1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Konuta kadın, otomobile erkekler karar veriyor
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Konuta kadın, otomobile erkekler karar veriyor

A+A-

Dünyada mekan ahrette iman diye bir atasözümüz vardır. Kişinin imanını kimse bilemez, karışamaz. Ancak mekan karışılabilecek bir olgu. Hani bir de evi dişi kuş yapar denir ya. Yapılan bir araştırma bu sözün nasıl da gerçeğe dönüştüğünü gösteriyor. Araştırma sonuçlarına göre aile bireylerini ev almaya yönlendiren kadınlar. Gençlerin tercihi ise otomobilden yana.

***

Faizsiz konut ve araç edindirme sisteminde sektörün büyüklüğü yıllık 25 milyar TL'ye ulaştı. 2019 yılı en verimli yıllardan biri olurken özellikle yüksek faizler nedeniyle sektör yüzde 120 büyüdü. 2020 yılında ise yüzde 50 büyüme yaşanması bekleniyor. 5 bin kişiye istihdam sağlayan ve 700 şubeye ulaşan sistemle katılımcılar son 1 yılda 40 bine yakın konut ve otomobil satın aldı. Sektörün en yenilikçi kurumlarından Vakıfevim'in Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Kolo, sektöre ilişkin ilginç istatistikleri şöyle sıraladı:

Katılımcı borcuna sadık

BDDK verilerine göre Eylül 2019 itibariyle takipteki kredilerin tutarı 20 milyar TL'ye ulaştı. Toplamda ise kredi kartı ve tüketici kredilerindeki takip oranı yüzde 3.64 oldu. Faizsiz konut ve araç edindirme sektöründe ise takip oranı yüzde 0.8 ile çok daha düşük düzeyde.

Hem teslimden önceki dönemde ödeme disiplinine girdiği hem de faiz yükü olmadığı için müşteriler daha düzenli ödeme yapıyor. Bu sistemde önce tutarlar belirlendiğinden dolayı kendisini aşan tutarlara yönelmiyor ve ev tercihlerini de bütçesine göre yapmış oluyor.

Kadının sözü geçerli: Ailelerde konut alma konusunda kadınların sözü geçiyor. Kadınlar aile bireylerini konut almaya yönlendiriyor. Erkekler ise otomobil konusunda karar verici oluyor. Son dönemde özellikle 19-23 yaş arası gençler de otomobil için yoğun talepte bulunuyor.

En çok 200 bin TL'lik 3+1 istiyorlar: Sektörde kurumlar konut alımında ekspertiz yaptığı için bu alanda satın alma istatistiklerini de biriktiriyor. En çok talep İstanbul'dan gelirken bu şehri Ankara, Gaziantep, Konya ve Kocaeli izliyor. Katılımcılar ortalama 200.000 TL'lik 3+1 konutlara yöneliyor. Stüdyo ve 1+1 daireler düşük oranda ilgi görüyor.

İstanbul'da nereden ev alınmalı?

1- İstanbul'da Sancaktepe, Esenyurt, Çekmeköy, Beylikdüzü, Kartal, Pendik, Tuzla gibi ilçelerde ve Kadıköy'ün birçok mahallesinde uygun fiyatla konut satın almak mümkün.

2- Son yıllarda konut projesi sayısının hızla arttığı Eyüp, Mecidiyeköy-Alibeyköy-Mahmutbey metro hattı, Eyüp-Bayrampaşa tramvay hattı, Eminönü-Eyüp-Alibeyköy (Haliç çevresi) tramvay hattı,

İncirli-Edirnekapı-Gayrettepe metro hattı, Gayrettepe-Kemerburgaz 3.Havalimanı Raylı Sistemi, Vezneciler-Sultançiftliği-Arnavutköy metro hattı ve Eminönü-Fatih-Eyüp-Bayrampaşa metro hattı prim yapmaya devam ediyor.

İstanbul dışında nereden ev alınmalı?

1- İstanbul dışındaki illere göz attığımızda en çok kazandıran ilçelerin başında, %40'la İzmir-Menderes, %37'yle Bursa-İznik ve %32'yle Antalya-Aksu geldiğini gösteriyor.

Bu üç ilçeyi İzmir'de %28'le Foça ve %27 artışla Güzelbahçe izliyor.

2- Antalya'da ise Aksu'nun ardından en çok prim yapan ilçelerin başında %25 artışla Alanya geliyor.

3- Ankara'da ise en çok prim yapan ilçe %21'le Polatlı, ikinci sırada %17 prim oranıyla Akyurt, üçüncü sırada ise %10 prim oranıyla Keçiören var.

Konut satın alırken bunlara dikkat edin

1-Konum ve bina yaşı gibi özellikler en önemlisi,

2- Kısa sürede değer kazanacak konutların ortak özelliği gelişmekte olan bir bölge içerisinde yer almaları,

3- Satılık konut, merkezi ve işlek bir noktada olduğunda fiyatı daha da yükseliyor,

4- Uzun vadeli düşünüldüğünde merkezi noktadan bir ev alanlar zamanla kazançlarını daha da çok artırıyor,

5- Sapa ya da köhne yerlerdeki dairelere göre işlek konutlara olan talep her zaman daha fazla, Kentsel dönüşüm bölgelerindeki yoğun konut stokundan dolayı bu bölgelerde alıcılar için cazip fiyatlı konutlar bulunuyor,

6- Maddi problemlerin ortaya çıkmaması adına bütçeye uygun seçenekler değerlendirilmeli,

Satın alınacak konut deprem yönetmeliğine uygun olmalı,

7- Konut satın alacakların emlak endekslerini takip etmeleri en uygun fiyatlardan yararlanmaları için büyük önem taşıyor.

Bu yazı toplam 410 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar