1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Kadın çalışanlar kuruma güveniyor
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadın çalışanlar kuruma güveniyor

A+A-

Kurum kültürü gelişimi alanında her büyüklükteki şirkete destek veren Great Place To Work Enstitüsü, yaptığı araştırmalarla iş hayatına ilişkin yeni bulguları orta koyuyor. Bu kapsamda gerçekleşen ve Nisan ayında sonuçları açıklanan Türkiye'nin En İyi İşverenleri araştırması, 200'e yakın şirketin katılımı ve 101 bin 544 çalışanın temsil edilmesiyle gerçekleşti.

Kadınlar için en iyi işverenler listesinin de yer aldığı 2020 Türkiye'nin En İyi İşverenleri araştırmasında, şirketlerde hayata geçirilen insan yönetimi uygulamaları, cinsiyet eşitliğine yönelik sorunlar ve kadınların çalıştıkları yerlerdeki güven endeksi analiz ediliyor. Kadın çalışanlar özelinde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına göre, kendilerini şirketin bir parçası olarak gören kadın çalışanlar, kurumlarında uzun vadeli gelecek planı yapmaya beş kat daha yatkın. Ayrıca kadınlar tarafından "harika bir iş yeri" olarak tanımlanan şirketlerde çalışma ortamındaki insani ilişkiler de olumlu yönde gelişiyor.

Great Place to Work tarafından gerçekleşen araştırmanın sonuçlarına göre, üretim sektöründe kadın çalışanların oranı yüzde 40, ilaç sektöründe yüzde 37, telekomünikasyon sektöründeise yüzde 60. Finansal hizmetler sektöründe yüzde 22 oranında bulunan kadın çalışanlar, perakende sektöründe yüzde 46, IT sektöründe yüzde 34, profesyonel hizmetler sektöründe yüzde 43, lojistik sektöründe yüzde 30 ve diğer sektörlerde yüzde 36 oranında istihdam ediliyor.

Great Place to Work  İngiltere verilere göre, yönetici ekibi dışındaki görevlerde çalışan kadınların oranı yüzde 46. Bu oran, alt ve orta kademe yöneticilerde yüzde 34 seviyesine, üst kademe yöneticilerde ise yüzde 27'lere kadar düşüyor. Türkiye'de kadın çalışanlar kıdemlerine göre incelendiğinde 2 yıldan daha az çalışanların şirketlerdeki oranı yüzde 36 iken, 2-5 yıl arası çalışanlar yüzde 34, 6-10 yıl arası çalışanlar ise yüzde 20. 11-15 yıl arası çalışanlar yüzde 6, 16-20 yıl arası çalışanlar yüzde 2, 20 yıldan daha fazla çalışanlar ise yüzde 1 oranında şirketlerde yer alıyor.

Kadın çalışanların iş yerlerine karşı duygularının olumlu olmasının diğer çalışanlar üzerinde pozitif etki yarattığına dikkat çeken Great Place to Work Türkiye Genel Müdürü Eyüp Toprak'a göre, çalışanların şirketin bir parçası olduğunu hissetmesi kurum aidiyetini güçlendiriyor. Bu duygunun temelinde ise kuruma duyulan güven büyük rol oynuyor. Liderlik, saygı, hakkaniyet, gelişim olanakları ve kişisel destek gibi faktörlerin değerlendirildiği Great Place to Work® Best Workplaces for Women araştırmasına göre, en iyi işveren şirketlerindeki kadın çalışanların yüzde 76'sı şirketlerine güven duyuyor. Kadınlar için harika bir iş yeri inşa edilmesi, tüm çalışanlar için harika bir iş yeri yaratılmasına yardımcı oluyor. Hakkaniyetin olumlu etkileri, firmaların hedeflerine giden yolda alacakları mesafeyi kısaltıp, başarıyı yakalamalarını kolaylaştırıyor.

 

OFİSTE DENGE BAŞARIYI GETİRİYOR

 

72 ülkede her gün 100 milyon kişiye hizmet veren Sodexo'nun hazırladığı 'İşyeri Trendleri Raporu' incelemesinde kadınların iş yaşamındaki konumunu inceledi.

İşyeri Trendleri Raporu'nda ön plana çıkan noktalar ise şöyle:

*             Cinsiyet dengesini yakalayan ekipler yüzde 5 yüksek marka bilinirliği, yüzde 12 daha yüksek müşteri memnuniyeti, yüzde 13 daha yüksek büyüme ve yüzde 23 daha yüksek kâr sağlıyor. Bunun yanında cinsiyet dengeli yönetimdeki şirketlerde iş kazaları da düşüyor.

*             Üst yönetimlerinde en az yüzde 25 cinsiyet çeşitliliği sağlayan kurumlar, yüzde 15 daha fazla kâr sağlıyor. (Araştırmada ABD, Latin Amerika ve İngiltere'deki kamu kuruluşları incelenmiştir)

*             Kadınlar, dünya çapındaki şirketlerin üst yönetiminde yüzde 24 oranında yer alıyor. Bu oran, 2011'den bu yana sadece yüzde 3 oranında bir yükseliş anlamına geliyor.

*             ABD'de çalışanların yüzde 40'ı, kadınların iş dünyasında üst kademelerde yer almak için erkeklerden çok daha fazla çalışması gerektiğine inanıyor.

*             Utah State Üniversitesi'nin araştırmasına göre kadınların iş yaşamında karşılaştıkları zorluklarla başa çıkma olasılığı daha yüksek.

Bu yazı toplam 520 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar