1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Koronavirüs'te doğrular ve yanlışlar
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Koronavirüs'te doğrular ve yanlışlar

A+A-

Sevgili okurlarım, bildiğiniz gibi koronavirüs bütün dünyayı kasıp kavuruyor. Çin'de ortaya çıkıp Asya, Avrupa ve Orta Doğu'ya doğru yayıldı. Sonunda ülkemizde de görüldü -iki vaka-. Yetkililerimizin hemen gerekli tedbirleri aldı. Okullarımız iki ile üç hafta arasında tatil edildi. Toplu taşıma araçları dezenfekte ediliyor. Vatandaşlar da kendilerine göre tedbir alıyor. Bir de normal olarak birtakım doğru veya yanlış bilgiler ortada dolaşıyor.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu bilgilerin hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğunu şöyle açıkladı:

Yanlış: Koronavirüs yeni çıkan en tehlikeli virüs

Doğrusu: Öncelikle bu virüs, yeni değil. Koronavirüs, 2003 SARS (Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu) ve 2012'de önce Ürdün sonra Suudi Arabistan'da görülen MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) olaylarından sorumlu olan virüstür. Koronavirüs tehlikeli bir hastalıktır ancak dünya üzerindeki en tehlikeli hastalıktır diyemeyiz.

Yanlış: Koronavirüse yakalananlar mutlaka hayatını kaybeder!

Doğrusu: Her koronavirüs hastası, hayatını kaybetmez. Bu oran, sanıldığı kadar yüksek değil. Normal grip hastalığından ölen kişiler, koronavirüsten ölenlerden 60 kat daha fazla. Koronavirüsün ölümcül seyrettiği hastalar genellikle; bir hastalık nedeniyle bünyesi zayıf olan kişiler ve yaşlı hastalardır. Bu kişilerin, virüsten korunmaya daha çok dikkat etmeleri ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmeleri gerekmektedir.

Yanlış: Hasta birisinden biraz uzak dursam yeter!

Doğrusu: Dünya Sağlık Örgütü'nden ilk olarak; hastalık belirtileri (öksürmek, hapşırmak, burun akıntısı, yüksek ateş) olan kişilerden 1 metre uzak kalınması gerektiğini açıklamıştı. Ancak şu anda hastalığın yayılmasına bağlı olarak uygun olan, hastalık belirtisi olan kişiden en az 2 metre uzaklıkta kalınmasıdır. Buna ek olarak, mutlaka hijyen kurallarına uymak gerekir.

Yanlış: Koronovirüsten korunabilmek mümkün değil!

Doğrusu: Gerekli tedbirleri aldığınız zaman korunabilmek mümkün. Hastalığın başlıca bulaşma yolu öksürük-aksırık esnasında solunum yolu ile ortama saçılan damlacık enfeksiyonu ile olduğundan, bulaşmayı engellemek için solunum yolu enfeksiyonlarından korunma önlemlerine uyulması önerilir. Bunun ilk şartı; insandan-insana yakın temastan kaçınılmasıdır. Yakın temasın anlamı, hasta bireye yaklaşık 2 metre mesafede bulunmak, öksürük-aksırık esnasında solunum yolu ile saçtığı damlacıklara maruz kalmak, öpüşmek, sarılmak gibi durumlardır. Çünkü böylelikle virüs; yakındaki kişinin ağız, burun, göz mukozasına ulaşabilir. El hijyeni, tüm hastalıklarda olduğu gibi koronavirüste de önem taşımaktadır. Eller yıkanamıyorsa alkol bazlı dezenfektan tercih edilmelidir. Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu dirseğinizle veya bir kağıt mendille kapatın, ardından mendili kapalı bir çöpe atın ve ellerinizi yıkayın. Soğuk algınlığı, ateş veya öksürük gibi grip semptomları olan kişilerle yakın temastan kaçının. Ateş, öksürük, solunum güçlüğü gibi belirtiler gösterirseniz en yakın sağlık kurumuna veya doktorunuza hemen gidin.

Yanlış: Korunabilmenin tek yolu özel maske ve kıyafetler!

Doğrusu: Maske ve özel kıyafetler genellikle hastalığın kesin olarak görüldüğü alanlarda uygulanmaktadır. Bunun dışında günlük hayatta, bunlara gerek yoktur. Ancak kişiler yine de önlem olarak toplu alanlarda maske kullanabilir. Yukarıdaki korunma yöntemlerine dikkat edilirse, koronavirüsten korunabilmek mümkündür.

Yanlış: Elimi yıkamam yeterli olur!

Doğrusu: El hijyeni, koronavirüsten korunmada önemlidir ancak tek başına yetersizdir. Diğer korunma önerilerine de dikkat etmek gerekir.

Yanlış: Maskeyi birkaç defa kullansam bir şey olmaz!

Doğrusu: Maskeler genellikle tek kullanımlıktır. 2 kere dahi kullanılmamalıdır.

Yanlış: Çin'den gelen malzemeleri kullanmayalım!

Doğrusu: Uzun süre yolda kalmış kuru ürünlerde koronavirüsün taşınması mümkün değildir. Virüs bahsettiğimiz gibi, kişiden kişiye yakın temas halinde bulaşmaktadır.

Yanlış: Hayvanlardan uzak duralım!

Doğrusu: Koronavirüsün yarasa ve karıncayiyen üzerinden bulaşıldığı düşünülmektedir. Virüs ilk etapta hayvanlardan bulaşmış olsa bile, özellikle evcil hayvanlar için şu anda böyle bir durum söz konusu değildir.

Yanlış: Şu besinler koronavirüsten koruyor!

Doğrusu: Herhangi bir besinin şu an için koronavirüsten koruması mümkün değildir. Kişiler tek bir besine odaklanmak yerine, genel olarak sağlıklı beslenerek bağışıklık sistemlerini güçlü tutmalıdırlar.

Bu yazı toplam 389 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar