sahip olma arzusudur. Bunun için de çarklar dönmelidir ve çarkların dönmesi için de enerjiye ihtiyacı vardır. Yani enerji, çeşitli endüstriyel materyaller ile paraya dönüşmektedir. Lakin enerjinin temini için de para gereklidir. Hangi para? "Küresel Rezerv Para". Peki nedir küresel rezerv para? Rezerv Para, dünyadaki merkez bankalarının ellerinde bulundurdukları döviz cinsleridir. Rezerv paralar dünyadaki baskın ekonomilerin paralarından seçilir (majör paralar). Majör paraların özelliği, yaygın kullanımları ve diğer paralara kolay çevrilmeleridir. Dünyada en çok kullanılan rezerv para Amerikan Doları'dır. Emtia da ABD doları cinsinden fiyatlanmaktadır. Diğer bir deyişle günümüzde Küresel Rezerv Para, Dolar'dır. Dünyadaki rezerv para birimleri ise; ABD Doları, Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, Yuan'dır. Bugün Libya'daki, Mısır'daki Suriye'deki, Irak'taki, Yemen'deki, Afganistan'daki, hatta Güney Amerika ülkelerindeki kavganın adı aslında "Dolar ile Yuan'ın" savaşıdır. Peki, bu savaşın çıkış noktası nedir? Anlatalım. Amerikan vatanseverlerine göre ABD, 1913'te ekonomik özgürlüğünü yitirmiş bir ülkedir. ABD Devletinin kurduğu Merkez Bankası 1913'te ortadan kaldırılarak, yerini çokuluslu özel bankerlerce kurulmuş "Federal Rezerv Bank"a yani "FED"e bırakmış, doları basma yetkisi bu özel bankaya verilmiştir. Nitekim "Dünyanın tanrısı paradır" diyen Rockefeller, Warburg, Schiff ve Rothschild gibi Yahudi sermayedarların ABD'deki kesin ekonomik egemenliğini sembolize eden Federal Rezerv Kanunu 1913'te Kongre'den sağlanan özel(!) politik destek sonucunda geçmişti. Glass-Owen Beyannamesi olarak da yasalaşmıştı. Bu yasa ile ABD Merkez Bankası "özelleşmişti". Başına "Federal" kelimesinin koyulması ise sadece ABD vatandaşlarını kandırmak içindi. Yoksa federal mederal bir banka değildi esasen. Böylece Federal Fonların idaresi devletin denetiminden alınarak "bağımsız Federal Rezerv Bank'ın denetimine" bırakıldı.

FED, federal hazinede bırakılmış altın mevduatı belgelerine dayanarak ve federal hazineye ait değerler karşılığında rehin bırakılmış banknotlar çıkartır. Bu yolla Amerikan Merkez Bankası'nın yani "dolar" basma işleminin kontrolü ABD Kongresi'nden alınarak özel bir bankanın daha da açıkçası Yahudi finansörlerin eline bırakılmış oldu. ABD'yi yöneten zümrenin bu bir avuç kişi olduğunu Başkan Roosevelt "Amerikan Devletinin gerçek sahibi FED'i oluşturan bankerlerdir" diye itiraf etmiştir. FED patronları 1913'ten beri para veya kredi olarak milyarlarca dolar oluşturdular ve bunu hükümete dolayısıyla da halka borç olarak verdiler. Federal Hükümetler vergilerle halktan toplanan paradan daha fazlasını harcadıkları için paraya ihtiyaç doğar. Bu durumda Kongre, Hazine Bakanlığı'na devlet tahvili bastırır ve bunu da FED'e götürür verirler. FED de bu tahviller karşılığında dolar basar ve ABD hükümetlerine verir. 1980'lere kadar ABD Hükümeti FED'e 1 trilyon dolar borçlu idi. Tabii parayı FED bastığı için paranın ilave geliri olan "senyoraj" da FED'in kasasına giriyor. Kısaca özetlemeye çalıştığımız bu durumun günümüze gelmesi halinde işlerin hiç de FED'in istediği gibi gitmediği görülür. 1971'e kadar doların altınla karşılığı anlamında olan Bretton Woods sisteminin çökmesi sonucu doların rezerv para süreci enerji temelli ticaret hacmine endekslendi. (DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 821 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar