1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Koronavirüs ve medyanın ilgisi
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Koronavirüs ve medyanın ilgisi

A+A-

Bugün dünyayı kasıp kavuran koronavirüsün bir başka boyutundan bahsedeceğim. 2019'un Aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde kendini gösteren koronavirüs, yeni adıyla Kovid-19 uzun bir süre insanlığı tehdit edeceğe benziyor.

Dünya üzerinde ilk kez 1960'lı yıllarda görülen '2019-nCoV' olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da coronavirüsü adıyla biliniyor. Hafif, orta ve ağır olmak üzere farklı hallerde seyredebilen koronavirüs, daha önce 2002'de çıkan SARS ile 2012'de çıkan MERS virüsüyle aynı gruptan. Soğuk algınlığına benzer bir tabloyla ortaya çıkan koronavirüs şimdilerde çok ağır tablolarda seyretmekte ve 40'tan fazla ülkede can kaybına yol açmakta.

Tabii bir de olayın medyada ne şeklide yansıdığı var. Bu konuda Medya Takip Merkezi, (MTM) bir araştırma yapmış. Virüsün medya yansımalarına birlikte göz atalım...

İlk olarak Çin'in Vuhan eyaletinde ortaya çıkan korona (COVID-19) virüsü, tüm dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor. Dünya genelinde yeni tip koronavirüsü nedeniyle can kaybı 2 bin 700'ü aşarken, virüsten etkilenen kişi sayısı 81 binin üzerinde. Virüs tehdidi devam ederken virüsten korunma yöntemleri ve tedavisi araştırılmaya devam ediliyor. Tüm dünyanın korkulu rüyası haline dönüşen koronavirüsüne ise medyanın ilgisi yoğun.

Henüz salgın hastalığa rastlanmadığı belirtilen Türkiye'de özellikle komşu ülkelerimizde vaka sayısı arttıkça, endişe büyümeye devam ediyor. İran'da tespit edilen 95 koronavirüs vakası ise bu tedirginliği daha da arttırdı. Vakalar nedeniyle İran sınır kapılarını geçici olarak kapatma kararı alan Türkiye, ayrıca Azerbaycan'a bağlı Nahcıvan Özerk Bölgesi ile olan sınır kapılarını da kapattı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsünün engellenmesine yönelik büyük bir başarı sağlandığını ve şu ana kadar Türkiye'de koronavirüsü vakasına rastlanılmadığını açıkladı. Türkiye'de henüz vakaya rastlanmasa da, koronavirüsü Şubat ayının ilk 25 gününde Türk medyasında 41 bin 77 haberde yer aldı.

Corona en çok ABD'de konuşuldu!

Medya Takip Merkezi'nin ölçümleme servisi DigiLup'ın 19-25 Şubat tarihleri arasında yaptığı araştırmaya göre, Çin'de ortaya çıkan ve en çok kaybın yaşandığı koronavirüsü medyada en çok ABD'de konuşuldu. Şimdiye kadar 51 vakaya rastlanan ABD, son 1 haftada 785 bin 734 haberde koronavirüsünü konuştu. ABD virüsle mücadele etmek için ise 2 buçuk milyar dolarlık bütçe ayırma kararı aldığını açıkladı.

Şimdiye kadar 78 bin 64 vakaya rastlanan ve 2 bin 600'den fazlası ölümle sonuçlanan Çin Halk Cumhuriyeti'nde ise son 1 haftada 569 bin 506 haberde koronavirüsünden bahsedildi.

Medyanın ilgisinin yoğun olduğu diğer bir ülke ise 177 bin 544 haber ile İtalya oldu. Şimdiye kadar 322 vakaya rastlanan İtalya'da ise 10 vakanın ölümle sonuçlandığı bildirildi.

Çin'den sonra virüsten en çok etkilenen ülke ise bin 146 vakanın yaşandığı ve 12 ölümün kayıtlara işlendiği Güney Kore oldu. Güney Kore medyasında ise 90 bin 77 haberde koronavirüsünden bahsedildi.

Komşu ülkemizden İran da virüsten etkilenen ülkelerden oldu. Şimdiye kadar 95 vakanın rastlandığı ve 16 ölümün kayıtlara geçtiği İran'da ise son 1 haftada bin 31 haberde koronavirüsünden bahsedildi.

Öneriler

Coronavirüs, korunma yolları gripten korunma yollarına benzer. Bu hastalıktan korunmak için el hijyeni son derece önemlidir. Coronavirüs korunma yolları olan bir hastalıktır. Sadece Corona virüsü değil pek çok hastalıktan korunmada el hijyeni birinci sırada yer almaktadır. Eller mutlaka temiz tutulmalıdır. Eğer kalabalık ortamlarda bulunuluyorsa, mutlaka bir yere dokunuluyordur. Bu nedenle eller iyice temizlenmeden, ağıza, buruna ya da göze dokunulmamalıdır. Eller su ve sabunla iyice yıkanmalıdır. Alkol bazlı el antiseptiğinden de el temizliğinde faydalanmak mümkündür. Hasta olunduğunda, hapşırıldığında ya da öksürüldüğünde ele hapşırmamak ve öksürmemek gerekmektedir. Hapşırırken, öksürürken tek kullanımlık kağıt mendil tercih edilmelidir. Mendil bulunamıyorsa, kollardan biri ağız ve burun bölgesine götürülerek çıkacak damlacıkların havaya yayılması engellenebilir. Coronavirüs koruyucu maske kullanımı önemlidir. Hasta olan kişilerin maske kullanarak bu hastalığın başkalarına bulaşması önlenebilir. Ayrıca bağışıklığı güçlendirecek şekilde beslenmek, taze sebze ve meyve tüketmek, bol sıvı almak, kalabalık ve kapalı alanlarda bulunmamak hastalıktan korunmak için alınacak önlemlerdendir. Kapı kollarına dokunulmamalı ve kapı kolları iyi dezenfekte edilmelidir.

Bu yazı toplam 509 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar