1. YAZARLAR

  2. Burcu Uslu

  3. İyimser olmak
Burcu Uslu

Burcu Uslu

Yazarın Tüm Yazıları >

İyimser olmak

A+A-

Günlük hayatın zorluklarıyla yüz yüze gelip karamsar olmak kolaydır, zor olan iyimser olmaktır.

Karamsar olmak çok şey kaybettirir insana ya iyimser olmak...

İyimser insanlar hayatta başarılı olmaya kötümser insanlardan bir adım daha yakındır.

Hayata başka açıdan bakmayı bilen iyimseler zorlukların üstesinden daha kolay gelir.

Çözüm odaklı olurlar asla sorun karşısında çaresiz kalmazlar.

Başarısızlıklardan korkmazlar, bundan ders çıkarmasını bilirler.

Tüneli değil, tünelin sonundaki ışığı görür iyimserler.

Hayal peşinde olmaz iyimser insanlar, hayallerini gerçekleştirmek için düzenli planlamalar yapar.

İyimser insanların iletişim kurma becerileri yüksektir, düşünce ve istediklerini açık bir şekilde ifade ederler.

Ön yargıları yoktur, kişiyi yargılama eğiliminde değillerdir, pozitif ve motive edici bir dil kullanırlar.

İş birliği ve yardımlaşmaya daha açık olan iyimserler, tam bir takım oyuncusudur.

Ve iyimserler, kötümserlerden daha uzun yaşar.

Bu son cümle bana ait değil. ABD'deki Boston Üniversitesi'nden bilim insanlarının on binlerce kadın ve erkek hastanın iyimserlik seviyeleri, genel sağlık durumları, spor, diyet, alkol ve sigara alışkanlıkları incelemesinden çıkan bilimsel bir sonuç bu.

Hastanelerde sürdürülen araştırma kapsamında kadınlar 10 yıl, erkekler 30 yıl boyunca gözlemlenmiş. Çalışma, iyimser olanların yüzde 11 ila 15 daha uzun yaşam süresine sahip olduklarını ve diğerlerine göre 85 yaşına kadar yaşayabilme ihtimallerinin daha yüksek seyrettiğini göstermiş. Araştırma ekibinde yer alan Profesör Lewina Lee, "İlk verilerin, daha iyimser insanların hedeflerini gerçekleştirmek için öz güvenlerinin olduğunu, problemleri daha kolay çözdüklerini, bunun da duygularını ve stres seviyelerini daha iyi kontrol edebildiklerini gösterdiğini" söylüyor.

İyimserlerin enfeksiyonlarla ve stresin rol oynadığı rahatsızlıklarla daha iyi başa çıkabileceklerini kaydeden Lee, "Denek gruplarından rastgele alınan veriler, güzel bir gelecek hayal etmenin veya daha yoğun 'bilişsel davranışçı terapi'nin iyimserlik seviyesinin arttığını gösteriyor" tespitini paylaşıyor.

İyimser insanların neden daha uzun yaşadığıyla ilgili tartışmaların devam ettiğini ancak araştırmanın pozitif düşünmenin faydalarını desteklediğini vurgulayan Lee, "Sürekli olumsuzlukları düşünmekten kaçınmak stresle başa çıkmak için sıradan bir mekanizma olabilir. Bulgularımıza göre iyimserlik, insan ömrünü uzatarak sağlıklı yaşlanmaya katkı sağlar" diyor.

Kötümserlere, "güzel bir gelecek hayaliyle bir şeyler yapmalarının kendilerine faydalı olacağı" tavsiyesinde bulunulan çalışmada, "Nasıl daha iyimser olunabilir" sorusuna ise şu yanıt veriliyor: "Günde 20 dakika yazı yazın. Kitap okuyun. Resim yapın. Müzik dinleyin. Aşık olun. İç sesinizle düşünün. Olumlu kelimeler kullanın. Pozitif varsayımlar yapın."

Ülke hatta dünya gündemine bir bakınca iyimser olmanın zor olduğunun farkındayım ama yukarıda sıralanan maddelerden en azından yarısını yaparak iyimser olmaya çalışalım, çünkü hayat çok kısa...

Bu yazı toplam 689 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar