1. YAZARLAR

  2. Harun A. Altuntaş

  3. Kanada atlı polisinin gözünden kaçanlar!
Harun A. Altuntaş

Harun A. Altuntaş

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kanada atlı polisinin gözünden kaçanlar!

A+A-

Size daha önceki makalemde; Azerbaycan ordusunun Türk İHA ve SİHA'larının da desteğiyle Ermeni ordusunu perişan etmesi üzerine Ermeni diasporasının harekete geçerek, Kanada'nın Türkiye'ye silah ambargosu koyduğunu sizlere aktarmış ve Kanada konusunda yapılabilecek şeyleri bir başka yazımda aktaracağımı belirtmiştim.

Kanada Dışişleri Bakanı François-Philippe Champagne, konuyla ilgili olarak açıklamasında; "Son birkaç gün içinde, Dağlık Karabağ'daki askerî çatışmada Kanada teknolojisinin kullanıldığına dair bazı iddialar ortaya atıldı. Bu iddiaları öğrendikten sonra, derhal Kanada Dışişleri Bakanlığı'nın Küresel İlişkiler Departmanı (Global Affairs Canada)'nı bu iddiaları araştırması için yönlendirdim.

Kanada'nın güçlü ihracat kontrol rejimine uygun olarak devam eden çatışmalar nedeniyle durumu daha ayrıntılı değerlendirilmesine zaman tanımak amacıyla Türkiye'ye yönelik ihracat izinlerini askıya aldım. Kanada, Dağlık Karabağ'da toplulukların bombardımanı ve sivil kayıplarla sonuçlanan devam eden çatışmadan endişe duymaya devam ediyor. Durumun istikrara kavuşturulması için derhal önlem alınmasını istiyoruz" diyordu.

Halbuki; "sivilleri hedef alan" Ermenistan ordusuydu. Başta Gence olmak üzere Berde, Beylegan ve Terter'deki Azerbaycanlı siviller, Ermeni ordusunun roketlerinin hedefi haline gelmişti. Hem de Moskova'da ateşkes anlaşmasına varıldığı halde. Yani sivilleri vuran Erivan yönetimiyken, Ermeni diasporasının etkisi altındaki Kanada; Ankara ve Bakü'yü cezalandırmaya kalkıyordu.

Durum bu kadarla da kalsa iyiydi.

Daha silah ambargosunun ateşi sönmeden Kanada'daki Ermeniler, Azerbaycan'a destek için araçlarıyla konvoy oluşturan Azerbaycanlılar ve Türklere saldıracaktı. Ülkede yaşayan Türkler ve Azerbaycan Türkleri, araçlarıyla Bakü'ye destek vermek amacıyla hafta sonu Montreal kentinde konvoy oluşturmuştu. Bunu gören Ermeniler, Azerbaycan ve Türkiye bayraklarıyla donatılan araçlara taşlarla saldırdı.

Saldırıda birçok araç hasar gördü, saldırganlar Kanada'nın o çok ünlü atlı polisinin gözü önünde olay yerinden kaçtı.

Hasar gören araçları görüntüleyen Türk vatandaşı, sosyal medyada paylaştığı görüntülerde "Cana değil, mala gelsin. Vatanı savunmak her şeye değer" ifadelerini kullanacaktı.

Olaylar bununla da kalmayacak; Toronto kentinde de Ermenistan bayraklarıyla donattıkları araçlarıyla konvoy oluşturan Ermeniler, yol kenarında kendilerini protesto eden Türk'ü darbedecekti. Toronto'nun Yonge Caddesi'nde de Azerbaycan bayrağı bulunan araç, saldırganlarca tahrip edildi. Aracın camlarını kıran saldırganlar, kaportasını ezdi.

Türkiye'nin Ottawa Büyükelçisi Kerim Uras, Türk toplumuna karşı girişilen saldırıları yakından takip ettiklerini belirterek, saldırganların yakalanması için Kanada makamlarıyla temasta olduklarını söyledi.

"Kanada'daki Ermeni grupların ülkemize ve Azerbaycan'a asılsız suçlamalar yönelten faaliyetlerine karşı Kanada'daki Türkler ve Azeriler da barışçıl gösteriler düzenlemektedir" diyen Uras, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda son olarak Montreal ve Toronto'da yapılan gösterilerde Ermeni kökenli bazı şahısların Türkler ve Azerilere yönelik tacizlerde bulundukları, oluşturdukları araç konvoylarına yabancı maddelerle saldırdıkları görülmüştür. Saldırganlar hakkında yasal işlemlerin yapılması için Kanada makamlarına başvuruda bulunulmuştur. Kanada'daki temsilciliklerimiz tarafından da ifade özgürlüklerini ve barışçıl gösteri haklarını kullanan Türk ve Azerilerin can ve mal güvenliklerinin sağlanması için Kanada makamları nezdinde girişim yapılmıştır.''

Demokratik haklarını kullanan Türkler ve Azerilere tacizde bulunanların, Kanada'da ifade özgürlüğüne verilen önemi kötüye kullandıklarına işaret eden Kerim Uras, "Ülkemize, kardeş Azerbaycan'a, Kanadalı Türklere ve Azerilere yönelik nefrete varan hislerden beslenen ve esasen Kanada toplumunda da yeri olmayan bu zihniyete göz yumulmaması yönündeki beklentimiz, Kanada makamlarının dikkatine getirilmeye devam edilecektir" diyecekti.

Evet Kanada'nın bitmez tükenmez Ermeni hamilerine daha da yenileri katılacak gibi, galiba biz de Kanada'yı yine ele almaya devam edeceğiz gibi görünüyor.

 

 

Bu yazı toplam 792 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar