1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. Kadıköy'de kavga-dövüş Kastamonu'da konferans
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

Kadıköy'de kavga-dövüş Kastamonu'da konferans

A+A-

Kadıköy'de Şilili feminist örgüt Las Tesis'in kadına yönelik şiddeti kınamak için başlattığı danslı protestoyu ve ardından yaşanan çirkin olayları aktarmıştık. Bir okurumuz; bu çirkinlikleri bir kenara bırakarak, "Geçmişteki kadın mitingleri nasıldı?" diye mesaj atmış. Biz de tam buna kafa yorarken, "Kastamonu'da ilk kadın mitinginin 100. yılı" nedeniyle sürdürülen etkinliklerle karşılaştık. Gelin bunlara birlikte bir göz atalım:

Anadolu'nun işgaline karşı haklı seslerini duyurmak amacıyla 10 Aralık 1919'da ilk kadın mitingi  Kastamonu'da gerçekleştirilmiş. Bunun için bu yıl "100. Yılında Kastamonu İlk Kadın Mitingi, İstiklal Yolu'nda Türk Kadını" paneli düzenlendi.

Kastamonu Belediye Başkan Yardımcısı Nuray Çolak, Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi'nde düzenlenen panelde yaptığı konuşmada, Kastamonulu kahraman kadınların 10 Aralık'ta gerçekleştirdikleri ilk Türk Kadın Mitingi ile vatan, millet sevgisini, millî ve manevi değerleri korumadaki hassasiyetlerini dünyaya duyurduğunu vurguladı.

Türk kadınının önemli bir duruş sergilediğini kaydeden Çolak, şöyle devam etti: "Kadınlarımız vatan savunmasında erkeğin yanında yer almıştır. Cephede, tezgah başında, kağnı önünde, istiklalimizin kazanılmasında önemli görevler yaparak Türk kadınının ve Kastamonu kadınının gücünü dünyaya kanıtlamışlardır. İstiklal Savaşı'nda cepheye gönderilen yiyecek, içecek, cephane ve silah naklinde görev yapan Kastamonu kadını yaptığı fedakarlıklarla tarihe altın harfle kazınmışlardır. Türk kadınının, Kastamonulu Şehit Şerife Bacı'nın, Halime Çavuş'un şahsında sembolleşen vatan sevgisi, geleceğimizi aydınlanmaktadır."

10 Aralık Kadın Platformu Derneği Başkanı Ayten Kızıltan da Türk kadınının 10 Aralık'ta vatanın birliği için dik duruş sergilediğini anlattı.

Anadolu işgal altındayken üç bin kadının Kız Öğretmen Okulu'nun bahçesinde bir araya geldiğine işaret eden Kızıltan, "Kastamonu kadınının gurur günü olan bu tarihte ilk olarak 10 Aralık 1994 yılında 75'inci yılını Türkiye çapında, tüm devlet yöneticilerimizin destekleriyle Kastamonu'da yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı görkemli bir anma mitingi gerçekleştirilmiştir. Bugün bize düşen ülkemizin, toplumumuzun içinde bulunduğu durum ne gibi sorumluluk yüklüyorsa, aynı özveri ile yerine getirmektir" diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birsel Küçüksipahioğlu ise 10 Aralık'ın özel ve kutlu bir gün olduğunu dile getirdi.

Mondros Mütarekesi'nden sonraki süreçte yurdun değişik bölgelerinde mitingler yapıldığını ifade eden Küçüksipahioğlu, "Burada yapılan mitingler çok anlamlı ve özeldir. Hele bu 10 Aralık'ta yapılan çok daha özeldir. Üç binden fazla Türk kadını burada yer almıştır. Bu mitingi tertipleyenler, analarımızdır, bacılarımızdır. Aynı zamanda mitinge katılanlar da kadınlardır" ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından yapılan panelde; Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayten Sezer Arığ, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatma Ahsen Turan, Ufuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Fatma Rezzan Ünalp ve Dünya Gazetesi Sahibi Didem Demirkent birer konuşma yaptı.

Kastamonu'da 100. yıl etkinlikleri kapsamında dönemi anlatan fotoğraf, video, belge ve etnografik eserlerin yer aldığı sergi açıldı. Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi tarafından "Millî Mücadele ve Kastamonu/Kastamonu'dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku" başlıklı sergi, Saray Hamamı Kültür ve Sanat Merkezi'nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Açılışa Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Kültür ve Turizm Müdürü Ziver Kaplan, Millî Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ile sanatseverler katıldı. Bin parça eserin yer aldığı sergi 1 ay boyunca açık kalacak.

Evet kadınlarımız Kadıköy'deki danslı protestoda dayak yer gözaltına alınırken, Kastamonu'da bir dizi kültür faaliyeti gerçekleştiriyordu...

Bu yazı toplam 746 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar