1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Kara Peter çık dışarı!
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kara Peter çık dışarı!

A+A-

Dünyada garip garip olaylar oluyor. Bir anda ajanslar; "flaş... flaş..." diye "Papa Franciscus, Ezher Şeyhi ile görüştü" haberini geçiyor. "Oh ne güzel.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile Müslümanlığın merkezlerinden biri olarak kabul El-Ezher Kurumu'nun başındaki Şeyh Ahmed et-Tayyib ile görüşmüş.

Doğaldır ki, Vatikan'daki görüşmede Papa Franciscus, Ezher Şeyhi Tayyib, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Başbakan Yardımcısı Saif bin Zayed Al Nahyan ve beraberindeki heyetle bir araya gelmiş ve de Dünya barışını görüşmüşler.

Vatikan'dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada da, Papa Franciscus ve Ezher Şeyhi arasındaki görüşmenin samimi geçtiği, tarafların, çocukların dijital dünyadan korunması temasına odaklandığı belirtilmiş.

Görüşmede, Papa'nın şubatta BAE'ye yaptığı ziyaret de değerlendirilirken, aynı ziyarette imzalanan aşırılıkla mücadele için "İnsani Kardeşlik Belgesi"nde belirlenen hedeflere ulaşılmasını sağlamak için bir süre önce oluşturulan üst komitenin çalışmalarının ele alındığı kaydedilmiş.

Görüşmede, üst komitenin yeni üyesi olan eski Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Irina Georgieva Bokova da Papa Franciscus'a tanıtılmış.

Bunlar dünya barışı için "çok güzel hareketler"... Örnek davranışlar... Ancak illa her güzelliği bir çirkinlik takip edecek ya... Alın size bir de çirkin haber:

Norveç'te, "Norveç'in İslamlaşmasını Durdurun (SION)" isimli aşırı ırkçı grup, Kur'an-ı Kerim üzerinden provokasyon yapmaya çalışmış. Amaç tabii ki Müslümanları tahrik etmek.

Norveç Devlet Televizyonu NRK'nin haberine göre, göçmenlerin yoğun yaşadığı Kristiansand kentinde gösteri yapan grup, Kur'an-ı Kerim'i yakmak istemiş. Polisin buna izin vermemesi üzerine grubun lideri Arne Tumyr, iki Kur'an-ı Kerim'i çöpe atmaya kalkmış.

Bu çirkin davranışı gören Norveçli aktivist ve Müslümanlardan oluşan 500 kişilik başka bir grup da Tumyr'in bu çirkin davranışına tepki göstermiş.

Kristiansand polisi de bu çirkin davranış üzerine harekete geçmiş. Anında grubun gösterisine son verilmiş. Kur'an'a karşı saygısız davranan 5 kişi hemen gözaltına alınmış.

Aktivist ve Müslümanlardan oluşan grup ise; "Sokaklarımızda ırkçı ve din düşmanı istemiyoruz" diye sloganlar atarak tepkilerini dile getirmiş.

Mayıs ayında da Danimarka'da aşırı sağcı Sıkı Yön Hareketi Lideri Rasmus Paludan'ın, Müslümanların yoğun yaşadığı bir semtte Kur'an-ı Kerim yakıp Müslümanlara küfür etmesi büyük tepki çekmişti.

Haziranda da Finlandiya'da aşırı sağcı Önce Finlandiya İnsanı Partisi Başkanı Marco de Wit, Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere atarak, provokasyon yapmaya çalışmıştı.

Hristiyan dünyası sadece Norveç, Danimarka ve Finlandiyalılardan oluşmuyor. Hollandalılar gibisi de var. Hollanda'nın farklı kentlerinde ırkçılık karşıtı protestolar düzenlendi. Hristiyan dünyasında önemli bir din adamı olarak kabul edilen ve zamanla "Noel Baba" olarak tanınan Aziz Nikola'nın "Hollanda'ya gelişini kutlamak" üzere düzenlenen festivallerde, azizin yardımcılarını canlandıranların yüzlerini tamamen siyaha boyaması, ırkçılık unsuru taşıdığı gerekçesiyle ülke genelinde protesto edildi.

Lahey kentindeki gösteride Koekamp Meydanı'nda toplanan eylemciler, "Irkçılığı durdur", "Kara Peter ırkçılık" ve "Siyah yüz, çocuk şenliği değil" yazılı dövizler taşıdı, "Kara Peter dışarı" ve "Daha fazla siyah yüz istemiyoruz" sloganları attı.

Yapılan konuşmalarda eylemler sayesinde bazı belediyelerin Noel Baba'nın yardımcılarının evlere bacadan girerek çocuklara hediyeler bıraktığı varsayımıyla yüzlerinin sadece bir bölümünü siyaha boyaması ve Kara Peter olarak adlandırılmaması kararı aldığı hatırlatıldı.

"Kara Peter" ile mücadelenin olumlu sonuçlar verdiğine dikkat çekilen konuşmalarda, tüm ülkede bu farkındalık oluşana kadar eylemlere devam edileceği vurgulandı.

Hristiyan dünyasında "Noel Baba" olarak bilinen Aziz Nikola'nın, Hollanda'ya gelişini anmak üzere düzenlenen festivallerde, azizin yardımcılarını canlandıranların yüzlerinin tamamen siyaha boyanması, son yıllarda ırkçılık ve ayrımcılığı çağrıştırdığı gerekçesiyle tartışmalara neden oluyor.

Hollanda Halk Kültür Merkezi tarafından, "korunması gereken bayramlar" listesine dahil edilen Noel Baba'nın gelişi, 1964'ten bu yana törenlerle kutlanıyor

Her yıl farklı bir şehirde törenlerle karşılanan temsili Aziz Nikola ve yardımcıları, 5 Aralık'a kadar birçok yeri gezerek çocuklara hediyeler dağıtıyor. Hollanda genelinde 5 Aralık'ta Noel Bayramı kutlanıyor.

Noel Baba festivallerinin başlaması ile ülkede ırkçılık tartışmaları da alevleniyor. Azizin temsili olarak yardımcılarını canlandıran kişilerin yüzlerinin tamamen siyaha boyanmasına karşı çıkan ve bunu "ırkçılık ve ayrımcılık" olarak değerlendiren insan hakları örgütleri, her yıl protesto gösterileri düzenliyor.

Bazı kentlerde ise ırkçılık tartışmalarının önüne geçilmesi amacıyla azizin yardımcılarının evlere bacadan girerek çocuklara hediyeler bıraktığı varsayımı üzerinden, bu kişilerin yüzlerinin sadece bir bölümü siyaha boyanıyor.

İnsan hakları örgütleri daha önce konuyu ulusal ve uluslararası yargıya da taşımıştı. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin yanı sıra Amsterdam Mahkemesi'nin kararlarında, Noel Baba'nın yardımcılarının siyahi olarak tasvir edilmesinin ırkçılık barındırdığına hükmedilmişti.

Hollandalı yetkililer ise söz konusu etkinliğin, sıradan bir çocuk bayramı olduğu görüşünü savunuyor.

Evet Avrupa'da "Haçlı Seferleri" zihniyeti yeniden uyanmış vaziyette. Bu durum Noel Baba'nın yardımcılarının yüzüne yansımış bile...

Bu yazı toplam 463 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar