1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Kornanın yerini bilmeyen kadın taksi şoförü
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Kornanın yerini bilmeyen kadın taksi şoförü

A+A-

Sevgili okuyucularım, zaman zaman uzmanlarıyla çeşitli konularda yaptığım söyleşileri sizlere bu sütunlarda aktardım. Bugün değişik bir konuda yaptığım sohbeti anlatacağım. Konu, 'kadın taksi şoförleri'. Evet İstanbul'un ilk kadın taksi şoförlerinden Reyhan Soylu ile bir sohbet yaptım. 19 yıldır İstanbul'da geceleri bile taksiye çıkan Reyhan Soylu'nun anlattıklarını birlikte okuyalım...

-Bir kadın olarak taksi şoförlüğü zor değil mi?

"Kolay iş yok ki ablam! Taksicilik zor bir meslek, hele kadınlar için fazlaca zor ama sağolsun, hem meslektaşlarımız hem de yolcularımız bu işi bizim için kolaylaştırıyor."

-Peki neden taksi şoförlüğü?

"Şimdi ben nerede işe girsem bana verecekleri asgari ücret. Ev kiram 1500 lira, doğal gaz faturam 400 lira, elektrik, su, telefon faturalarımı da katarsan, sadece kira ve faturalarım asgari ücret ediyor. E, mutfak masrafım ne olacak? 5 yaşında oğlumu nasıl okutacağım? Bu yüzden el mahkûm taksi şoförü oldum. Oğlumu okuttum, o şimdi polis oldu benimle gurur duyuyor."

-Hiç hırsızlık, gasp gibi şeyler oldu mu?

"Valla bir iki kez gaspetmeye çalıştılar ama hep Allah korudu. Hatta biri çok enteresandır. Bir gece taksiye çıktım. Taksiye 4-5 genç bindi. Bayrampaşa'ya dediler. Biraz ilerledik sonra arabayı durdurmamı istediler 2-3 tanesi arabadan fırlayıp yandaki başka bir arabaya binmeye çalıştı. Araçta kalan bir genç bana 'Abla aslında biz seni gasbedecektik. Ama gecenin 2'sinde kadın halinde burada çalışıyorsun, şimdi paramız da yok biz parayı senden alacaktık ama senden almaya utandık' dedi. O zaman kameralı telefonlar yoktu, cebinden tuşlu bir telefon çıkardı. Hattını çıkardı bana verdi. Bu telefonu al satarsın taksimetreye sayarsın dedi. Ben istemem bu da hırsızlık malıdır dedim. 'Yok değil, paramız yok senden özür dileriz hakkını helal et' dedi."

-Alkollü yolcular bindiğinde zorlanıyor musun?

"Kadın olduğum için 'Bu saatte buraya çıkmışsa ekmeğine çıkmıştır' diyerek genelde insanlar saygılı davranıyor. Alkol almış biri taksiye bindiğinde arkada yüzünü saklıyor. Diyorum ki rahat olun arabada kamera yok, o bana olsun diyor yüzünü saklıyor. Alkol aldığı için utandığını söylüyor ve 'Sizin burada bir ayda kazandığınızı ben bir gecede harcıyorum' diyerek özür diliyor."

-Kadın şoförlerin acemi olduğunu söylüyorlar. Sence öyle mi?

"Bazen trafikte bir işimiz olduğu için aracı sağa çekip dörtlüleri yaksak, hemen 'Şu kadın da ne acemi arabayı koyduğu yere bak' derler ama aynı hareketi bir erkek şoför yaptığında 'Ya adamın acelesi var ama' derler. Yani trafikte kadınlara hep bir önyargı var. Ben çok seri araç kullanan bir insanım. Trafikte araç kullanırken bir arabaya yol versem arkamdaki hemen kornaya basıyor. Bu ne kadar ayıp bir şey, ben 19 yıldır taksi şoförüyüm kornanın yerini bilmem. Erkekler çok sabırsız!"

***

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Genel Müdürü de bir kadın taksi şoförü... 2 çocuğuna taksicilik yaparak baktığını anlatan Zeynep Kılıç, Taksinin Sultanları projesini başlattığını ve trafikte daha çok kadın taksi şoförü görmek için çalıştıklarını anlattı.

-Taksinin Sultanları projesini biraz anlatır mısınız?

"Tabii... Biz kadın taksi şoförleri olarak, duraklarda daha fazla kadın şoförler olsun istiyoruz. Ben İstanbul'daki taksi duraklarını tek tek gezerek onlara 'Durakta kadın taksi şoförü olursa ne değişir?' diye soruyorum. Konuşmamız değişir diyorlar. Kadın şoförler, maç var diye trafiğe girmemezlik yapmaz, idarecilik yönümüz çok fazla, eşi idare et, eşin ailesini idare et, çocuğu idare et, idare etmek için gelmişiz sanki dünyaya, biz yolcularımıza daha şefkatli ve kibar davranacağımıza inanıyoruz."

Evet bir kadın taksi şoförünün anlattıklarını okudunuz. Umarım trafikte daha çok kadın taksi şoförleri görürüz...

Bu yazı toplam 362 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar