1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Köstence'deki Türkart Festivali'nden teröre...
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Köstence'deki Türkart Festivali'nden teröre...

A+A-

Geçtiğimiz hafta Romanya'nın Köstence kentinde muhteşem Türk kültürünün çeşitli etkinliklerle tanıtıldığı "Türkart Festivali" düzenlendi.

Festival kentteki Mamamia Gösteri Merkezi'nde Türkiye'nin Köstence Başkonsolosluğu, Maarif Vakfı, Köstence Türk Birliği ve Köstence Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlendi. Festivale, Türkiye'den 1. Sınıf Emniyet Müdürü, ressam ve hattat Ahmet Sula ve sanatçı Yusuf Güney katıldı. Festivalde, sanatçıların eserlerinin yanı sıra Türk kültürü, folklor, müzik, sahne ve el sanatlarından örnekler sergilendi.

Ahmet Sula, yaptığı açıklamada, festival sayesinde binlerce sanatseverle buluşmanın heyecanını yaşadığını belirtti.

Bugüne kadar Türkiye'de ve dünyanın birçok noktasında 46 kişisel resim sergisi açtığını işaret eden Sula, "Bugün 47. sergimi Köstence'de açıyorum. Türk ve Romen halkını sanatımızla buluşturuyoruz. 'Aşk yoksa sanat yoktur' ilkemizden yola çıkarak Köstenceli kardeşlerime aşkımız olan Anadolu kültürünü tanıtmanın heyecanı içindeyim" dedi.

Sula, daha önce FETÖ'cülerin Köstence'de festival düzenleme girişimi olduğunu anımsatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Her türlü kılığa girerek insanlığın yüz karası olmuş FETÖ'cülerin kültürümüzü temsil etmesi söz konusu olamaz. Biz gerçek Anadolu insanını, insanlığa tanıtma derdindeyiz. Biz, yaratandan ötürü yaratılanı seven Anadolu irfanının öz çocuklarıyız. Ülkemizde olduğu gibi bütün dünyada bu hain terör örgütüyle mücadelemizi sürdüreceğiz. Sanatın kudretiyle FETÖ'cü hainleri bütün dünyaya doğru bir şekilde anlatmaya devam edeceğiz."

"Türkart Festivali"ne katılan Ahmet Sula ilginç bir isim. Hem 1. Sınıf Emniyet Müdürü, hem de sanatçı. Bu yıl "yılın sanatçısı" ödülü Ahmet Sula'ya verildi. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) ve Polis Akademisi Başkanlığı iş birliğiyle "Terör, Medya ve Sanat" konulu programda da Sıla'ya ödülü verildi.

Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksek Okulu'nda gerçekleştirilen programda, dernek tarafından resim, şiir ve kaligrafi alanında eserler ortaya koyan Ahmet Sula'ya "yılın sanatçısı" ödülü takdim edildi.

Programda konuşan Sula, hem mesleki hem sanatçı kimliğiyle hangi ideolojide olursa olsun terörizme karşı savaş verdiğini söyledi. Sula, sergi, konferans, söyleşi ve eğitim faaliyetlerinde, 100 ayrı noktada 70 bin gençle buluştuğunu, 8'i yurt dışında olmak üzere 47 farklı noktada kişisel resim sergisi açtığını kaydetti.

15 Temmuz darbe girişiminde, yerli ve milli medyanın önem ve gücünün milletçe bir kez daha görüldüğünü anlatan Sula, bu süreçte emniyet müdürü ve sanatçı olarak ortaya koyduğu çabanın geniş kitlelere ulaşmasında önemli faktör olan medyadan destek gördüğünü belirtti.

Sula, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Ülkelerin ve toplumların gücü kültür, sanatla ölçülür" sözüne işaret ederek, "Ben de naçizane kendilerinin bu sözlerinden aldığım güç ile Türkiye'nin haklı mücadelesini bütün dünyaya duyurmayı hedefliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın sanat ve sanatçıya verdiği değer, her noktada bizim önümüzü açmakta ve çabamıza eşsiz bir anlam katmaktadır" diye konuştu.

Terörün sadece silahlı ve vahşi bir tablodan ibaret olmadığını, her alanda bir terör olabileceğine dikkati çeken Sula, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün subliminal filmlerde verilen mesajlar... Medya öyle büyük bir güç ki... Terörle mücadele ve istihbarat kökenli biri olarak, bunun propagandasını yapmak, eylemini yapmaktan binlerce kat daha güçlü. O yüzden, bu mesajlarla her şeyin üzerinden bir şeyi terörize edip, toplumda korku kültürü oluşturduğun zaman zaten bu eylem amacından fazlasına ulaşmış demektir. Bu sebeple medya çok önemli."

Evet, 1. Sınıf Emniyet Müdürü Ahmet Sula gibi sanatçı ruhlu isimlere bu ülkenin o kadar çok ihtiyacı var ki... Emniyet camiasında bu gibi isimlerin çoğalması dileği ile Türkart Festivali'nde emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Bu yazı toplam 1204 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar