1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Kartal İstimbotu müze olacak...
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Kartal İstimbotu müze olacak...

A+A-

Sevgili okuyucularım bugün size üç mutluluk verici haberden bahsetmek istiyorum. Bunlardan biri Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işgal altındaki İstanbul'a geldiğinde, Boğazda gördüğü İngiliz donanması için "geldikleri gibi giderler" sözünü sarf ettiği istimbotun müze yapılması.

Konuyla ilgili bilgileri aktarmak istiyorum...

Macera dünyasının önemli isimlerinin konuk olduğu, İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlenen Türkiye'nin en maceracı fuarı 'Macera Turizmi ve Sporları Fuarı Adventure Turkey'de etkinliğin üçüncü gününde gazeteci Gökhan Karakaş, doğa ile ilgili önemli bilgiler paylaşırken tarihimizde önemli bir yeri olan 'Kartal İstimbotu'nu bulma hikâyesini anlattı. Karakaş'tan dinleyelim...

Beşiktaş'ta müze olacak

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, İstanbul'un işgali sırasında, İngiliz donanması için "Geldikleri gibi giderler" sözü söylediği tekneyi yarı batık halde bulan Karakaş, "Tekneyi bulduğumuzda içinde 20 ton su ve 2 ton taş vardı. Bir yıl bekledik sağlamalarının yapılması için. 1 günlük çalışma ile Tuzla Çiçek tersanesine alınan istimbot yakın zamanda Beşiktaş'ta bir müze olarak açılacak. İstimbot o zamanın teknolojisi kömür ile çalışıyor. Tarihini araştırdığımızda ise Hollanda yapımı olduğunu öğrendik" şeklinde açıklamada bulundu.

Karakaş sözlerini şöyle sürdürdü: "4 buçuk milyar yaşındaki mavi dünya su kürede insanoğlu anatomik olarak sadece 195 bin yıldır var olan çok hücreli bir canlı, her birinde 200 milyar yıldız barındıran 100 milyar galakside ise bir kum tanesi bile olmadığını hatırlamak için doğaya çıkmak yeterli. Tarihî değerlere sahip çıkmalıyız. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış İstanbul hem su üstü hem de su altı ile oldukça zengin. Ben dalış yaptığımda bana hep altın veya değerli bir şeyler buldun mu diye soruyorlar. Bu bilinçten uzaklaşmalıyız. Tarihimize sahip çıkmamız gerekiyor."

Soru cevap şeklinde geçen söyleşide, İstanbul'un batık adası olan Vordonisi için yakında UNESCO'ya başvuru yapılacağını söyleyen Karakaş, Deniz Arama Kurtarma Derneği'nden de bahsederken dünyada çok önemli bir yere sahip olan gönüllülük kavramının Türkiye'de de gelişmesi gerektiğine dikkat çekti.

***

En mutlu projeler

++++

Bu arada yukarıda bahsettiğim üçüncü mutluluk verici haber ise şöyle:

Şehirleşmenin artması ile beraber önemini bir kat daha artıran 'Mutlu Şehircilik' kavramı 8. Uluslararası Eğlence-Etkinlik, Park-Rekreasyon Fuarı ATRAX 2020'de ele alındı. Crowne Plaza Florya Otel'de düzenlenen gecede 22 ödül dağıtılırken yılın en mutlu şehri Eskişehir, yılın mutlu ilçesi ise Manavgat oldu.

Dünya'nın bilinen en eski tapınağına ev sahipliği yapan Göbeklitepe, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer almasıyla birlikte dünya çapında adını duyurarak yerli ve yabancı turistin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Gecenin dikkat çeken ödüllerinden biri ise bu tarihî yere gitti. En Başarılı Müze kategorisinde Göbeklitepe Ören Yeri olurken başarısını bir kez daha taçlandırdı

Bu yazı toplam 568 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar