1. YAZARLAR

  2. Sıla Topbaş

  3. Kariyer yapayım derken anne olmayı geciktirmeyin
Sıla Topbaş

Sıla Topbaş

MUNSAP
Yazarın Tüm Yazıları >

Kariyer yapayım derken anne olmayı geciktirmeyin

A+A-

Türkiye'de her gün 250 kadın kansere yakalanıyor. Her gün yaklaşık 100 kadına meme, 45 kadına genital, 45 kadına tiroit, 30 kadına kalın bağırsak, 20 kadına ise akciğer kanseri teşhisi konuluyor.

Kadınlarda görülen kanserlerin nedenlerini ve kanserden korunma yöntemlerini Memorial Hastanesi Tıbbı Onkoloji Bölümünden Doç. Dr. Teoman Yanmaz ile konuştuk. Kadınlardaki kanser risklerini uzmanından dinleyelim:

Modern çağın en önemli hastalıklarından biri olan kanserin sebepleri arasında her iki cinsiyet için de sigara, alkol, obezite, hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme bulunuyor. Ancak modern hayatın içinde yer alan kadınların özel bedensel yapılarının sekteye uğraması kansere yakalanma riskini artırıyor. Ülkemizde her gün 100 kadına meme kanseri teşhisi konuluyor. Doğum yapmamak veya geç yaşta çocuk sahibi olmak kadınlarda görülen meme kanserinin en önemli nedenlerini oluşturuyor. İş hayatında olan kadınların fazla çalışma saatleri de kansere yakalanma riskini artırıyor. Çalışan kadınların çocuğunu emzirme süresi, çalışmayan kadınlara göre daha az oluyor. Az ve kısa süren emzirme kadınlarda meme kanseri riskini yükseltiyor. Ayrıca uzun çalışma sürelerinin neden olduğu kronik yorgunluk, uykusuzluk ve stres kadınların melatonin salgısını azalmasına neden oluyor. Bu durumla karşı karşıya kalan kadınların bağışıklık sistemi baskılanarak tüm kanser çeşitlerine zemin hazırlıyor.

Ev ve iş yerini düzenli havalandırın

Yeni nesil inşaat teknolojisiyle birlikte hayatımıza giren aşırı yalıtılmış binalar, sadece kadınların değil erkeklerin de kanser riskini artırıyor. Günümüzde evde geçirilen zaman genel olarak daha fazla oluyor. Aşırı yalıtılmış binalarda radon gazı birikimi oluyor, Radon gazı da akciğer kanserinin sigaradan sonra en güçlü nedenlerinden birisini oluşturuyor. Bu gaz ayrıca sigara içenlerde sinerjistik etki yaparak kanser riskini daha fazla artırıyor.

Egzersizi ihmal etmeyin

Modern çağ hayatımızı kolaylaştırdığı kadar bazı yaşam alışkanlıklarımızı da değiştirerek birçok rahatsızlığa zemin hazırlanıyor. Değişen yaşam alışkanlıklarının başında ise yemek saatlerimizin düzensizleşmesi ve bozulması geliyor. Yoğun iş hayatı yemek tercihlerini fast food tarzı yiyeceklerden yana kullanmamıza neden oluyor. Bu beslenme tarzı özellikle kalın barsak kanserlerinin tetikleyicisidir. Ayrıca ofis çalışma sisteminde hareketsiz masa başı işler, egzersiz ve spordan uzaklaştırıyor bizi. Egzersizden uzak bir hayat tüm kanserlere zemin hazırlıyor. Bakımlı görünebilmek için kullanılan ekstra kozmetik ürünler de modern çağın getirdiği diğer olumsuzluklardır. Kozmetik ürünlerdeki karsinojenler cilt kanserinden akciğer, mide ve mesane kanserine kadar birçok kanserin oluşmasında rol alıyor. Son olarak metropol kentlerde yaşamak; çevre kirliliği, stresli, yorucu ve karmaşık yaşam tarzı da kanserin en önemli nedenleri arasında bulunuyor.

Bu önerileri kulak ardı etmeyin

* Çocuk sahibi olmak için uzun süre vakit kaybetmeyin,

* Sedanter hayat tarzından kurtulmak için düzenli egzersiz yapın,

* Mümkün olduğu kadar fast foodla aranıza mesafe koyun,

* Sigara kullanmayın, alkol almayın,

* Kozmetik ürünlerden mümkün olduğu kadar uzak durun, seçim yaparken kanserojen maddeler açısından değerlendirin,

* Uyku düzeninize dikkat ederek günde 7-8 saat uyuyun. Gece uykusuna özellikle önem verin ve karanlık bir odada uyuyun,

* Evlerinizi ve ofislerinizi mümkün olduğu kadar havalandırın,

* İş dışında cep telefonu ve kablosuz bağlantılardan uzak durmaya çalışın.

Bu yazı toplam 432 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar