1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Kadıköy'deki protestonun protestoları sürüyor!..
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadıköy'deki protestonun protestoları sürüyor!..

A+A-

Şili'de feminist örgüt Las Tesis'in kadına yönelik istismar, cinsel saldırı ve şiddeti protesto için başlattığı danslı protesto, çeşitli olaylarla tam bir "protesto"ya dönüştü! Gelin bu üst üste yaşanan protestolara bir göz atalım:

İlkin Kadın Meclisleri'nin çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanı'nda buluşan kadınlar, gözlerine siyah bant çekip, protesto için yazılan sözlerin İspanyolca ve Türkçesini söyleyerek dans etti.

Dans sırasında okunan bazı sözlerin suç teşkil ettiğini söyleyen polis, katılımcılara dağılmaları uyarısında bulundu. Uyarıyı dikkate almayarak dansı sürdüren kadınlarla, kadın polisler arasında arbede yaşandı.

Kadınlar, meydandan Kadıköy çarşı içine doğru yürüyüşe geçti. Bu yaptıkları eylemin izinsiz olduğunu belirten polis, kadınlara dağılmaları için ikazda bulundu.

Kadınların eyleme devam etmesi üzerine yaşanan arbedede bazı kişiler gözaltına alındı. İstanbul Valiliği de, Kadıköy İskele Meydanı'nda düzenlenen etkinlik sonrasındaki göz altılara ilişkin, "Etkinliği provoke eden ve güvenlik güçlerine mukavemette bulunan 7 şahıs Cumhuriyet Savcılığı talimatları ile gözaltına alınmıştır" açıklamasını yaptı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı.

Malum Şilili feminist grup Las Tesis'in kadın cinayetleri, cinsel saldırı ve istismar olaylarını protesto için 25 Kasım'da Şili Kadın Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Bakanlığı önünde gerçekleştirdiği danslı protesto, çeşitli Avrupa ülkelerine yayılmıştı. Dolayısıyla bu olay Türkiye'de de yankı buldu.

Buraya kadar her şey normaldi. Feminist kadınlar, Kadıköy'de bir araya gelmiş; kadına yönelik istismar, cinsel saldırı ve şiddeti dans ederek protesto etmişlerdi. Ancak attıkları sloganlar, yasa dışı bulununca iddiaya göre kadın polisler tarafından şiddete maruz kalmışlardı. Ardından da valilik bir açıklama yapmıştı.

Kadınlar Kadıköy'deki protesto gösterisi sırasında kadın polislerin müdahalesini ve bunu savunan açıklamayı da protesto ettiler. Bu da normaldi. Fakat bu kadar protestonun içinde bir tanesi vardı ki; hepsinden ilginçti:

Yazar, gazeteci, program yapımcısı ve sunucu Banu Avar da; Kadıköy İskele Meydanı'ndaki protesto gösterisi ile ilgili Twitter hesabından bir yorum yapmıştı. Banu Avar yorumunda; "Türk kadını küresel çetelerin etnik, dinsel ve şimdi de cinsel bölücülüğün öznesi olmayacaktır. Kadınıyla erkeğiyle omuz omuza ekonomik siyasal sosyal kültürel bozulmaya karşı mücadele edeceğiz. Bilmem ne dansıyla, feminist şovlarla ancak bölücülüğün ekmeğine yağ sürülür" diyecekti.

Bu hemen hemen herkesin makul karşılayacağı bir yorumdu. Ancak bu kelimeler yüzünden protesto gösterisine katılanlar tarafından Banu Avar'a sert protestolar gelecekti.

Bunlardan Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü'nün tavrı şöyle oldu; "2008'den 2019'a kadar 2 bin 865 kadın öldürüldü. Hep söylediğimiz üzere küçük bir futbol sahasını dolduracak çoğunlukta kadın sadece erkeklik onuru için öldürüldü. Bizi birbirimize düşüren, bizi ayrıştıran açıklamaların ne yeri ne de zamanı. Ben Kadıköy'de bir kadın polis tarafından darp edildim. Türkiye kadın hareketinin içinde emeği geçen diğer arkadaşlarım gibi kadın polisler tarafından devletin emri ile yani eril bir zihniyet tarafından darp edildim.

Banu Avar'ın asıl bunlara dikkat çekerek polisin uyguladığı şiddeti eleştirmesi gerekirdi. Banu Avar'ın Şili'de de öldürülen kadınlar adına, yöntem olarak bir kültür ve sanat olan dansı en iyi dille aktarma yolunu ortaya koymuş insanları eleştirmeden önce bölgemizde ve dünyada kadına yönelik şiddetle ilgili bilinçlendirme yapmasını isterdim."

Kadın Cinayetlerini Durdurma Platformu Başkanı Gülsüm Kav ise, Banu Avar'a protestosunu şöyle dile getiriyordu: "Pazar günü yapılmaya çalışılan, dünyanın bütün ülkelerinde dalga dalga yayılan ve kadınların uğradığı şiddeti, şiddete karşı çözüm arayışını dile getiren bir dans performansıydı. Tıpkı bir şiir, şarkı sözü gibi. Bu dünyada her ülkede yapıldı. Dans ve şarkı söyledi kadınlar. Yani ne yapsın Türkiye'deki kadınlar, öldürülmemek için şarkı da mı söylemesin? Dans da mı etmesin?"

Evet; kadınların protestosu dinmek bilmiyor. Kâh kadın polisleri, kâh idareyi, kâh da Banu Avar'ı protesto ediyorlar... Bu arada ise kadın cinayetleri, hız kesmeden sürüp gidiyor...

Bu yazı toplam 661 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar